Skupaj je 500 najbolj dobičkonosnih evropskih družb vrednih 13 bilijonov evrov, 3,5-krat toliko, kolikor znaša nemški BDP. Za primerjavo: največjih 500 v ZDA je "težkih" 17, 500 globalnih velikanov pa kar 38 bilijonov evrov.

Vrh zaseda britanski Shell z letnim prihodkom 355,8 milijona evrov, sledita nemška Volkswagen in Uniper. Nemčija je tudi najbolj zastopana država na lestvici, tam je namreč sedež 80 družb, ki so se uvrstile na lestvico. 76 jih prihaja iz Velike Britanije, 71 je francoskih. Velikim trem sledita Nizozemska in Švica, ki imata na lestvici 37 oziroma 36 družb.
Slovenijo na lestvici zastopa Skupina Petrol, ki se je uvrstila na 342. mesto. Družba je imela lani 9,4 milijarde evrov prihodkov, kar pomeni 69,6-odstotno povečanje, kljub temu pa je njen dobiček, kot piše Fortune 500, padel za 96,6 odstotka na slabih pet milijonov evrov.
Družbe iz energetskega sektorja so se sicer pričakovano najbolje odrezale, ob čemer je morda bolj kot prvo zanimivo osmo mesto lestvice. Mednarodnim sankcijam navkljub ga zaseda ruski Gazprom.
10 največjih
Shell (Velika Britanija)
Volkswagen (Nemčija)
Uniper (Nemčija)
TotalEnergies (Francija)
Glencore (Švica)
BP (Velika Britanija)
Stellantis (Nizozemska)
Gazprom (Rusija)
Skupina Mercedes-Benz (Nemčija)
Electricité de France (Francija)
"Evropske korporacije so se morale v svojem zadnjem proračunskem letu soočiti s številnimi izzivi, vključno z vojno v Ukrajini in njenimi učinki na cene energije ter gospodarsko nestanovitnostjo zaradi visoke inflacije in obrestnih mer," je dejal urednik Fortunove lestvice 500 največjih Scott DeCarlo in dodal, da je je bilo kljub izzivom tudi veliko priložnosti za rast.
Večina podjetij na lestvici je starih in že dolgo uveljavljenih. Najstarejše je nemško Anheuser-Busch InBev, ki ima korenine v letu 1366.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.