Delavci podjetja Dom oprema, ki so od začetka meseca doma na čakanju, so se ponovno zbrali v obratih v Železnikih in Cerknem. Od direktorja so pričakovali obljubljeni predlog za stečaj, vendar bodo na to težko pričakovano potezo, ki bi jih rešila brezplodnega čakanja, morali počakati vsaj do začetka stečajnega postopka v matičnem Tomu.
Po zboru delavcev v obeh obratih je sekretarka gorenjske organizacije Sindikata lesarstva Slovenije Olga Drabik pojasnila, da si direktor Dom opreme Štefan Lotrič še vedno ne upa vložiti predloga za stečaj, čeprav je to edina možnost. Skoraj 50 zaposlenih je namreč še vedno doma na čakanju, dela nimajo in si ga tudi ne obetajo, podjetje ima blokirane račune ter niti sredstev za plače in nakup materiala.
"Ogorčeni smo nad tem, da se to dogaja. Država bi morala urediti, da se v primeru neizogibnega stečaja na njegovo vložitev ne čaka v nedogled," je opozorila Drabikova in izpostavila odgovornost jamstvenega sklada, ki bi lahko ukrepal. Spomnila je tudi na nekatere podobne primere v državi, ko ob zavlačevanju vodstev družb in lastnikov delavci brez obeta, da bi dobili povrnjene zaostale plače ali da bi dočakali celo redne plače, hodijo po pomoč na humanitarne ustanove.
Želijo si, da bi se čim prej sprožil stečajni postopek in bi vodenje podjetja prevzel stečajni upravitelj. Delavci Dom opreme bi se po 15-dnevnem odpovednem roku tako vendarle lahko prijavili na zavod za zaposlovanje in dobili vsaj osebne prihodke iz tega naslova. Nekaj sredstev bi si kasneje lahko obetali tudi iz stečajne mase, vendar te ne bo veliko, saj so nepremičnine pod hipoteko, bančni računi pa prazni in blokirani.
Zaposleni v Dom opremi se sedaj vendarle nadejajo, da bo še pred koncem tega tedna oklican stečaj za matični Tom in da bo temu sledila tudi vložitev predloga za stečaj za njihovo podjetje. Da bo vložil predlog za stečaj, jim sicer direktor obljublja že od začetka decembra, vendar z odločitvijo odlaša, češ da čaka na razplet v Mokronogu.
"Upajmo, da bo direktor res predlagal stečaj, sicer ga bomo mi," je poudaril sindikalni zaupnik za obrat Cerkno Franci Štucin in dodal, da medtem delavci ostajajo doma in v socialni stiski. Upa, da bo postopek stečaja v roku enega tedna vendarle sprožen, čeprav delavci direktorju ne verjamejo več, saj na računih podjetje nima niti denarja za začetek postopka. Zato se bodo delavci poskušali obrniti kar na stečajnega upravitelja Toma, ko bo ta imenovan.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.