Gospodarstvo

5,2-odstotna gospodarska rast

Ljubljana, 09. 03. 2007 12.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija je lani zabeležila 5,2-odstotno rast BDPja, v zadnjem lanskem četrtletju pa 5,5-odstotno rast.

Gospodarska rast je presegla pričakovanja
Gospodarska rast je presegla pričakovanja FOTO: POP TV

Slovenija je lani po prvih ocenah zabeležila 5,2-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), v zadnjem lanskem četrtletju pa 5,5-odstotno rast. Gospodarska rast, h kateri sta največ prispevala visoka rast izvoza in domača potrošnja, je bila tako lani najvišja od leta 1999, ko je Slovenija zabeležila najvišjo rast, je na novinarski konferenci v Ljubljani povedala vodja sektorja za nacionalne račune pri Statističnem uradu RS Karmen Hren.

Vrednost BDP je po tekočih cenah v letu 2006 znašala 29.741 milijonov evrov oz. 14.811 evrov na prebivalca. V celotni drugi polovici lanskega leta se je ohranja precej visoka gospodarska rast. Pri tem je Hrenova izpostavila, da je bilo lani tri delovne dni manj kot leto prej, kar je gospodarski rasti odvzelo tri desetinke odstotne točke.

Domače trošenje je bilo po besedah Hrenove lani bistveno bolj pomembno za gospodarsko rast kot leto prej, saj je k njej prispevalo 5,5 odstotne točke. Še bolj pomemben za rast je bil izvoz, ki je k rasti prispeval 6,5 odstotne točke.

Tako izvoz kot uvoz sta se najbolj povečala v začetku lanskega leta, ko sta dosegla približno 14-odstotno rast, potem pa se je rast umirila in se ustalila pri približno 10 odstotkih. V letu 2006 je bil izvoz realno za 10 odstotkov večji kot pred letom dni. Rast uvoza (10,4 odstotka) je bila nekoliko višja od rasti izvoza, zato je prispevek saldo menjave h gospodarski rasti negativen v višini 0,3 odstotne točke.

Pri domačem trošenju je bila lani rast izdatkov za končno trošenje rahlo višja kot v letu 2005, toda bistvenih sprememb v primerjavi z letom prej ni bilo. Povsem drugače pa so se gibale bruto investicije v osnovna sredstva, je povedala Hrenova. Medtem ko je bila njihova rast v letu 2005 komaj pozitivna, je lani znašala 12 odstotkov. Stopnje rasti so bile najvišje v drugi polovici leta, gibale so se okoli 15 odstotkov.

Na Uradu za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) so na osnovi tekočih podatkov, ki so bili objavljeni v zadnjih mesecih, pričakovali, da bo lanska gospodarska rast visoka. Kot kažejo razpoložljivi podatki, ugodna konjunktura v gospodarstvu še traja. Ohranjanje visoke rasti pa bo odvisno tudi od uspešne izvedbe gospodarskih in socialnih reform, je dejal direktor UMAR Janez Šušteršič.

Visoka rast investicij je bila dosežena v obeh glavnih skupinah, pri gradbenih objektih ter pri strojih in opremi. Investicije v stroje in opremo so porasle predvsem v prvem četrtletju (16-odstotna rast), nato pa se je rast umirila (približno 10-odstotna rast).

Investicije v gradbene objekte pa so se močno povečale predvsem proti koncu leta (15-odstotna rast v tretjem in 20-odstotna rast v četrtem četrtletju). "Glavnina razlogov za visoko rast investicij v gradbene objekte proti koncu leta je v nestanovanjski gradnji (poslovni prostori, ceste, mostovi itd.)," je pojasnila Hrenova in kot razlog za krepko rast navedla lokalne volitve in ugodne vremenske razmere, zaradi katerih je bila gradbena sezona bistveno daljša kot leto prej.

Dodana vrednost je realno najbolj porasla v gradbeništvu (za 11,8 odstotka). V prvi polovici leta je bila rast v gradbeništvu podobna kot v letu 2005, v drugi polovici leta pa se je močno povečala in v tretjem četrtletju dosegla 15,3-odstotno, v četrtem pa 23,5-odstotno rast.

Visoka rast dodane vrednosti je bila, tako Hrenova, dosežena tudi v predelovalnih dejavnostih (7,4 odstotka). "Samo predelovalne dejavnosti so k rasti prispevale 1,6 odstotne točke," je poudarila. Višja do rasti BDP je bila tudi rast dodane vrednosti v finančnem posredništvu, prometu ter v trgovini in gostinstvu.

Po ocenah nacionalnih računov je skupna zaposlenost v letu 2006 znašala 927.000 oseb in je bila za 1,2 odstotka višja kot leto prej. Po dejavnostih se je najbolj povečala v gradbeništvu (za 7,5 odstotka) in v poslovnih storitvah (za 5,4 odstotka).

V predelovalnih dejavnostih se je zaposlenost kljub visoki rasti dodane vrednosti še naprej zmanjševala (za 1,7 odstotka). V nefinančnih in finančnih družbah je bilo zaposlenih za 1,4 odstotka več oseb, v sektorju država pa za 1,2 odstotka več kot v letu 2005.

Statistični urad bo drugo oceno letošnje gospodarske rasti objavil 15. septembra 2007, ko bo objavil tudi glavno revizijo BDP.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

neti
11. 03. 2007 19.28
sracko, doktorat ni omenjen v postu, pa niti Berkley v ZDA ne sega prav visoko, sorry jaz iz Yell university, Lp
sracko@mail386.com
11. 03. 2007 18.56
Bajuk ni nič študiral v Argentini, ampak na Berkleyu. Tam je doktoriral. In ni nič slabši od predhodnikov.
vatre
11. 03. 2007 13.48
luzziano84, si študent finac pa že tako veliko veš. Brez dvoma bomo o tebi še veiko slišali. Mesto finančnega ministra ti ne uide, in finančniki po svetu bodo srečni, ko te bodo imeli za sogovornika.
neti
11. 03. 2007 13.29
luzziano84, se strinjam, Mramor je strokovnjak financ, mene je pred leti fejst mučil na podiplomcu, mednarodne finance, predno sem lahko pristopila k izpitu. Bajuk pa je študiral agrarno ekonomiko v Argentini, za to mu zmanjka besed in nadaljuje s tišino. Lp
luzziano84@email.si
11. 03. 2007 13.17
victoriosus: Človek ti si šele mimo vsekal... Mimogrede, sem študent financ in bančništva. Bajuk je najslabši finančnik kar sem jih kadarkoli imel priložnost videt in poslušat. Niti približno ne gredo njemu zasluge. Zasluge gredo našim dobrim podjetjem in tujcem, ki v nas vlagajo. Poslušaj enkrat Bajuka, ko dobi neko konkretno vprašanje glede obrestne mere in o prednostih evra. Pa sej človek ne pove nič pametnega... tam nekaj na pamet bluzi, tolk da pač ni tiho.. Vglavnem, Bajuk je daleč od pravega, dobrega finančnika... Po mojem mnenju je še vedno najboljši bil Mramor, saj je imel finance res v malem prstu in vsakič, ko si človeka poslušal si točno vedel, da mu je jasno o čem govori in da bi znal razložit tudi najtežje makroekonomske pojave. Bajuk tega ni sposoben. Prav sram me je, ko pomislim na to, kaj si mislijo finančniki po svetu, ko se s Bajukom pogovarjajo. Finančni minister leta...ta naziv pa je šel v pravo državo, vendar v neprave roke.
Krbo?
11. 03. 2007 13.04
Verjamem, da imamo 5,2 gospodarsko rast. Samo to niso nardili politiki. To so ustvarili navadni in pridni delavci! Sej pa morajo vsako leto vec in hitreje delat za isti dnar.
Jožajoža
10. 03. 2007 16.23
5,2 je rast na račun kreditov.v jugi je bil OD srečnega prebivalca obremenjen s kreditom samo 3, danes pa 5oo.kaj to pomeni?naj vam povem, saj ne veste kaj so vam naredili!da ste zadolženi za 5 plač naprej, juluja pa že 7 plač (zaradi morja na kredit. in tako dalje)
neti
10. 03. 2007 12.06
lp, vsem! Statistika je ena blont gospodična, ki jo lahko predataviš, kot rjavolasko ali rdečelasko, zlasti če jo predstavi naš Statistični urad. Bolj mu verjamem pri sešetevanju Maričk in Francetov v SLO. Klasik, strinjam se j......, pa rast BDPja, b, se podpišem. darming, ob tako močni rasti BDPja, kmalu ne bomo rabili hladilnika, LCD je pa itak že prestiž. victoriosus, bajuka in njegovo ministrovanje pa si globoko zamrznite, za slabe čase, da boste imeli lepo branje.
Uporabnik113189
10. 03. 2007 11.27
Naj povem po kmečko. Naša slovenska njiva je letos obrodila zelo bogato. Pridelali smo veliko vreč krompirja in vsa družina, ki je trdo delala je pričakovala bogato gostijo, nekaj pa tudi varčevanja za slabe čase. Gospodar je pridelek odpeljal na trg, izkupiček pa razdelil s prijatelji in za nakup orožja. Družina ima za kosilo podplat od škornja in kislo repo ter si misli svoje. Jeb*** gospodarsko rast.
didlos
10. 03. 2007 10.36
Nismo zadovoljni s svojo vlado zato, ker kuje zakone v dobrobit delodajalcu, ta pa pridno polni žepe namesto da bi vlagal in investiral v podjetja! Za povečan obseg dela se ne gre v nakup novega stroja, ki bi bil zmožen narediti več ali nakup stroja, kjer bi delal še en zaposleni temveč se vloži v svoj žep ali v novo ustanovljeno podjetje v tujini! Delavska plača ostaja ista za trikrat do štirikrat isto delo kot prej torej kako biti zadovoljen z vlado, ki na račun povečanja produktivnosti naredi le to, da zviša oz preusmeri davek v svoj žep? Kaj želiš povedati da MORAM biti zadovoljen z vlado?---v rit pojdi, ker očitno ne delaš v podjetju, kjer bi se to dogajalo! Ko boš imel nad delovnim mestom kamero, za ritjo delodajalca in ko boš delal 7 dni v tednu in bil na tri tedne en dan prost--takrat otresaj! Ko boš domov prinesel za to delo 750 evrov in boš tanko piskal!
ivo55
10. 03. 2007 10.07
Potrebno je pogledati dokument produktivno zaposlenega delavca v Avstriji, ki se imenuje LOHNZETTEL pa so zadeve takoj jasne - žal pa se bo takšen odnos do dela kaj kmalu pokazal v vsej svoji bedi.
damirg@email.si
10. 03. 2007 05.11
Jz si se vedno ne morem kupit hladilnika z mojo nadpovprecno placo. kaj sele ploscat tv...
victoriosus
09. 03. 2007 22.55
Evro tle nima čisto nič veze, daj bodi pameten. Uprave v tem mesecu niso nič boljše ali slabše. Zasluge so za ministra za Finance Bajuka. To je njegov uspeh. Pa če ti je všeč ali ne!
Krbo?
09. 03. 2007 21.32
Zanimivo je, da ljudje niso nikoli bili pa nikoli ne bodo z nobeno vlado zadovoljni, ker ljudje sami nevejo kaj bi radi.
didlos
09. 03. 2007 20.52
Ne Moro ni res ! Vlada nima popolnoma nič s tem. Za rast gredo zasluge evru in upravam v podjetjih, ki na račun delavskega razreda vsak mesec višajo plan. Iz dneva v dan se bolj gara, delodajalec je požrešen in nesramen do konca. Vsi smo le še cifre za dobiček in tista številka, ki ne dosega njihovega plana se jo briše. Mobing, kot smo ga poimenovali, je hudo zakoreninjen v vseh podjetji. Vlada pri tem nima nobenih drugih zaslug, kot nizke plače, ki jih dovoljuje s sistemom, odnos do delavca, ki je nedokazljiv in ni dorečene MEJE in največja zasluga jim gre za požrešnost! Še slabši so kot prejšnja vlada, ki je bila ravnotako pokvarjena !