Fraport Slovenija je že v ponedeljek poudaril, da je njihova prva skrb namenjena potnikom, ki so ostali brez letalskih povezav, ter zagotavljanju rednosti in varnosti letalskih operacij na ljubljanskem letališču. Poslovodni direktor Zmago Skobir pa je na današnji novinarski konferenci na Brniku dejal, da obžalujejo stečaj Adrie, a da so prva skrb za njih potniki. Zaradi stečaja so torej ukinjeni vsi leti Adrie Airways z Brnika: Amsterdam, Bruselj, Dunaj, Frankfurt, Kopenhagen, Manchester, München, Pariz, Podgorica, Praga, Priština, Sarajevo, Skopje, Sofija, Tirana in Zürich.
Število potnikov, ki so potovali z Adrio Airways, že nekaj let upada, do pred kratkim so prepeljali okrog 50 odstotkov vseh potnikov.
Kot je povedal vodja letaliških storitev v Fraportu Slovenija Janez Krašnja, so že pred časom intenzivirali stike s prevozniki, ki so najverjetnejši kandidati za to, da zapolnijo vrzel po ukinitvi Adrijinih letov. Gre tako za članice združenja Star Alliance, ki se zaradi Adrijinega članstva doslej niso odločale za intenzivnejši vstop na ljubljansko letališče, kot za ostale, tudi nizkocenovne letalske prevoznike.
Krašnja je izpostavil, da za letos pričakujejo znaten upad prometa, pripravljen imajo tudi sanacijski načrt. Fraport Slovenija je že pred časom stopil v stik z različnimi prevozniki, ki bi lahko nadomestili upad prometa. "Slovenija ni izgubila povezav s svetom, kakor trdijo nekateri. Adria je imela 11 pomembnejših povezav, od tega jih je za Slovenijo pomembnih pet." Teh pet naj bi nadomestili do konca leta. Težave Adrie so se stopnjevale skozi celotno poletje, kar je vplivalo na zasedenost letal na drugih letalskih družbah, so povedali na tiskovni konferenci. Air France, Air Serbia in še nekaj drugih je že povečalo število letov in za lete v Ljubljano namenilo tudi večja letala.
V Fraportu pričakujejo, da se bo v letu dni in pol vzpostavila podobna mreža in dostopnost, kot je bila na voljo pred kratkim.
Skobir je ob tem dejal, da so optimistični in da se aktivno pogovarjajo ter dogovarjajo s prevozniki. Ne morejo pa napovedati časovnice, saj je največja težava v tem, da poletna sezona še ni zaključena in imajo prevozniki trenutno kapacitete že razporejene. "Zato za nas ni največja neznanka, ali bodo prišli, temveč kdaj bodo prišli in našli razpoložljiva letala ter posadke," je pojasnil Skobir, ki meni, da bodo do novega leta že dobili vseh pet ključnih izgubljenih povezav.
Vozni red za zimsko sezono je še v pripravi. "Vse novosti v voznem redu ljubljanskega letališča bomo sproti in aktivno najavljali. Prizadevali si bomo, da bo obdobje, ko izbira linij ni zadostna, čim krajše," zatrjujejo pri Fraportu. Prva ponovno uvedena povezava je Bruselj. Letalski prevoznik Brussels Airlines je najavil začetek letenja z ljubljanskega letališča s 4. novembrom letos. Z letalom Airbus A319 bodo med Brusljem in Ljubljano leteli šestkrat na teden, prodaja vozovnic pa se začne jutri.
Vsem, ki so kupili vozovnice za lete Adrie Airways, pa svetujejo, da se obrnejo na prodajno mesto, kjer je bila vozovnica kupljena. Z informiranjem pomagajo tudi v centru za stike s potniki, ki so ga v teh dneh okrepili. Relevantne informacije bodo sproti objavljali tudi na spletni strani www.fraport-slovenija.si, na facebook.com/LJUairport/, potnike pa bodo obveščali tudi prek medijev.
Zamrznili pogajanja s sindikati
Glede zaposlenih na Fraportu je Skobir dejal, da imajo že nekaj časa politiko fleksibilnega zaposlovanja. Nekaterim bodo tako pogodbe potekle, drugim se bodo zahvalili za sodelovanje. Glede na rezultat in upad prometa so tudi zamrznili pogajanja s sindikati, ki razumejo nastalo situacijo. Stečaj Adrie ne bo prekinil investicijskih načrtov, kljub temu pričakujejo, da bodo leto končali pozitivno, a da ne bodo dosegli načrta. Po grobih ocenah naj bi letos čez ljubljansko letališče potovalo 200.000 manj potnikov.
Lastnika in direktorja Adrie Airways ni na spregled
Adria Airways se je v stečaju znašla zaradi slabega poslovanja lastnika 4K Invest. Prodaja je bila takrat predstavljena kot prihodnost za Adrio, kaže pa, da lastnik dolgoročnih načrtov ni imel, vsaj kar se tiče poslovanja družbe. Pojavljajo se tudi primeri, ki jasno kažejo na izčrpavanje družbe. Državni organi in politiki danes v en glas ponavljajo, da gre za zelo slabega lastnika, na številna opozorila medijev v zadnjih treh letih pa niso naredili veliko. Sklad 4K Invest, ki so ga razglaševali za rešitelja, je ukinil svojo spletno stran, po naših informacijah pa se direktor Adrie Airways Holger Kowarsch že nekaj dni ne nahaja v Sloveniji.
Adria Airways je v ponedeljek pojasnila, da je vodstvo družbe predlog za stečajni postopek vložilo zaradi insolventnosti družbe in v skladu z zakonskimi določbami, ki mu v položaju, v kakršnem se je Adria znašla, nalaga obveznost predlagati stečaj podjetja. Sodišče ima predviden tridnevni zakonski rok, v katerem mora odločiti o začetku stečajnega postopka.
Agencija za civilno letalstvo je po vložitvi predloga za stečaj Adrii odvzela operativno licenco, družba pa je odpovedala vse še predvidene lete.
Da je edini mogoč scenarij za Adrio v trenutnem položaju stečaj, je v ponedeljek presodila tudi vlada, ki po stečaju vidi dve možnosti. Ena je, da bo trg uredil položaj po načelu ponudbe in povpraševanja, kar pa se ne bo zgodilo čez noč. Ideja države, da bi lahko subvencionirala določene povezave, da bi zagotavljala povezanost Slovenije, je malo verjetna, saj so pravila Evropske unije glede dodelitve zelo stroge. Večinoma ga odobrijo za težko dostopne regije in otoke, kjer letala predstavljajo zelo pomembno, pogosto edino, povezanost z ostalim svetom. Napovedi, da bi Lufthansa lahko prevzela polovico povezav Adrie in s tem obdržala povezanost s transportnimi centri te letalske družbe, bi možnost, da bi EU odobrila subvencioniranje, zelo omejile, saj že zdaj obstajajo alternativne povezave iz Ljubljane do Londona, Varšave, Bruslja, Moskve in Pariza.
Druga je ustanovitev novega podjetja, kar bi naredila država. To je možnost, ki bi prav tako terjala svoj čas. Več virov nam je potrdilo, da država nima ne načrta ne finančne ocene o tem, koliko bi nov letalski prevoznik stal. Od štiri do pet milijonov, kolikor se omenja, je po njihovem mnenju preveč optimistična ocena. Resno vprašanje je tudi, ali jim bo to uspelo narediti v tako kratkem času, preden bi tuje letalske družbe že prevzele dobičkonosne linije in s tem praktično izrinile novonastalo družbo.
Najhujša je novica o stečaju nekdanjega nacionalnega letalskega prevoznika, ki bo tako po skoraj 60 letih dočakal svoj konec, za 558 preostalih zaposlenih, ki bodo tako dobili nazaj delovne knjižice.
Zaposleni so po vložitvi predloga za stečaj prst usmerili predvsem v vlado, ki po njihovih besedah ni izbrala najboljše odločitve za družbo in državo. Od vlade zahtevajo predložitev finančne analize, na podlagi katere je sklenila, da Adrie ni smiselno reševati. Moti jih tudi, da niso sodelovali v postopkih.
KOMENTARJI (564)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.