Približno 4500 zaposlenih v skupini Uljanik je ob 7. uri začelo stavkati na svojih delovnih mestih, ker jim vodstvo še ni izplačilo julijskih plač. Stavkajo vsi, razen varnostnikov, gasilcev in dežurnih služb, je novinarjem na Reki povedal predstavnik sindikata kovinarjev Veljko Todorović.
Delavci v puljski ladjedelnici so na slabe razmere opozorili na shodu, na katerem so zahtevali tudi odstop "nesposobne" uprave družbe, ki da je odgovorna za slabo stanje v Uljaniku. Zahtevajo dolgoročne rešitve, ki bi zagotovile obstoj ladjedelništva v Pulju in na Reki.
Delavci bodo nadaljevali s stavko
Predstavniki stavkovnega odbora in sindikatov so se srečali tudi z upravo družbe. Po sestanku so povedali, da bodo nadaljevali stavko, dokler ne bodo izpolnjene njihove zahteve glede izplačila julijskih plač. Obenem se zavedajo, da družba nima denarja za plače. Ocenili so, da je za stanje v Uljaniku odgovorna uprava, ki niti po današnjih pogovorih ne namerava odstopiti. Menijo, da je rešitev možno poiskati samo na vladni ravni.
Eden voditeljev sindikata kovinarjev Rajko Kutlača je na novinarski konferenci v Pulju pojasnil, da s stavko želijo pritisniti tudi na hrvaško vlado, naj se že na svoji četrtkovi seji izjasni, ali podpira obstoj ladjedelništva na Hrvaškem. Pozval je hrvaško vlado, naj delavcem omogoči "preživetje".
Predstavniki sindikatov so tudi opozorili, da bo veliko delavcev Uljanik Grupe zapustilo ladjedelnici v Pulju in na Reki ter poiskalo službe v drugih državah, "ker je delavcem dovolj igric" z družbo.
Iz uprave Uljanika so po srečanju s predstavniki stavkovnega odbora kratko sporočili, da razumejo nezadovoljstvo delavcev ter da so v nenehnem stiku z vsemi državnimi institucijami, s katerimi iščejo izhod iz krize.
'Vlada ni samo opazovalec stanja'
Do uprave Uljanika je bil danes kritičen tudi minister za upravo Lovro Kuščević. Ta je pred začetkom seje ožjega kabineta vlade poudaril, naj se vodstvo Uljanika "bolj resno" posveča iskanju izhoda iz krize. Kot je dejal, je Uljanik "velik problem za hrvaško gospodarstvo", odgovornost za stanje v podjetju ni na strani vlade, ker gre za zasebno podjetje, se pa je vlada vključila v reševanje težav v tej ladjedelniški skupini.
Hrvaški minister za finance Zdravko Marić je danes v Zagrebu novinarjem izjavil, da vlada ni samo opazovalec stanja v Uljanik grupi, temveč poskuša priti do rešitve. Po današnji seji ožjega kabineta vlade je poudaril je, da je manevrski prostor vlade zožen, a bodo vztrajali pri reševanju problemov.
Delavci vodstvu ne zaupajo več
Predsednica sindikata Marina Cvitić je v torek, potem ko z vodstvom podjetja niso našli rešitve, pojasnila, da zaposleni niso zadovoljni s trenutnimi razmerami v Uljaniku in da so vodilni ladjedelnice najbolj odgovorni za slabo stanje v družbi. Uprava Uljanika bi po njenem mnenju morala zapustiti krmilo podjetja. Delavci namreč nimajo več zaupanja v vodstvo in so ogorčeni, ker ne dobijo informacij o resničnem stanju v družbi.
O razmerah v Uljaniku so v torek govorili tudi s hrvaškimi ministri za gospodarstvo, za finance in za državno premoženje, Darkom Horvatom, Zdravkom Marićem in Goranom Marićem. Horvat je po srečanju pojasnil, da vlada išče način, da bi delavcem Uljanika zagotovila vsaj dve plači, a so koraki vlade odvisni od odgovora Bruslja na načrt prestrukturiranja družbe, ki ga je vodstvo tja poslalo prejšnji mesec. Načrt prestrukturiranja predvideva vlogo države in strateškega partnerja, ki naj bi zagotovila stabilizacijo poslovanja.
Vodstvo: Prizadevamo si za čim prejšnjo rešitev
Vodstvo Uljanika sicer obžaluje, ker ni uspelo zagotoviti pravočasnega izplačila plač, a tudi ne ve, kdaj bi se to lahko zgodilo. Kot so poudarili, si skupaj s strateškim partnerjem, družbo Kermas energija, z vsemi močmi prizadevajo, da bi čim prej dosegli celovito rešitev, ki bi zagotovila dolgoročno poslovanje ladjedelnic v obeh hrvaških obalnih mestih.
Po neuradnih podatkih naj bi delavcem do konca tedna nakazali julijske plače, kar bo pomenilo tudi konec stavke.
Uljanik je že nekaj časa v krizi. V ladjedelnici nimajo denarja niti za proizvodne materiale, ki bi omogočali nadaljevanje gradnje že dogovorjenih plovil. Kriza v Uljaniku se bo lahko prelila tudi v državno blagajno, saj država jamči za milijonska posojila ladjedelnici.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.