V slovenjgraškem Preventu je zaradi 40-odstotnega upada naročil ogroženih 400 delovnih mest, vendar glede morebitnih odpuščanj ni še nič dokončnega, je povedal predsednik uprave Prevent Globala Ivan Majcen. Dodal je, da intenzivno iščejo rešitve, s katerimi bodo poskušali čim bolj ohranili, kar se da.
Da so delovna mesta ogrožena, se glede na že znan upad naročil zaveda tudi predstavnik svobodnega sindikata v podjetju Vlado Zorman. Vendar je podatke o tem, da obstaja možnost odpuščanja od 300 do 400 delavcev do poletja, dobil iz medijev, saj o tem poroča današnje Delo. "Kakšni bodo rezultati pogajanj za naročila in kakšne rešitve v končni fazi, za zdaj ne vemo. Nismo dobili še nobenega podatka o odpuščanjih niti programa reševanja presežnih delavcev," je povedal.
Tudi za marec kaže slabo
"Odpuščanj ne moremo preprečiti, če podjetje ne dobi dovolj naročil in če ne bo dela," je še dejal Zorman, Majcen pa pravi, da po zdajšnjem 40-odstotnem upadu naročil slabo kaže tudi za marec.
Zaradi pomanjkanja dela, ki je tudi posledica kolektivnega dopusta v Volkswagnovih podjetjih, ki jim Prevent dobavlja sedežne prevleke, se je v minulih dneh v povprečju enotedenski prisilni kolektivni dopust začel za 900 zaposlenih. Poleg tega so v Prevent Globalu za ublažitev posledic krize uvedli številne druge racionalizacijske ukrepe, prešli pa so tudi na 36-urni delovni teden.
Dokapitalizacija podjetja
Uprava podjetja, ki jo vodi Majcen, član uprave pa je Dušan Zakeršnik, sin največjega lastnika Prevent Globala Janka Zakeršnika, bo v luči iskanja rešitev za podjetje predlagala tudi dokapitalizacijo v višini od sedem do deset milijonov evrov. "Predlog bomo ponudili vsem lastnikom, niso pa izključene niti druge možnosti. Če bo pripravljenost, so tudi drugi investitorji zaželeni," je dejal Majcen, ki je na mestu prvega moža podjetja od januarja.
Nesoglasja med lastnikoma
Družbe pa ne obremenjuje le upad naročil kot posledica svetovne gospodarske krize, temveč tudi nesoglasja med največjima lastnikoma: Zakeršnikom, ki ima 52 odstotkov podjetja, in Nijazom Hastorjem, ki obvladuje 45 odstotkov Prevent Globala. Hastor je tudi lastnik podjetja Prevent Dev iz nemškega Wolfsburga, prek katerega po pisanju Dela poteka večina poslov za Prevent Global. Vodstvo podjetja skupaj z največjima lastnikoma išče rešitve iz krize, vendar za zdaj o konkretnih rezultatih ni podatkov.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.