Rekordno zvišanje cen goriva kmalu lahko pričakujemo tudi na naših bencinskih servisih. Cene se bodo spremenile prvega avgusta, v najslabšem primeru pa bi se lahko zvišale tudi do deset tolarjev za liter.
Negotovost glede iranskega jedrskga programa in vojne na Bližnjem
vzhodu povzroča naglo naraščanje cen nafte na svetovnih trgih.
Z gotovostjo je sicer težko napovedovati, za koliko se bo gorivo podražilo, bo pa gotovo občutno dražje. "Priča bomo podražitvi vseh derivatov," je povedala članica uprave Petrola Alenka Vrhovnik Težak.
Kolikšna bo odražitev, je v tem trenutku težko reči, saj manjka še tretjina obračunskega obdobja. "Poleg tega model izključi pet najvišjih in najnižjih kotacij, za katere danes še ne vemo katere so," je še povedala Vrhovnik Težakova.
Po izračunih časnika Finance se bo 95-oktanski bencin, ki zdaj stane 249,5 tolarja, podražil na okrog 260 tolarjev za liter.
Zadnje podražitve cen nafte na mednarodnem trgu gre pripisati predvsem političnim negotovostim na Bližnjem vzhodu in Iranu, kjer so glavna naftna nahajališča. Ker nič ne kaže, da bi se politične razmere v regiji v kratkem umirile, lahko pričakujemo, da bodo tudi cene nafte na mednarodnem trgu dosegle rekordne vrednosti.
" V teh razmerah zgornja meja, kar se cen tiče, ne obstaja," meni dr. Franci Križanič z Ekonomskega inštituta Pravne fakultete."Vprašanje pa je, koliko časa se lahko sodobno razvito gospodarstvo, kakršno smo tudi mi, uspeva prilagodljivo odzivati na tako visoko ceno".
Kljub temu je Križanič optimističen, saj ni večjih pritiskov na upočasnitev gospodarske rasti, čeprav cena nafte dosega raven iz obdobja druge naftne krize med iransko-iraško vojno.
Gospodarstvo je zaenkrat dovolj prilagodljivo, saj stroške visokih cen goriva še vedno prevzemajo podjetja. Ob morebitnih novih podražitvah nafte pa bi se lahko ti učinki prelili tudi na gospodarsko rast in inflacijo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.