Globalna neenakost je ušla izpod nadzora, opozarja poročilo Oxfama z naslovom Time to care, ki ga tradicionalno objavijo tik pred začetkom Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu.
V njem izpostavljajo predvsem razlike med spoloma oziroma da gospodarska neenakost temelji tudi na spolni neenakosti.
Na samem dnu družbene in premoženjske piramide so revne ženske in deklice, ki pa dnevno opravijo kar "12,5 milijarde ur neplačanega dela nege in oskrbe". Vrednost tega neplačanega dela oziroma oskrbe pa znaša kar 10,8 bilijona letno.
"Naša zlomljena gospodarstva polnijo žepe milijarderjev in velikih podjetij na račun običajnih ljudi. Ni čudno, da se ljudje začenjajo spraševati, ali bi milijarderji sploh morali obstajati," je za AFP dejal Amitabh Behar iz indijske izpostave Oxfama, ki bo v Davosu ta teden predstavljal Oxfam.
Ženske in dekleta so po njegovih besedah najbolj obremenjene, saj prav one skrbijo za druge in ohranjajo "naša gospodarstva in družbo v gibanju". A obenem pogosto ne prejmejo zadostne izobrazbe, ne zaslužijo dostojnih plač in so izključene iz odločanja.
"Ženske podpirajo tržno gospodarstvo s poceni ali neplačanim delom, obenem pa podpirajo državo, s tem, ko zagotavljajo oskrbo, za katero bi moral poskrbeti javni sektor," še ugotavlja poročilo.
Letošnje poročilo Oxfama med drugim razkriva, da ima 22 najbogatejših moških pod palcem več kot vse ženske v Afriki oziroma kar 326 milijonov žensk nad 20. letom starosti. 2153 milijarderjev pa ima večje premoženje kot 4,6 milijarde najrevnejših Zemljanov.
Najbogatejši en odstotek milijarderjev ima v lasti več kot dvakratno premoženje preostalega prebivalstva na svetu.
Pa še en zanimiv podatek: če bi od dneva, ko so začeli graditi piramide, posameznik prihranil 10.000 dolarjev na dan, bi še vedno imel zgolj petino povprečnega bogastva petih najbogatejših milijarderjev.
Preberite še:
– Dvoličnost? Kako bo 'generacija enega klika' ohromila in onesnažila mesta
– Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.