Odpravnina trem članom uprave Nove Ljubljanske banke (NLB), ki jih večina nadzornega sveta ne želi več v upravi, bi lahko zaradi zakona o dodatni obdavčitvi menedžerskih plač banko stala okoli 2,5 milijona evrov, v današnji izdaji piše časnik Dnevnik. Finančni minister Franc Križanič ob tem ponavlja pričakovanje, da takih odpravnin ne bo.
Omenjeno vsoto po pisanju časnika razkriva pravno mnenje, ki ga je predsednica nadzornega sveta Stanislava Zadravec Caprirolo, sicer uslužbenka ministrstva za finance, pridobila šele sredi tega tedna, torej po tem, ko je nadzorni svet v ponedeljek že potrdil novo sestavo uprave.
Pravna revizija pogodb članov uprave je pokazala, da imajo člani uprave NLB v pogodbah o zaposlitvi tako imenovano neto klavzulo, po kateri jim kot odpravnina pripada s pogodbo določen znesek, medtem ko stroške obdavčitve nosi izplačevalec, torej banka.
Težava pa je nastala, ker je državni zbor na predlog poslancev Zares kljub pomislekom strokovne javnosti pred dnevi sprejel zakon o dodatnem davku od dohodkov članov poslovodstev in nadzornih organov v času finančne in gospodarske krize, ki se ga je prijel vzdevek Kramarjev zakon in po katerem so vse odpravnine v višini nad 75.000 evrov, izplačane po 1. januarju letos, obdavčene 90-odstotno, piše Dnevnik.
V primeru članov uprave NLB to po navedbah časnika pomeni, da vsakemu sicer res pripada zgolj med 50 in 70.000 evrov neto odpravnine, toda zaradi omenjenega zakona jim bo morala NLB, ko bo ta znesek obrutila, plačati kar okoli 2,5 milijona evrov, večina tega denarja pa se bo nato prelila v državni proračun.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.