Pri reševanju problematike modrega varčevanja NLB je Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) uspešno pomagala skoraj 40.000 varčevalcem, ki so po ocenah prejeli skupaj več kot 10 milijonov evrov, je pojasnila predsednica Breda Kutin.
''ZPS se že več kot tri leta ukvarja s problematiko modrega varčevanja pri NLB, pri katerem je banka obljubljala vsakoletno rast obrestnih mer in visoke prihranke, obresti pa so se kljub v pogodbi napisanem vsakoletnem zviševanju v resnici zniževale,'' je pojasnila. ''NLB je vsem svojim komitentom ponudila izvensodno poravnavo z dodatnim plačilom obresti, ki ga ZPS ocenjuje na vsaj 10 milijonov evrov.''
Članom ZPS, ki so vložili tožbe, so skozi celoten proces nudili strokovno pomoč. Prva sodba je nedavno postala pravnomočna, v njej pa je sodišče odločilo, da je banka z zniževanjem obrestne mere kršila pogodbo in je zato varčevalcu dolžna izplačati razliko. Prisodilo je tudi plačilo zakonskih zamudnih obresti od dneva izplačila in ne šele od vložitve tožbe.
Kutinova obenem opozarja, da bi moralo o vprašanju odgovornosti banke za trditve v informacijskih brošurah presoditi Vrhovno sodišče, ki ''odločilno vpliva na prakse trženja vseh finančnih ponudnikov''. Presoja naj bi bila znana v mesecu dni.
Prve tožbe so varčevalci vložili pred dvema letoma, saj naj NLB ne bi spoštovala pogodbe. Z modrim varčevanjem naj bi obljubljali vsakoletno varčevanje obrestnih mer in visoke prihranke. Nato pa naj bi se, prav nasprotno, obrestna mera zniževala. Banka naj bi namreč samovoljno uvedla nižjo obrestno mero. Zahtevki tožnikov so se gibali od 200 do 10.000 evrov. Celotna škoda, ki naj bi jo varčevalcem povzročila NLB, domnevno znaša 20 milijonov evrov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.