Nobeden od postopkov sicer ne bo zadržal naslednjega koraka notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Ta lahko namreč zdaj, ko ima dovoljenje Uradniškega sveta, predlaga svojega favorita v potrditev Vladi RS. Njegov izbranec je sedanji vršilec dolžnosti Senad Jušić, ki je na vrh Policije sedel sredi februarja letos, potem ko je vlada razrešila Boštjana Lindava.
Jušićevo ime bi bilo tako lahko že jutri na dnevnem redu vlade. Na Ministrstvu za notranje zadeve so sicer skopi z informacijami in pravijo le, da bodo javnost o nadaljnjih korakih ministra pravočasno obvestili.
Razpis za novega generalnega direktorja Policije sicer že nekaj tednov močno odmeva v javnosti, in sicer zaradi opozoril, da zdajšnji začasni generalni direktor Jušić ne izpolnjuje predpisanih pogojev, ki jih za zasedbo Generalnega direktorja Policije zahteva vladna Uredba o notranji organizaciji, sistemizaciji, delovnih mestih in naslovih v organih javne uprave in v pravosodnih organih. Ta pravi, da mora imeti kandidat najmanj 15 let delovnih izkušenj v Policiji in najmanj osem let izkušenj na vodstvenih delovnih mestih v javnem sektorju.
Jušić naj bi v prijavi trdil, da vodstvene izkušnje izpolnjuje, ker je sedel na mestu pomočnika komandirja Policijske postaje Koper in na mestu pomočnika vodje sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi v Kopru. Na drugi strani so opozorila in tudi odločitve Upravnega sodišča v drugih upravnih sporih, da pomočniška dela niso vodstvene funkcije.
Jušiću je sicer včeraj Uradniški svet soglasno potrdil izkušnje, ki jih je med drugim navajal na zaslišanju pred komisijo.
Komisija za preprečevanje korupcije bo preverjala morebitno kršitev integritete Uradniškega sveta
Že včeraj so nam na Komisiji za preprečevanje korupcije sicer potrdili, da bodo uvedli tako imenovani predhodni preizkus, v katerem bodo ugotavljali tudi, ali je pri omenjenem odločanju prišlo do kršitev integritete in ali so bili člani komisije podvrženi političnim pritiskom. Uradno so nam sicer na KPK-ju, ki ga vodi Robert Šumi, odgovorili, da nam več informacij o zadevi trenutno ne moremo posredovati.
Lindav najverjetneje v upravni spor
Že med postopkom je nekdanji vršilec dolžnosti Boštjan Lindav napovedal, da bo, če bo Uradniški svet Jusiću priznal zahtevane vodstvene izkušnje, odločitev izpodbijal na Upravnem sodišču. Danes je pred kamero novinarja Anžeta Božiča stopil njegov odvetnik Gregor Verbajs. Pravi, da se bosta z Lindavom o tožbi odločila takoj, ko bosta prejela sklep. "Če je tako, kot kaže, da je, potem bova sprožila upravni spor. Zakon in Uredba sta jasna. Kako so potem, bom rekel, mogoče pravno telovadili s samimi izrazi, bova videla iz same obrazložitve, ampak po našem mnenju je zadeva dovolj jasna," pravi Verbajs.
Policija je sicer že več kot dve leti brez vodstva s polnimi pooblastili.
Jušić v notranje varnostnem postopku zaradi covidnega dodatka
Jušić je bil sicer v preteklosti obravnavan tudi v več notranje varnostnih postopkih. Prvi in edini, ki je bil do zdaj končan, je povezan z izplačili covidnih dodatkov. Končno poročilo sektorja za notranje preiskave in integriteto, ki je bilo spisano februarja lani, smo pridobili na podlagi Zakona o dostopu do informacij javnega značaja. V notranje varnostnem postopku so na podlagi anonimne prijave preverjali, ali so na Policiji zaposlenim v operativnem štabu, ustanovljenem v času epidemije covida-19, pravilno izplačevali dodatke. Konkretno dodatek za nadurno delo.
Ugotovili so, da ne, pri čemer pa je ključno vlogo odigral prav Jušić, ki je takrat tudi delal v omenjenem operativnem štabu. Prav on je namreč, ugotavljajo revizorji notranjega ministrstva, zakonodajo tolmačil na način, da zaposlenim za delo v štabu pripada dodatek za delo preko polnega delovnega časa. Takratni vodje so stališča in utemeljitve Jušića upoštevali in odredili izplačevanje dodatka.
Čeprav je takrat Služba generalnega direktorja policije zahtevala, da se zoper vpletene sproži postopke za vračilo nepravilno izplačanih dodatkov za nadurno delo, pa je notranje ministrstvo na koncu zavzelo drugačno stališče in postopkov niso uvedli.
Zoper Jušića pa zaradi zastaranja takrat niso mogli več uvesti delovnopravnih ukrepov.
Popoldan se je na naše poročanje odzval tudi aktualni v.d. generalnega direktorja Policije Senad Jušić. "Veseli me, da je Uradniški svet ministrstva za javno upravo prepoznal kompetence, znanja in delovne izkušnje za zasedbo tega odgovornega delovnega mesta," je zapisal.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.