V tednu, ko v Sloveniji praznujemo ta veseli dan kulture – neformalni praznik na obletnico rojstva Franceta Prešerna; v času, ko je Slovenija močno prizadeta zaradi epidemije, številke umrlih v zadnjem obdobju zaradi slabega obvladovanja epidemije pa našo državo uvrščajo v sam svetovni vrh; v času, ko se z vladajoče strani vrstijo poskusi utišanja tistih, ki opozarjajo na njene nedemokratične težnje – od nevladnih organizacij do medijev; v času, ki je za vse prebivalce in prebivalke Slovenije zelo drugačen kot prejšnja leta ... smo se za rubriko 24ur Fokus pogovarjali z nagrajevanim in cenjenim pisateljem, kolumnistom in režiserjem Goranom Vojnovićem. O času, v katerem smo, o kulturi, državi, politiki, odnosu oblasti. O tem, kaj je po njegovem prav in kaj narobe.
Kakšni so ti časi za vas?
"Za mene osebno so manj tragični kot za druge, jaz nisem še nikogar izgubil, čeprav je kar nekaj sorodnikov prebolelo ta nesrečni virus, nisem pa eksistencialno ogrožen, kot so mnogi. Se je pa v mojem življenju radikalno vse spremenilo. Ne potujem več, hodil sem v gledališče, kino, tega ne morem početi. Imam to srečo, da lahko pišem od doma, skratka lahko delam, lahko se na neki način zaščitim, kar se mnogi ne morejo. Je pa težko, deluješ v kulturi, ki je zelo prizadeta, številni projekti, pri katerih sem delal, so bodisi odpovedani bodisi prestavljeni za nedoločen čas. Tako da na neki način si moraš ves čas govoriti, da si ti v redu, hkrati pa si obkrožen z ljudmi, ki zelo trpijo in so zelo prizadeti. Del si tudi te filmske nesrečne zgodbe, kjer v bistvu vlada izkazuje neko samovoljo in se nekomu za nekaj maščuje in s tem ogroža življenja, dejansko preživetje tvoj prijateljev, kolegov, sodelavcev."
Tako začneta intervju novinarka 24ur Fokus Tina Kristan in Goran Vojnović.
V eni od svojih kolumn za Dnevnikov Objektiv je Vojnović zapisal: "Če nas je torej v prvem valu epidemija navidezno poenotila, nas bo v drugem valu neizogibno postavila na različne bregove in nas naščuvala druge proti drugim, da se bomo začeli medsebojno obtoževati za to, kar se nam dogaja." In kolumno zaključil: "Družbena nasprotja je namreč nujno treba blažiti in ne podžigati."
Kaj je šlo pri odnosu politike do državljanov v zadnjih mesecih narobe in kako pomembno je, da v teh časih, ko je stisk ogromno, tudi državljani ne izgubimo potrpljenja in da ostane človek človeku človek? Vojnović odgovarja, da se mu zdi to "ključna naloga, predvsem nas, glede na to, da na politiko tu žal ne moremo računati. /.../ Politika več kot očitno izrablja to situacijo, da te napetosti spodbuja. Ves čas imaš občutek, da provocirajo ljudi, da prestopijo to mejo dovoljenega. /.../ Mi živimo v času, ko so ljudje res na robu, na robu preživetja, ko jim umirajo svojci, bližnji, prijatelji, ko sami zbolevajo, preživljajo zelo težke poteke bolezni. Ogromno je depresij, ogromno je strahu, ljudje so osamljeni, bojijo se za svojo prihodnost. Ljudje niso v neki normalni situaciji. Lahko pričakuješ, da bodo mogoče tudi začeli delati stvari, ki jih drugače ne bi."
"Ne moremo računati na to, da nam bo pri tem pomagala ta politika. Ne ta politika. Tudi neka druga na obzorju ne izgleda takšna, ki bi lahko delovala bolj družbeno odgovorno. In v tem smislu je dejansko na nas, da ohranjamo svoje dostojanstvo, da tudi proteste, ki jih izvajamo, izvajamo na nenasilen način. Da ostajamo ljudje. Tako da v tem smislu imamo državljani sami eno ogromno odgovornost, da tisti, ki nismo v takšnih stiskah, pomagamo drugim, ki so."
"Nimamo politike, ki bi ji državljani zaupali," to je glavni problem današnjega časa v Sloveniji, ocenjuje Vojnović. "V osnovi ta oblast, pa tudi marsikatera prej, zdaj je še toliko bolj izrazito v teh časih ... ta oblast vidi v velikem delu državljanov svoje nasprotnike." Kulturniki so izrazito na udaru, pravi Vojnović. In za 24ur Fokus opisuje razmere v kulturi in odnos oblasti do filma, do filmarjev. Spregovori tudi o napadih na medije, o pomenu neodvisnih medijev.
"Če so se prej politiki vsaj trudili skrivati te nenaklonjenosti, je zdaj jasno, da je vlada izrazito prepoznala skupine ljudi in tudi določene posameznike kot sovražnike in da bo zoper te primerno ukrepala. Zadnji, zelo eklatanten in nevaren primer je izbris Zlatka Čordića iz razvida samozaposlenih v kulturi. Mislim, da se ljudje sploh ne zavedajo, kako radikalen ukrep je to. To je v bistvu izraz politične moči obračunavanja države s posameznikom. Tega v bistvu pri nas v zadnjih tridesetih letih na ta način nismo videli. /.../ To so ukrepi, ki jih poznamo iz Belorusije in podobnih držav, tam še v bolj brutalnih obliki, ampak obračunavanje države s kritičnimi posamezniki tako neskrito, tako odprto – tega nas mora biti res strah. /.../ Ne glede na to, kaj je Zlatko naredil, koliko se mi z njim strinjamo, je on kot posameznik odgovoren pred zakoni, ga lahko obravnava policija, lahko ga kritiziramo, zato obstajajo določeni protokoli, po katerih je lahko tudi, če je kaj kršil, kaznovan. Ukrep, ki ga je izpeljala vlada, je pa političen."
Kakšna država je postala Slovenija? Kje vi še vidite največje težave, katere stvari vas najbolj skrbijo?
"Mene to, o čemer sva zdaj govorila, najbolj skrbi. To vzdušje sovražnosti, vzdušje, v katerem je vse dovoljeno. Vzdušje, kjer država na neki način, ko prestopa meje, daje signal vsem državljanom, da jih lahko prestopajo tudi oni. Kjer padajo te norme obnašanja, spoštovanja človekovega dostojanstva, zasebnosti, neke varnosti."
"Skratka, če država ne spoštuje dostojanstva nekega človeka, če on ni zaščiten pred državo, potem seveda ne moremo pričakovati, da bomo mi zaščiteni drug pred drugim. Ker bodo ljudje začeli na to reagirati. Ljudje bodo na nasilje države odgovorili z nasiljem. In to ne proti državi, ki je neki abstrakten pojav, ampak bodo odgovorili z nasiljem proti drugim posameznikom," o tem, kar ga skrbi, pove Vojnović.
"In v teh časih, da si država, vlada dovoljuje prestopati meje dovoljenega, to ima lahko grozljive posledice, če ne bomo tega na ta način prepoznali in obravnavali. In se vsi skupaj strinjali, da so te stvari nedopustne. Skratka, upajmo, da bomo čim prej uredili zdravstveni problem, potem še ta politični problem, do takrat pa moramo vsak zase in vsi skupaj ohranjati čim bolj normalne razmere v družbi," dodaja.
Celoten intervju z Goranom Vojnovićem o času, v katerem smo se znašli, razmerah, političnih in družbenih, o kulturi in kulturnikih ... pa si oglejte v rubriki 24ur Fokus.
KOMENTARJI (1154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.