Najprej smo se dobili tam, kjer so njegove korenine, v Prekmurju. "Jaz sem pač odraščal v gostilni svojega deda, kjer je Beltinška banda igrala že od prve svetovne vojne naprej. Moj oče je že kot otrok stal na mizi, igral orglice, ko je bil majhen. Mama je pela v folklorni skupini, v zboru. Oče je imel črno kitaro, igral je svoje šlagerje, ruske romance, kavbojske komade. Mama je pela Poletno noč. In gotovo te to zaznamuje," o svojem prvem stiku z glasbo med sprehodom pod arkadami največjega gradu v Sloveniji, na Goričkem, pripoveduje Vlado Kreslin.
Leta 1969 so s prijatelji ustanovili prvo skupino, Apollo. "Najprej pri prijatelju v dnevni sobi, tam je bil radijski sprejemnik, v katerega smo vklopili tri kitare. Jaz sem imel pa tisti mali boben, ki sem si ga sposojal od vaškega bobnarja." V 70. letih je Vlado Kreslin sodeloval v različnih skupinah, Špirit III, Izvir, Horizont, Sanje, Avantura. 1983 pa se priključil skupini Martin Krpan, ki je delovala vse do leta 1991. Nato so nastali Mali bogovi.
A ko je na birmi Valentine Smej Novak – hčerke svojega najboljšega prijatelja, filozofa, etnologa, okoljevarstvenika in novinarja Štefana Smeja – zaigral s Kocipri, se je spletla nova vez: Vlado Kreslin in Beltinška banda. "Na eni klopci je bil Vlado, ki je preigraval malo Nicka Cava, malo svoje pesmi," se spominja Valentina Smej Novak. "Na drugi klopci pa dva muzikaša, en z violino, drugi s harmoniko. Moj oče je namigoval: dajte skupaj, dajte skupaj. Najprej so se gledali, potem pa se samo spomnim Knockin' On Heaven's Door Boba Dylana in od takrat mislim, da nihče več ni pogledal nazaj."
Ob osamosvojitvi je Vlado Kreslin izdal prvi CD v samostojni Sloveniji – Namesto koga roža cveti. Pesem je tedaj navdihnila tudi pisatelja, pesnika, dramatika in scenarista Ferija Lainščka. "Jaz sem potem napisal roman – Namesto koga roža cveti – ki ga je dejansko navdahnila ta pesem. Po tem romanu je bil potem posnet tudi film in v njem je Vlado odigral osrednji lik na začetku filma."
Vlado Kreslin je izdal tudi več pesniških zbirk, prvo leta 1991 z Zoranom Predinom. Sodelovala sta tudi pri pesmi Črna kitara in Zdravljici Lačnega Franza. "Sem vesel, da sem bil del tega novega Vladovega začetka in da sva ostala prijatelja za vedno," pripoveduje Zoran Predin.
Ko sta nastopala skupaj s Predinom, je Vlada Kreslina spoznala tudi bodoča soproga Eva Strmljan Kreslin, ki je tedaj organizirala mednarodno prostovoljno delo. "Jaz Vlada tedaj nisem poznala, jaz sem bila pankerica," se spominja. "Ta mainstream glasba me ni toliko zanimala. Me je pa prevzel kot človek, kot moški."
Tradicionalni, že več let celo tridnevni decembrski koncerti Vlada Kreslina v Cankarjevem domu so vedno nekaj posebnega. Tudi tokrat razprodani. "Zakaj je tako brezčasen, je tisto vprašanje, ki se postavlja," razmišlja Jure Longyka, radijski voditelj, napovedovalec, avtor in voditelj oddaje Izštekani. "Eno je ta edinstvenost zmesi prekmurskega melosa in rockerske izkušnje. Tudi v glasbenem smislu je to nek unikum. Skozi to ali pa poleg tega pa Vlado Kreslin združuje generacije, to je nekaj, kar enostavno ne umre, česar ena generacija ne vzame in zavrže. Kar naenkrat imamo Vlada vsi za svojega." Tudi vstopnice za Izštekanih 10, koncert, s katerim se mu bo čez teden dni s priredbami njegovih pesmi poklonilo ducat izvajalcev, so pošle v le osmih urah.
Kakšen pa je Vlado Kreslin v zasebnem življenju? Kako se spominja svojih začetkov? Kakšna je njegova rutina po koncertih v Cankarjevem domu? Kaj mu pomeni Prekmurje, kaj Piran? Kaj si želi ob 70. rojstnem dnevu? Tudi o tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.