Začnimo pri globalnih slovenskih športnih zvezdnikih: košarkar Luka Dončić, nogometaš Jan Oblak, hokejist Anže Kopitar, kolesar Tadej Pogačar ... Status, ki ga v svetu športa uživajo, je nekaj nepredstavljivega. Ko na olimpijskih igrah zablesti v vsem svojem sijaju Janja Garnbret in na največji tekmi v karieri potrdi sloves največje vseh časov v športnem plezanju, ko se v judu z Andrejo Leški nadaljuje tradicija slovenske superiornosti v kategoriji do 63 kilogramov, ko Slovenija po 16 letih znova dočaka plavalni finale (Neža Klančar) v najmnožičnejši disciplini 50 metrov prosto, je na mestu vprašanje, kje so meje slovenskega športa?
Praktično vsak tekmovalni dan na največji sceni so sledi zarisane na novo. Sledi, ki jih puščajo kajakaši in kanuisti, atleti, odbojkarji, motokrosist Tim Gajser, rokometaši, nogometaši in mnogi drugi so neverjetne. Nemogoče je našteti vse, ki dnevno zaznamujejo slovenski šport na največji svetovni sceni, saj se dnevno med zvezde izstreli nekdo drug. Dejstvo je, da so z dosežki na vseh ravneh pri navijačih in številnih podpornikih postavili lestvico pričakovanj zelo visoko. "Postali smo prezahtevni," je iskren Dejan Vinčić, soustvarjalec vseh največjih uspehov slovenske reprezentančne odbojke, od prve medalje na evropskem prvenstvu 2015 do danes. Zastopati barve Slovenije na največjih tekmovanjih je vsem v veliko čast, volja in želja, ko oblečejo dres z državnim grbom, je na najvišji ravni. Z nastopi navdihujejo množice, mladi v slovenskih športnikih najdejo vzornike, vsi si želijo po njihovih stopinjah.
In ne le v dresu s slovenskim grbom, časti, ki so jih slovenski športniki deležni na tujem, kjer predstavljajo predpogoj za uspeh moštva, so deležni redki tujci. So sinonim za uspeh, zaupanja vredni soigralci, vodje na in izven igrišča. Blaž Janc, kapetan slovenske rokometne reprezentance, pri Barceloni opravlja vlogo četrtega kapetana, Jan Oblak, kapetan slovenske nogometne reprezentance, je pri španskem nogometnem velikanu Atletico Madridu namestnik kapetana, Anže Kopitar je kapetan kultnega moštva hokejske lige NHL Los Angeles Kings. "Skoraj ne mine dan, da me nekdo od soigralcev ne bi vprašal česa o slovenskih športnikih, ko pridem na trening. Najpogosteje, če sem videl, kako je igral Dončić, ali pa v času najpomembnejših kolesarskih dirk, kako neverjetna sta Pogačar in Roglič. Skratka neverjetno. Ne morejo se načuditi našim uspehom," je jasen Janc.
Olimpijske igre puščajo posledice
Športna plezalka Janja Garnbret je na olimpijske igre pripotovala kot absolutna favoritka. Tudi sama je zadnje mesece na glas govorila o medalji, zadnje dni pred nastopom o naslovu olimpijske prvakinje. Naložila si je težak nahrbtnik. Stres, ki ga prinašajo velika tekmovanja, je bil le še večji. "Ne da se opisati, kakšen stres je to. Četudi si na papirju prvi favorit za zmago, še vedno je treba splezati do rezultata. In tako po Tokiu kot tudi po Parizu sem takoj naslednji dan zbolela," se spominja dogajanja v francoski prestolnici Korošica, ena dveh predstavnic najštevilčnejše slovenske odprave doslej, ki se je v domovino vrnila z zlato medaljo okrog vratu. Mnogi so se vrnili bogatejši za nepozabne trenutke, ki pa so izvodeneli. Sledilo je mučno poolimpijsko obdobje, ki pušča posledice.
Dosežki kličejo po spremembah na bolje
Rezultati še niso zagotovilo za lepši jutri panoge, ekipe ali pa posameznika. Izboljšanje pogojev za delo je tisto nekaj, o čemer športniki sanjajo, a sprememb na bolje ne čutijo. Ravno zaradi tega imajo vsi vrhunski rezultati na svetovni ravni še toliko večjo vrednost. Mladi si s tem še ne belijo glave, a ko vidijo okoliščine, v katerih rezultate gradi konkurenca, se začnejo spraševati. Tisti, ki so bližje tako zaključku športne poti kot vrhuncu kariere, se danes sprašujejo, kako bo, ko se upokojijo. Bodo upravičeni do državne pokojnine za vse, kar so dali državi? "V Srbiji vsak športnik, ki je osvojil medaljo na največjem tekmovanju, po 45. letu prejme pokojnino," primer navaja nepogrešljiv del slovenske odbojkarske reprezentance Vinčić.
Težave, s katerimi se soočajo, kličejo po sistemskih spremembah, morda celo ministrstvu za šport z lastnim proračunom in skupino ljudi, ki bo skrbela zgolj in samo za šport, da bi ta obstal in ostal ena od dejavnosti, ki iz tedna v teden razveseljuje in povezuje Slovence. Celoten prispevek si lahko ogledate v arhivu Voyo.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.