Nocoj je Maja Sodja soočila kandidata dveh strank z levega pola političnega spektra. V studiu sta se spopadla in skušala volivce prepričati kandidat za evropskega poslanca stranke Levica Luka Mesec in kandidatka Socialnih demokratov Dominika Švarc Pipan.


Kakšne so razlike med njimi? Kako odgovarjata na konkretna vprašanja o problemih, evropski prihodnosti, zunanji politiki, socialnih problemih, revščini, evropskih sredstvih, o težavah ljudi, družbe ...
Na vprašanje, zakaj sta, glede na to, da se borita za isti bazen volivcev, boljša izbira, je Mesec odgovoril: "V Evropi smo imeli dolga leta na oblasti evropske socialiste, to je skupina evropskih socialnih demokratov, liberalce in konservativce, in v prvi vrsti so za sliko Evrope odgovorni oni. To je bila politika, ki se je odločila, da bo krizo reševala, čeprav jo je v resnici poglabljala, z varčevanjem. Evropska levica se je oblikovala kot protipol, da presekamo s takimi politikami in da Evropo naredimo demokratično, ekološko in socialno."
Švarc Pipanova je na Meščeve besede odgovorila, da se strinja, "da koalicija ni bila zmožna učinkovito odgovoriti na gospodarsko krizo, katere posledice so plačevali tisti, ki je niso zakrivili, a da vseeno ne moremo reči, da smo delali slabo. Prevzemali smo odgovornost tako za dobre kot slabe rezultate, seveda smo naredili tudi nekaj napak."
Na vprašanje, kako rešiti probleme revnih, podplačanih delavcev, je Pipanova odgovorila: "Prioritete je treba spremeniti tako, da bo reševanje socialne krize postalo ena ključnih prioritet EU, doslej ni bilo tako. V SD smo izoblikovali kar nekaj ukrepov, med njimi krepitev črpanja sredstev iz evropskega socialnega sklada in uveljavitev enotnih minimalnih standardov socialne zaščite v Evropi."
Mesec je na to odgovoril: "Problem s socialno demokracijo je, da se v Evropi zlije z vladajočimi liberalci ali konservativci in iz tega nastane evro konservativna skupina, ki je doslej vodila Evropo. Prvi pogoj, da postane Evropa demokratična, ekološka in socialna, je, da se izvoli drugačna koalicija."
Mesec o vrnitvi Krima: Če je bil referendum nelegitimen, naj ga ponovijo
Na vprašanje, kako komentirata izjavo vodilne kandidatke Violete Tomić, da bi morali imeti še en referendum glede vrnitve Krima Ukrajini, je Mesec povedal: "Violeta je o odgovoru tehtala, se pa strinjam s tem, kar je povedala na koncu. V mednarodnih odnosih sta vedno v nasprotju načeli pravice do samoodločbe ljudstev in na drugi strani načelo ozemeljske celovitosti države. V Levici smo praviloma vedno zagovarjali pravico do samoodločbe ljudstev. Referendum je bil nelegitimen, tako pravijo tudi Združeni narodi, a če je bil nelegitimen, naj ga ponovijo in naj se pokaže, kam glede na voljo ljudstva sodi Krim."
Švarc Pipanova pa je izrazila jasno nasprotovanje: "Priključitev Krima je bila izvedena nelegitimno in v nasprotju z mednarodnim pravom in nobena država po temeljnih načelih mednarodnega prava ne sme priznavati posledic kakršnekoli nelegitimne in nedopustne aneksije."
Mesec: Ugrabitev se uporablja v predvolilne namene
Včerajšnjega shoda v Črnomlju in protesta proti centru za migrante v Beli krajini se je udeležil tudi župan Ilirske Bistrice Emil Rojc iz vrst SD. Na vprašanje, ali je primerno, da se člani levih strank pojavljajo na takšnih shodih, je Mesec odgovoril: "Iz naše stranke bi bil tak član izključen, to je povsem neprimerno. Neprimerno je tudi, da se sredino ugrabitev v Beli krajini izrablja v predvolilne namene in da se nominalno leve stranke pridružujejo nacionalističnim pobudam desnice."
Švarc Pipanova pa je pojasnila, da ostro obsoja "udeležbo ali podporo članov SD na shodih, na katerih se razpihuje sovraštvo, nestrpnost in strah. Gre za mnenje enega člana stranke, pričakujem, da bodo pristojni organi ustrezno reagirali. Pričakujem najmanj opomin stranke županu in da bo župan Rojc sam sprejel odgovornost in menjal stranko za stranko, ki bolj odraža njegove vrednote. Stranka SD pa seveda nima s takšnimi vrednotami nič skupnega."
'Enostavno je imeti revolucionarne ideje, ko jih zagovarjaš iz ozadja'
Mesec pravi, da je osnoven problem z evropsko socialno demokracijo, da je v svojih politikah postala konservativna, "pred volitvami zagovarja leve politike, potem pa praviloma potegne z vladajočimi".
Švarc Pipanova se s tem ne strinja: "Mesec in stranka Levica še nista sodelovala v nobeni koaliciji in morda ne razumeta, da morajo v politiki sprejemati tudi kompromise. Enostavno je imeti revolucionarne ideje, ko jih zagovarjaš iz ozadja, ko pa je treba stopiti v ospredje v izvršilno vejo oblasti, pa se izkaže, da je v praksi to veliko bolj kompleksno." Mesec je na to odgovoril: "Sprejeli smo kompromis, da sodelujemo z vlado in pri tem smo dosegli tudi nekatere naše ključne programske točke."
Naslednji teden soočenje Romane Tomc in Žige Turka
Naslednji konec tedna, v soboto in nedeljo, sledita v 24UR Fokus še dve soočenji dvojic, med drugim v goste prihajata kandidatka Romana Tomc (skupna lista SDS in SLS) ter kandidat Žiga Turk (lista NSi). Veliko soočenje z nosilci list za evropske volitve pa bo na POP TV v ponedeljek, 20. maja.
Prvo soočenje med Klemnom Grošljem (LMŠ) in Jernejem Pavličem (SAB) ste si lahko ogledali včeraj. Če ste ga zamudili, pa ga še vedno lahko pogledate na VOYO.

KOMENTARJI (616)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.