Ekipa rubrike 24ur Fokus je obiskala porodnišnice na Jesenicah, v Kranju in Ljubljani. Povsod pripovedujejo, da se skušajo nosečnicam čim bolj približati, da so skozi leta opustili mnoge postopke, ki so nekoč veljali za nujne, danes pa ne več.
Govorili smo z dvema mamicama, ki sta rodili doma. Nike Kobal svojega drugega otroka, Urška P. Iršič pa četrtega. Nike Kobal pripoveduje: "Moja odločitev (za porod doma) je bila zelo trezna in prišla je iz miru. Zase sem poiskala okolje, kjer bo tišina, mir, in kjer bo moja starejša hčerka lahko prisotna ob rojstvu druge hčerke." Poudarja, in to je zelo pomembno, da porod na domu ni bila in sme biti hipna odločitev s povsem napačno predstavo o romantičnem porodu v domačem okolju, pač pa preudarna in premišljena odločitev, ki nosi tveganje.
Porod doma je tabuiziran, za mnoge je to starodaven, preživet obred, ki sodi v neke druge, pretekle čase. V čase, ko so ženske umirale pri porodu, ne pa v sedanji čas, ko imamo ravno zaradi porodnišnične oskrbe nizko umrljivost porodnic in novorojenčkov. Stroka je, ko govorimo o porodu doma, enotna in jasna: odsvetujejo ga! In pri tem opozarjajo: ne glede na to, kako zdrava in nerizična je nosečnica, se lahko porod zaplete.
Ženske, ki se odločijo za porod doma, praviloma o tem ne govorijo na glas. Urška P. Iršič je bila na negativen odziv okolice pripravljena: "V bistvu se nihče ni strinjal s porodom doma, predvsem s tega vidika, ker ljudje, ki te imajo radi, želijo, da si v varnem okolju, in zanje je porodnišnica prostor, kjer se rešujejo zapleti, ki se pojavljajo pri porodih." Kljub temu je po treh porodih v treh različnih porodnišnicah četrtič s pomočjo babice in dule rodila doma. In tudi sama postala dula, porodna spremljevalka.
Koliko dul imamo v Sloveniji, ni jasno. Zagotovo pa mnogo več kot pred desetletjem. Za dule ni predpisane izobrazbe, dula je lahko kdorkoli. In za nekatere je to le posel. Za Špelo Peternel pa – kot pravi – poslanstvo. Ženske pred, med in po porodu čustveno in duhovno opogumlja: "(Treba jim je) samo prisluhniti. Kaj se ji dogaja, kaj jo skrbi, česa je je strah in jo podpreti na tak način, da se čim bolje pripravi za ... porod." Tiste nosečnice, ki se odločijo za dule, jih seveda plačajo, njihove storitve stanejo med 500 in 1500 evri.
Spremstvo dul pri porodih je v nekaterih porodnišnicah bolje, v drugih pa slabše sprejeto. A naše sogovornice babice poudarjajo: če se dula drži svojih kompetenc, z njimi zelo dobro sodelujemo. Peternelova in Uršičeva potrjujeta, da nimata babiških znanj in da se nikoli ne bi vmešavali v delo babic, ki v porodnišnicah vodijo porod. Ravno zato sta dobro sprejeti, pridobili sta si zaupanje. Ker jasno postavljata mejo med svojim delom in delom babice.
Porod na domu samo s pomočjo dule ni dovoljen, doma mora biti prisotna babica, ki ima dovoljenje Ministrstva za zdravje za opravljanje babiške dejavnosti na domu. A stroka pravi: doma ženske rojevajo tudi same in s tem veliko tvegajo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.