V rubriki 24UR Fokus sta tokrat mnenji soočili kandidatka z liste Stranke modernega centra (SMC) Janja Sluga in kandidatka Demokratične stranke upokojencev Slovenije (DeSUS) Tereza Novak.

Stranki SMC in DeSUS delujeta znotraj iste politične skupine evropskega parlamenta – ALDE - zavezništva liberalcev in demokratov. Borita se torej za podobne volivce. Vse projekcije pa kažejo, da naj bi se na teh volitvah močno okrepili populisti, nacionalisti, skrajneži, lahko bi postali celo tretja najmočnejša sila v parlamentu. In tako je tudi po zaslugi liberalcev in demokratov, ki doslej niso znali prav odgovarjati na težave ljudi, na probleme v družbi. Kakšne konkretne predloge imata Sluga in Novakova za brezposelnost, socialo, boljše pogoje dela, odpravo prevelikih neenakosti in revščine v Evropski uniji.
"Ko se pogovarjamo o sociali, niso toliko odgovor socialni ukrepi in sami socialni transferji, ampak je treba odgovor iskati v gospodarski rasti, dodani vrednosti na zaposlenega in s temi ukrepi pripeljati do neke vsesplošne blaginje," meni Sluga. Novakova pa meni, da to ni dovolj. "V evropskem parlamentu je treba dati poudarek na neki bolj avtonomni socialni politiki, ki politike vseskozi presprašuje v odnosu do ljudi. Potrebujemo minimalne standarde socialne pravičnosti."
Izredno pomembna in pogosto prezrta tema je tudi okolje in s tem podnebne spremembe. Milijon vrstam na Zemlji namreč grozi izumrtje. Ob posnetkih protestov za podnevno pravičnost vsi kimamo in se strinjamo, da je treba nekaj narediti, a naredi se praktično nič oziroma malo, ker se nihče ne želi odpovedati življenju in udobju, ki ga imamo, politika pa se noče zameriti volivcem. Zgovorno je tudi to: predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec – kot okoljski minister je moral zaradi ugotovitev računskega sodišča odstopiti – je tedaj skušal to zbanalizirati, češ da mora oditi zaradi 'kant'.
Na vprašanje, ali se ji zdi odnos stranke DeSUS do okolja iskeren, je Sluga odgovorila odklonilno. Kot je pojasnila, je stranka SMC pokazala, da je okoljsko ministrstvo lahko državotvorno ministrstvo, ki lahko sprejema ukrepe za našo skupno boljšo prihodnost. "V prejšnjih mandatih se, žal, to na tem resorju ni dogajalo," je dodala.
'Bulčeva je ena izmed najuspešnejših evropskih komisark za promet'
Kaj pa delo evropske komisarke Violete Bulc? Ta je med evropskimi komisarji precej slabo ocenjena, kaže anketa agencije BCW ter Euractiva. Med trideseterico je na 21. mestu. In v Evropi je zadolžena za promet. Kaj bi morala na tem področju narediti bolje? Katere ukrepe bi morala izpeljati? "Verjetno bolj vneto delati, ne vem, težko je ocenjevati nekoga z moje pozicije, njenega dela konkretno ne poznam toliko. Vsekakor evropska komisija daje veliko možnosti, da se tudi dejansko kaj naredi. Če se ni naredilo dovolj, je treba v tem mandatu poiskati ljudi, ki bodo to dejansko naredili," je bila jasna Novakova. "Ona je ena izmed najuspešnejših evropskih komisark za promet. V obdobju zadnjih štirih let je bilo na tem področju 320 milijard investicij, uvedla je konkretne ukrepe za posamezne področja," pa je Sluga Bulčevi stopila v bran.

V ospredju razprave je bila tudi podpora stranki SMC, kateri podpora vztrajno pada, pred petimi leti je stranka na državnozborskih volitvah dobila 36 poslancev, lani pa le devet. Kot kažejo zadnje javnomnenjske ankete, bodo na prihajajočih evropskih volitvah ostali brez evropskega poslanca. "V tem trenutku se s temi številkami ne ukvarjamo, delamo po naših najboljših močeh. Kažemo, da znamo, to smo dokazali tudi z vodenjem prejšnje vlade," je odvrnila Sluga in dodala, da bodo anketa tokratne volitve, kjer bodo zagotovo prišli na višji nivo.
V stranki DeSUS se na evropske volitve podajajo s sloganom "Šoltes, naš človek v Bruslju". Pa so prepričani, da je Šoltes res DeSUSov človek? Ta je namreč še vedno predsednik in zastopnik stranke Verjamem? Ali je stranka DeSUS torej zgolj njegov izhod v sili? "Vsekakor zares verjame v DeSUS in je zelo dober kandidat, ima izkušnje. Mislim, da ga lahko mi v popolnosti podpiramo. On je te stvari tudi zelo dobro pojasnil," je poudarila Novakova in dodala, da gredo na tokratne volitve tudi s sloganom ’Za vse generacije’.
"O trenutni garnituri evropskih poslancev lahko rečem, da niso dovolj enotni, da ne zastopajo interesov države takrat, kot bi jih morali. Tukaj je ptorebno neko drugačno delovanje," pa je na dilemo o 'menjavi stranke' tik pred volitvami odvrnila Sluga.
'Vsak lahko agitira za kogarkoli hoče'
Voditelj je gostji soočenja vprašal tudi, če se jima zdi primerno, da Zveza društev upokojencev Slovenije kot ena največjih nevladnih organizacij pri nas agitira za izvolitev poslanca stranke DeSUS. "Vsak lahko agitira za kogarkoli hoče, to je njihova pravica. Tukaj težko komentiram, kdo bi želel koga tam videti," je povedala Sluga.
"Mi vsi skupaj zagovarjamo, imamo v fokusu isto skupino in to so starejši. Najbolj normalno je, da se neka nevladna organizacija, ki združuje starejše in se zavzema za dobrobit starejših, zavzema tudi za poslance, ki bodo to nedvomno zagovarjali. To se je že izkazalo z evropskim poslancem Ivom Vajglom. On je naredil nek premik v tej smeri. Mislim in tudi meni se zdi, da je nujno, da ima skupina starjših, vedno več nas bo, zagovornike v parlamentu," pa je stališče stranke DeSUS argumentirala Novakova.
Kaj pa ukrepi, ki bi jih na področju skrbi za starejše zagovarjali v evropskem parlamentu? "Vključevanje starejših je nujno potrebno, potrebno je pripraviti teren, da lahko na nacionalnem nivoju te politike tudi izvedemo. Trenutno obstaja mobilnost za mlade, lahko bi obstajala tudi za starejše," je dejala kandidatka stranke DeSUS.
O neprimernem obnašanju Junckerja
Voditelj je kandidatki opomnil tudi na obnašanje predsednika Evropske komisije Jean-Claude Junckerja junija 2015, ko je tedanjega premierja Mira Cerarja povpraševal o golfu in spolnosti. Novakova se je strinjala, da je takšno obnašanje povsem neprimerno in vsekakor "zelo bizarno".
Pa se takšen odnos kaže tudi v sami politiki do Slovenije? Juncker je namreč ignoriral mnenje pravne službe, da je hrvaško nespoštovanje kršitev prava EU.
"Edino do sedaj uradno stališče evropske komisije v zvezi z arbitražo je, da morata obe državi to razsodbo spoštovati. Kar pa gospod Juncker potem govori sam ob raznih priložnostih, pa je nekaj, kar je neuradno, in na kar ne moremo vplivati. Ima pa on mnogokrat neprimerne izjave," je odvrnila kandidatka stranke SMC.
Zelo pomembna tema je tudi črpanje evropskega denarja, ki ga očitno ne znamo počrpati. V štirih od šestih let zadnje finančne perspektive je Slovenija počrpala le petino denarja. Novakova meni, da Slovenija preslabo črpa evropska sredstva, medtem ko pa je Sluga poudarila, da glede črpanja nismo tako slabi.
"Projektov imamo dovolj in ni res, da ni idej, je pa vse skupaj prepočasno in prezakomplicirano," je izpostavila Novakova. "Na splošno se je v Bruslju vse preveč zbirokratiziralo. Vse postopke je treba poenostaviti," pa je na to dejala Sluga.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.