Vrata za oblikovanje vlade z SDS, dokler je tam Janša, je že pred leti tesno zaprla nekdanja predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak. A je njen naslednik Matej Tonin to takoj spremenil, Nova Slovenija je pred tremi leti stopila pod Janšev vladni dežnik. Zdaj pa spet preobrat. Kot danes pojasnjuje Ljudmila Novak, je bila njena odločitev posledica dolgoletnih izkušenj s predsednikom SDS. "Leta 2013 sem kot zadnja predsednica stranke vztrajala v tedanji vladni koaliciji, na koncu, čez eno leto, mi je pa želel podtakniti, da podpiram UDBO in arhive. Vse prej kot resnico. Ljudje se ne spremenijo tako hitro oziroma se po navadi sploh ne spremenijo. In enake metode uporabljajo naprej. Tako je tudi sedanje vodstvo stranke prišlo do tega spoznanja in stranka je to tudi sprejela."
Odnos SDS in NSi sicer nikakor ni od danes, za 24UR Fokus pojasnjuje Miha Brejc, ki je bil nekdaj kot drugi človek Slovenske demokratske stranke zelo blizu Janezu Janši. "V Novi Sloveniji so spoznali, da se pravzaprav razmerja med največjo vladno stranko na desnici in njimi ne spreminjajo. Ko sem bil v Bruslju evropski poslanec, je dr. Andrej Bajuk, takratni predsednik Nove Slovenije, že takrat jamral, da se je treba precej podrejati, da pravzaprav težko uveljaviš nekaj, kar s strani SDS ni sprejemljivo."
Da so odnosi zdaj drugačni, priznava tudi podpredsednik Nove Slovenije in vodja poslanske skupine Janez Cigler Kralj: "Zdaj smo v opoziciji, situacija je drugačna. Nismo v tako partnerskem odnosu in lahko jasno povemo svoje stališče." A v Golobovi vladi se kljub temu ne vidijo, je jasen: Morebiten vstop Nove Slovenije v Golobovo vlado sploh ni na mizi, o tem se stranka ne odloča in se tudi ne bo odločala."
Na drugi strani je osrednja točka slovenske desnice: SDS in njen dolgoletni predsednik Janez Janša. "On je meta lik, nekdo, ki določa tempo, poveljnik vsega, kar naj bi desnica pomenila," pojasnjuje kolumnist časnika Delo Janez Markeš. "Janša je sposoben surfati na velikih valovih in je v tem smislu izredno nevaren politik, predvsem zato, ker za sabo pušča požganino." Kot ugotavlja direktorica Mediane Janja Božič Marolt, podpora Slovenski demokratski stranki zadnje mesece znova raste. "SDS je neverjetno in še kar naprej močna stranka, ki niha z javnomnenjsko podporo okoli 20 odstotkov ves čas. In v zadnjem času se njihova vloga tudi krepi. In z vsemi anti-Janša momenti, ki se pojavljajo v javnosti s strani levo opredeljenih analitikov, se njihova podpora samo še veča."
In kaj za ta odnos pomeni napovedana platforma poraženca predsedniških volitev in drugega človeka SDS Anžeta Logarja? Logar v medijih praktično ne nastopa, a je kljub temu med najbolj priljubljenimi politiki v Sloveniji. "Njegov kapital se nahaja v bazenu SDS, NSi in desne sredine," pojasnjuje Janja Božič Marolt. "Ni pa imun tudi na pridobivanje na rahlo levi sredini, pri čemer ne pri Levici." Pa je možno, da bi se Logar svojega projekta lotil brez blagoslova Janeza Janše? "Težko," je prepričana Ljudmila Novak. Janez Markeš pa dodaja: "Anže Logar nikoli ni bil in nikoli ne bo izven interesnega dometa Janeza Janše. On bo storil natanko to, kar se bosta z Janezom Janšo dogovorila. Janez Janša je pa v tem smislu izredno spreten, verjetno najbolj sposoben slovenski politik, ki v vsakem trenutku drži vsaj pet želez v ognju."
In kakšna bo v prihodnje politika Janeza Janše? Lahko pričakujemo spremembe? Zakaj v Novi Sloveniji z anketo preverjajo, kako v javnosti kotirajo nekateri najbolj prepoznavni strankarski obrazi? Bodo zamenjali Mateja Tonina? Lahko na desnici pričakujemo še kakšno gibanje ali stranko?
Celotno oddajo si lahko ogledate v arhivu VOYO.
KOMENTARJI (265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.