Po Ameriki gledamo podobne prizore - vse od Los Angelesa do New Yorka večje in manjše skupine, vseh barv, vseh ras, vseh starosti, zahtevajo spremembe in bolj pravično Ameriko. Eksplozivna zmes pandemije, gospodarske krize, rasizma in policijske brutalnosti je povzročila, da se najmočnejša država na svetu znova sooča sama s seboj.
Profesor dr. George Shulman z univerze New York, ki se raziskovalno ukvarja s politično mislijo, problemom rasizma in ameriškimi študijami, se je s Tadejo Lampret moral pogovarjati na daljavo. Metropola, kjer je v treh mesecih zaradi koronavirusa umrlo več kot 20.000 ljudi, je namreč šele v zadnjih dneh pričela z zelo previdnim odpravljanjem ukrepov. Da bodo karanteno še pred tem prekinile množice protestnikov, ni pričakoval nihče. Pa čeprav bi, glede na vse, kar vemo, lahko. "Gre za resnično krizo režima. Celotnega političnega in družbenega reda," med drugim pravi dr. Shulman. Pandemija je le še dodatno razgalila situacijo, dejstva, pa pravi dr. Juliet Hooker, profesorica, ki na univerzi Brown predava o rasni pravičnosti. Amerika 2020 ni tako daleč od Amerike 1968. Zakaj, v Fokusu.
Temnopolti v Ameriki za covidom-19 umirajo skoraj trikrat pogosteje kot beli Američani. Tudi zato zdravstveni delavci korakajo skupaj s protestniki. Podobna je neenakost pri drugih stvareh, seveda tudi pri soočenju s policijo - v Minnesoti imajo temnopolti prebivalci kar štirikrat več možnosti kot belci, da policijskega posredovanja ne preživijo. George Floyd bi bil v nekih drugih okoliščinah in brez kamere mobilnih telefonov morda samo del takšne anonimne statistike.
Da je Amerika opravila z rasizmom, so nekateri zmotno menili, ko je izvolila prvega temnopoltega predsednika.
Amerika je zaradi rasizma že večkrat gorela - leta 1968 po atentatu na najbolj znanega borca za pravice temnopoltih Martina Luthra Kinga. Najhujši nemiri pred sedanjimi protesti so bili leta 1992 v Los Angelesu, ko porota kljub videoposnetku ni obsodila policistov, ki so ob avtocesti brutalno pretepli Rodneyja Kinga. Nato pa se je pred sedmimi leti, ko tudi za smrt neoboroženega najstnika Trayvona Martina storilec ni bil kaznovan, rodilo gibanje Življenja temnopoltih so pomembna.
Celoten 24UR Fokus iz Amerike si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.