Pred slabimi sedmimi leti je veljal za nov in svež obraz v nogometnem svetu. Pred mesecem dni je prepričljivo dobil še en mandat na čelu Evropske nogometne zveze, najbogatejše in najvplivnejše športne organizacije na svetu. Kako Aleksander Čeferin gleda na zvezdnike, milijone, vse večje razlike med bogatimi in revnimi klubi? Kdo so morski psi in kdo delfini, ki plavajo okrog nogometa? Kako komentira razmere v svetu, vojno v Ukrajini? In kako – potem ko je bil zelo kritičen do prejšnje – vidi eno leto nove vlade Roberta Goloba?
Brez protikandidata, soglasno, s podporo vseh 55 nacionalnih zvez – v začetku aprila je Aleksander Čeferin ob stoječih ovacijah osvojil še en štiriletni mandat predsednika Evropske nogometne zveze (UEFA). A to, pripoveduje v pogovoru za 24UR Fokus, še zdaleč ni nekaj samoumevnega. "Težko je dobiti podporo vseh 55 zvez. Mi imamo podporo največjih, kot sta Anglija in Nemčija, do San Marina, Andore in Gibraltarja. Kdor misli, da je mogoče te ljudi prisiliti, da te podprejo, se moti. Zato je to zame toliko večja odgovornost, če vidiš, da ljudje verjamejo vate, te podpirajo. Včasih se čudim ljudem, ki jim uspe kakšna taka stvar, potem pa začnejo proslavljati takoj na začetku s šampanjcem, še preden so kaj naredili. Jaz mislim, da je za to čas bolj na koncu." Za začetek si želi predvsem mirnejšega obdobja, pretekli mandat je bil – priznava – vse prej kot enostaven.
Ena glavnih prioritet organizacije, ki bo imela v sezoni 2023/24 več kot šest milijard evrov in pol prihodkov, bo zmanjšati vse večjo finančno vrzel med najbogatejšimi klubi in njihovimi zasledovalci. "Uvedli smo pravilo, ki bo veljalo od leta 2024, po katerem bo lahko klub za plače in transferje porabil do največ 70 odstotkov vseh svojih prihodkov. Mislim, da je to prvi korak." Načrtujejo tudi absolutno omejitev proračunov, ki bi jih lahko klubi porabili za plače in transferje. "Težava je tukaj sicer zakonodaja Evropske unije. Pogovarjal sem se že z enim od članov Evropske komisije, ki se je zelo pozitivno odzval na to. In mislim, da bi v prihodnosti nekako morali omejiti proračune in hkrati pustiti, da lahko klubi porabijo do 70 odstotkov za plače in transferje."
Aleksander Čeferin krmari med elito, političnimi vodjami sveta, a od blizu spremlja tudi politično situacijo doma. Pred dvema letoma je bil do tedanje oblasti zelo kritičen in neposreden. Kako pa gleda na Slovenijo danes? "Vedno bodo izzivi in situacija je zahtevna na globalnem nivoju. Slovenija je relativno majhen igralec na globalnem nivoju. Vsaj jaz pa ne zaznam več te agresije v zraku, ne zaznam toliko žaljenja, tega ''naši, njihovi''. To mislim, da je dobro za Slovenijo. Mi smo hitro zelo kritični, kar je po svoje dobro, po drugi strani pa je v kakšni situaciji dobro imeti tudi malo potrpljenja in videti, kakšni bodo rezultati. Jaz mislim, da nam gre kar dobro."
Moč, vpliv, tesne vezi prvega moža Uefe odpirajo vrata in priložnosti Sloveniji. In to je očitno prepoznala tudi nova vlada. "Govoril sem s premierjem Golobom, govoril sem z ministrom za gospodarstvo Matjažem Hanom, o drugih temah sem govoril z zunanjo ministrico Tanjo Fajon in s predsednico države Natašo Pirc Musar. Poskusil bom narediti, kar lahko, potem je pa na strani naše politike, ali bodo znali to izkoristiti."
Kako pogosto pa se pravzaprav videva s predsednikom vlade? Kako vidi eno leto nove vlade? Kako ocenjuje njihove komunikacijske težave? Kako komentira razmere v svetu? Zakaj je Uefa ob začetku ruskega napada na Ukrajino Rusijo takoj izključila iz vseh svojih tekmovanj, ni pa kaznovala tesne ruske zaveznice Belorusije?
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.