Mojca Emeršič, vodja svetovanja družinskim podjetjem pri EY Slovenija, dobro pozna delovanje družinskih podjetij v Sloveniji. Letos so že devetič zapored zbrali 10 zgodb slovenskih družinskih podjetij in jih objavili v knjigi Družinsko podjetništvo Slovenije 2022. Kot pojasnjuje, so družinska podjetja v Sloveniji prisotna praktično povsod, v vseh panogah: od tehnologije in gradbeništva do trgovine. In kako nanje vplivajo trenutne, zaostrene gospodarske razmere? "Tako kot vsa podjetja se tudi družinska podjetja soočajo s pomanjkanjem delovne sile, iščejo dobre zaposlene. Veliko podjetij ima tudi svoj program usposabljanj, ravno zato, da lahko rastejo. Družinska podjetja namreč delujejo na dolgi rok, to je v njihovo DNK zapisano še bolj kot sicer."
Običajno družinska podjetja v Sloveniji vodi prva generacija, a prav v tem času, je jasna Mojca Emeršič, se dogaja veliko prenosov lastništva in vodenja. Gre pri tem prenosu še vedno večinoma za prenos s staršev na otroke ali so podjetniki dovzetni tudi za predajo podjetja kateremu od zaposlenih, ki ni član družine? "Situacije so zelo različne," odgovarja Mojca Emeršič. "Nekatera družinska podjetja se bojijo podjetje zaupati komu izven družine, včasih so se tudi opekli, in si med sabo najbolj zaupajo. Najbolj uspešna podjetja so sicer te stvari razčistila in to zaupajo tudi zunanjim svetovalcem. Princip usposobljenosti za to, kar delaš, je nekaj, kar v pogovorih z družinskimi podjetji zelo spodbujamo."
Pomembno je, še opozarja Mojca Emeršič, da se podjetja zavedajo: prenos je proces. "To ni nekaj, o čemer se boš dogovoril pri nedeljskem kosilu, čeprav je tudi to lahko začetek." V tem procesu je treba določiti tudi številne pravne in davčne podrobnosti. "Veliko je pogovarjanja o tem, kaj si podjetja pravzaprav želijo, kdo želi biti vključen v družinsko podjetje, na kakšen način." Da ta proces poteka kar se da gladko in brez zapletov, je v pomoč tudi t. i. družinska ustava. "Ta vsebuje mehki del prenosa, pa tudi pravni in davčni del," je jasna Mojca Emeršič. "Pogovoriti se je treba, kaj je pravzaprav namen družinskega podjetja, kako vključiti in zaposliti družinske člane v podjetju, kodeks obnašanja, doreči je treba vse pravice in dolžnosti."
Prenos družinskega podjetja na naslednjo generacijo pogosto spremljajo tudi pričakovanja, strahovi in negotovosti. "Nekaterim je težje predati podjetje, drugi so ta razmislek naredili že pri svojih 40 letih, ko so bili na vrhuncu svoje moči. Dobro je, da podjetnik napove, kdaj se bo umaknil, kdaj bo priložnosti dobila naslednja generacija, če si seveda tega želi," svetuje Mojca Emeršič. Pa konflikti? "Vsaka družina se bo prej ali slej znašla v kakšnem konfliktu. Bolj pomembno je, da ta konflikt obvladaš oz. kako se v njem znajdeš. Pomembno je, da se v družinskih podjetjih naučijo poslušati drug drugega. Uspešno nasledstvo je uspešno podjetje. Za to pa je ključna povezana družina, ki dobro sodeluje, kjer so vloge in pričakovanja popolnoma jasna. In se lahko zato vsa energija usmerja v dobrobit podjetja in družine."
Celotno oddajo 24UR FOKUS si lahko ogledate v arhivu oddaj na Voyo.si
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.