Aleksander Čeferin se čuti odgovornega, da spregovori, opozori na to, kaj se dogaja v Sloveniji. Tu ima družino, tu preživi vsaj tri dni v tednu, zato se je novinar rubrike 24UR Fokus Miha Drozg z njim pogovarjal v domačem Grosupljem.
Epidemija
Svet se je ustavil, naša življenja so se spremenila. Tudi njegovo. "Če pogledam zasebno, se počutim nekako utesnjenega. Vidim, da imata predvsem najmlajši hčerki, ki praktično ne gresta v šolo, kar precejšnjo stisko. Ne srečujemo se s prijatelji. Službeno pa je to eno najtežjih let, pravzaprav nisem resno spal od lanskega marca. Odigrali smo 1400 mednarodnih tekem, praktično brez incidenta."
Cepil se še ni, ker ni prišel na vrsto. In ob tem pravi, da je epidemija na površje marsikje naplavila le najslabše – represijo, besedno nasilje, poniževanje. "To, da je nekdo kaznovan zato, ker ima na dežniku napisano, da se ne strinja z vlado, ali pa, da je nekdo kaznovan, ker nekaj napiše na tla, je zame sramotno in je evidentni dokaz pretirane represije, ki ne more pripeljati do ničesar dobrega."
Nogomet
Spremenil se je tudi nogomet. Drastično. Finančno škodo beležijo v nekaj 100 milijonih evrov. "Kar se pogosto pozablja, pa je, da je nogomet izgubil cele generacije otrok, ne samo tistih, ki bodo profesionalni nogometaši, ampak otroke, ki se rekreativno ukvarjajo s športom, ki imajo radi prijateljstvo in druženje. To bo kar velika katastrofa in po mojem mnenju ne gre samo za nogomet, gre za vse športe."
Čeferin vztraja, da letošnje evropsko nogometno prvenstvo ne sme potekati pred praznimi tribunami, ampak da morajo biti na stadionih tudi navijači? "Uefa ne pristaja na populistične izjave, bomo videli, situacija je težka in tako naprej. Mi želimo resne partnerje, ki se z nami pogovarjajo, ki povedo, da bodo dovolili gledalce na stadionu, seveda pod pogojem, da zdravstvena situacija ne bo slabša, kot je zdaj. Ob popolnoma jasnih pogojih, ob upoštevanju strogega Uefinega medicinskega protokola. Imamo mnenje enega najbolj znanih imunologov v Nemčiji, ki je povedal, da je večja možnost, da strmoglavi potniško letalo, kot da se okužiš na tekmah, ki so organizirane s strani Uefe."
Skrb, da bi tudi na nogometnih tekmah, med gledalci, med nogometaši prišlo do izbruha, ostaja? "Preden je prišlo do te situacije, me je zelo skrbela varnostna situacija. Mi smo imeli teroristične napade, ampak mi delamo vse, da to preprečimo. Najlažje reči, nikoli več ne bo gledalcev, da se slučajno nihče ne okuži. Ko bo konec epidemije, ne bo nikoli več gledalcev, da slučajno ne pride do terorističnega napada. To pomeni, da se življenje popolnoma ustavi, in mi tega ne smemo dovoliti."
Politika
Aleksander Čeferin govori neposredno, brez ovinkarjenja. Njegove besede razburjajo, sprožajo plazove sovražnih odzivov. Oglaša se zato, ker je to prav, poudari. "Tega ti ljudje, ki napadajo, nikoli ne bodo razumeli, ker oni nikoli ne naredijo ničesar zato, ker je prav tako. Ampak vedno naredijo vse zato, ker meni to ustreza, ker imam jaz dobiček od tega, ker zaslužim malo več denarja, ker ostanem na oblasti. Jaz imam tri punčke, ki živijo v tej državi, jaz imam veliko družino, veliko prijateljev, ki si želijo normalne države, ki si želijo, da se nasilje neha. Tudi verbalno."
Maske, policijska ura, regije, občine, zaprte in odprte trgovine, šole, vrtci ... Ukrepi, ki ljudi po letu dni utesnjujejo, jezijo. Tudi zato, ker se ves čas spreminjajo. Tudi Aleksander Čeferin je – že vse od začetka – kritičen do tega, kako se z epidemijo soočajo slovenske oblasti.
"Komunikacija je popolnoma napačna. Svojih državljanov ne smeš imeti za bedake, ki ničesar ne razumejo in samo ležijo na kavču, ampak jim je treba razložiti, kakšna je situacija in kako nameravamo iz te situacije priti."
Ko je Sloveniji prek svojega prijatelja Jacka Maja priskrbel 300 tisoč mask, je bil junak. Ko je povedal svoje mnenje, je takoj postal tarča kritik, napadov. "Če poveš svoje mnenje, ki ni enako mnenju vrhovnega vodje te manjšine ali kogarkoli od njih, potem si sovražnik številka ena, naenkrat te začnejo napadati. Pri nas so začeli napadati tudi mojega brata, celo mojega očeta, ki je star 83 let, ampak mi se pravzaprav iskreno temu smejimo, ker vidimo, da ljudje temu ne verjamejo."
Kdo so ti paranoiki, kot jim pravi, ki povsod, tudi v njem, vidijo sovražnika? Ga politika še vedno ne zanima? Kdaj je bil nazadnje v Sahari in kako so videti družinska potovanja zdaj, ko je na visoki funkciji? Ne prezrite intervjuja z Aleksandrom Čeferinom v rubriki 24UR Fokus z Miho Drozgom.
KOMENTARJI (1465)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.