Komu je lastnik država?

Kako gospodarna je bila država v 2015?
Lani je bilo poslovanje državnih podjetij slabše kot v letu 2014 – upadli so prihodki, znižala se je dodana vrednost na zaposlenega, dobiček (463 mio EUR v 2014) se je predvsem na račun visokih izgub v energetskem sektorju pretvoril v 377 mio EUR visoko izgubo. Dobički so se najbolj znižali oz. izgube povečale v energetiki in poslovnih dejavnostih. Najbolj pozitivne spremembe pa so v tem obdobju zabeležile panoge gostinstvo, trgovina in informatika.




Skoraj četrtina državnih podjetij z najvišjo bonitetno odličnostjo
Ena izmed najbolj prepoznavnih ločnic med poslovnimi subjekti v Sloveniji glede zaupanja in verodostojnosti poslovanja je podeljen certifikat bonitete odličnosti. Ta temelji na računovodskih izkazih subjektov za zadnje poslovno leto in napoveduje varnost poslovanja v naslednjih 12 mesecih.

Več kot polovica podjetij, v katerih ima država svoj delež, je bonitetno odličnih. Skoraj četrtina pa jih izpolnjuje celo kriterije za pridobitev najvišje ocene bonitetne odličnosti AAA.
Najboljših 5 državnih podjetij v 2015





Državna podjetja z več kapitala, nedržavna bolj učinkovita in dobičkonosna


Še več podrobnosti o poslovanju podjetij lahko najdete na portalu Bisnode.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.