Stranke in liste, ki se bodo potegovale za sedeže v Evropskem parlamentu, pred začetkom volilne kampanje in potekom roka za vložitev kandidatur stopnjujejo svoje predvolilne aktivnosti.
Potem ko so minuli teden kandidature že vložili v SNS in zunajparlamentarni stranki Dobra država, so ta korak danes naredili tudi v SDS, SLS, SAB, NSi, LMŠ in novonastali Domovinski ligi. V petek se namreč izteče rok za vložitev kandidatnih list na Državno volilno komisijo.
Zver: Prepričan sem v prepričljivo zmago
Skupno kandidatno listo sta danes prvi vložili SDS in SLS. Kot je dejal nosilec liste Milan Zver, se za sedež v Evropskem parlamentu potegujejo kakovostni kandidati, ki bodo poskrbeli za prepričljivo zmago.
Poleg njega, ki je bil že na volitvah leta 2014 vodilni kandidat SDS, so na listi še evroposlanki SDS Romana Tomc in Patricija Šulin ter evropski poslanec Franc Bogovič iz stranke SLS. Na evropske volitve se podajajo tudi nekdanji mariborski župan Franc Kangler, vidna članica SDS Alenka Forte, Davorin Kopše in Alja Domjan iz podmladka SDS.
"Prepričan sem v prepričljivo zmago, ker je lista izjemno kakovostna tako po strokovni plati kot tudi v političnem smislu," je dejal Zver. Kot pravi, računajo na vsaj na štiri poslance.
Kot je dejal že ob predstavitvi liste, v predvolilni kampanji pričakuje težek in napet boj, saj je EU pred pomembnim časom, kjer je pod vprašajem tudi eksistenca. Po njegovem prepričanju morajo evropski državljani tokrat izvoliti tiste stranke, ki bodo ohranile EU skupaj. "Čakajo nas odločilna leta za ohranitev EU kot take, kot je bila spočeta. Kot velik mirovni in demokratičen projekt," je napovedal.
V odgovoru na novinarsko vprašanje glede konkurence na desnici je danes ocenil, da je desnosredinski pol manj razdrobljen, nič pa ne kaže, da bi se leva sredina kaj bolj konsolidirala. Zato imajo po njegovih besedah na prihajajočih volitvah izhodiščno prednost desnosredinske stranke.
V SAB ob vložitvi kandidature poudarili pomen volitev
Predsednica stranke Alenka Bratušek je ob vložitvi kandidatne liste SAB poudarila pomen volitev za Evropsko unijo. "Želimo si, da bi se čim več ljudi udeležilo teh volitev, ker je Evropa v tem trenutku na pomembnem razpotju," je dejala.
Tudi nosilka kandidatne liste Angelika Mlinar je izpostavila pomen volitev. "Te volitve so zelo odločilne za to, ali bo Evropski parlament ostal proevropski ali ne. To lahko odločijo samo volivke in volivci, tudi v Sloveniji. Upam, da bo tokrat volilna udeležba višja kot na prejšnjih volitvah," je povedala. Upa na pravičen in zanimiv predvolilni boj.
Mlinarjeva je sicer Koroška Slovenka in trenutna avstrijska evropska poslanka v vrstah Alde, ki pa bo tokrat kandidirala v Sloveniji. "Dajem svoje izkušnje in vse, kar mi je na voljo, na voljo volivkam in volivcem tokrat v Sloveniji," je povedala. Pojasnila je, da bi lahko na teh volitvah kandidirala tudi v Avstriji. "Jasno je, da če bi se odločila, da bi kandidirala za svojo stranko v Avstriji, da bi bila glavna kandidatka. Ampak sem se odločila, da tega ne bom storila," je dejala.
Bratuškova pa je izpostavila njene izkušnje. "Sem vesela in ponosna, da je Angelika nosilka naše liste in da bo s svojimi izkušnjami, odločnostjo, znanjem, povezavami, ki jih ima v Bruslju, lahko ogromno naredila za našo državo," je povedala.
NSi na evropske volitve s ciljem vrniti zaupanje v EU
Nosilka liste NSi Ljudmila Novak je ob vložitvi kandidatne liste poudarila, da je njihov cilj vrniti zaupanje v EU, predsednik NSi Matej Tonin pa je dejal, da nameravajo krepiti slovensko identiteto v Evropi in si prizadevati za močno Evropo.
"Na listi smo izkušeni kandidati, tudi z evropskimi izkušnjami, zato vemo, da Evropa v teh prelomnih časih potrebuje izkušene politike. Tiste, ki bodo delovali konstruktivno, povezovalno in ki bodo iskali rešitve za prihodnost," je opozorila Novakova. Dodala je, da so v NSi že do zdaj dokazali, da znajo "delati konstruktivno in tako, da je dobro za prihodnost Slovenije in za prihodnost EU".
Na novinarsko vprašanje, kako v NSi dojemajo konkurenco na desnem polu slovenske politike pri volitvah v Evropski parlament, pa je pozdravila dejstvo, da je tudi na desnici alternativa.
"Naši kandidati poosebljajo našo politiko in naša prizadevanja, to je, da je Evropo potrebno graditi na dialogu in povezovanju," pa je poudaril Tonin. Po njegovih besedah so volivcem ponudili energično in preverjeno kandidatno listo, ki ima znanje in tudi vizijo. Dejal je, da so v tej točki nekoliko drugačni od drugih list.
"Mi si ne želimo razbijati Evrope, mi ne želimo graditi na sovraštvu in strahu, mi želimo graditi na upanju in povezovanju. To je ključna usmeritev, ki se je bomo držali v prihodnjem mesecu volilne kampanje," je napovedal. Dodal je, da bo mogoče kandidate NSi v času kampanje srečevati "širom po Sloveniji, kjer se bodo povezovali z ljudmi in skušali duh slovenstva prenesti tudi v Bruselj".
Na evropski listi NSi so štiri kandidatke in štirje kandidati. Novakovi na listi sledijo Jožef Horvat, Lojze Peterle, Iva Dimic, Mojca Erjavec, Katja Berk Bevc, Franci Demšar in Žiga Turk. Listo je NSi vložila s podpisi sedmih poslancev.
Domovinska liga na evropske volitve s štirimi kandidati na čelu z Brščičem
Na listi stranke DOM - Domovinska liga so štirje kandidati na čelu s predsednikom stranke Bernardom Brščičem, sledi mu Lucija Šikovec Ušaj. Na listi sta še Norma Korošec in Marko Oblak. Kot je v izjavi za medije po vložitvi kandidatne liste povedal Brščič, je njihov cilj vstop v Evropski parlament. Prepričani so, da je vedno več državljanom jasno, da sta Slovenija in Evropa na napačni poti, DOM pa po njihovih ocenah ponuja alternativo za Slovenijo in Evropo.
"26. maja bo 'debela gospa zapela'. Nikomur ne bomo jemali, za nas bodo glasovali tisti, ki jim je mar za domovino, za Slovenijo. Tisti, ki verjamejo, da je naloga slovenske države skrb za varnost in blaginjo slovenskih državljanov, ne pa migrantov," je prepričan Brščič. Računajo še na tiste, ki vidijo Evropo Evropejcev, in ne Evropo multikulturalizma in globalizma.
Brščič je napovedal gverilski tip kampanje in izpostavil, da je njihova prednost alternativna platforma, ki jo zastopa parlamentarna skupina Evropa narodov in svobode. Ob tem je izpostavil po njegovem mnenju razmeroma dobro sestavo kandidatne liste s "prepričljivim socialnim kapitalom". To bodo dopolnili s proaktivno vlogo na socialnih omrežjih ter uporabili tudi klasičen način oglaševanja, med drugim s plakati.
Šarec ob vložitvi kandidature napovedal umirjeno in ne pretirano drago kampanjo
1289 podpisov so na DVK prineslu tudi iz LMŠ. Predsednik LMŠ Marjan Šarec je napovedal umirjeno in ne pretirano drago kampanjo, predvsem pa je treba po njegovih besedah državljane prepričati, da je vredno glasovati, saj so druge alternative EU zelo slabe. Opozoril je tudi na nizko volilno udeležbo na zadnjih evropskih volitvah. Rezultata tudi tokrat ni želel napovedati, je pa dejal: "Če zdaj nimamo poslancev v Evropskem parlamentu, bo vse, kar bo več od tega, uspeh."
Ocenil je, da bo veliko odvisno od kampanje in udeležbe, predvsem pa morajo ljudje prepoznati, kdo so tisti, ki si v Evropi želijo spremembe in prinašajo novosti. Edina prava anketa bodo volitve 26. maja, vse dogajanje v vmesnem času pa je po Šarčevem mnenju morda dobro za komentatorje, "da niso brez dela".
LMŠ se na volitve podaja pod sloganom Zmoremo doma. Zmoremo v EU. "Ljudje so nas spoznali in vidijo, kako delamo. Tako bomo delali tudi v EU, če bomo uspešni na volitvah," je dejal.
Nosilka liste Irena Joveva verjame v listo in v vsakega kandidata. Trdno je prepričana, da je kandidatna lista vrhunsko sestavljena z vidika potrebnih sprememb v EU in njenih institucijah. Na listi LMŠ so poleg Joveve še Klemen Grošelj, Edis Rujović, Tina Heferle, Jasna Ružicki, Luka Kočevar, Justina Erčulj in Rudi Spruk.
V prihodnjih dneh bodo z vložitvijo kandidatnih list sledile še druge stranke in liste. Poleg izteka roka za vložitev kandidatur bo petek tudi dan, ko bo uradno stekla volilna kampanja pred evropskimi volitvami. Stranke in liste imajo za nagovarjanje volivcev mesec dni časa, do 24. maja opolnoči, ko bo nastopil volilni molk.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.