Novi evropski poslanci so Milan Zver, Romana Tomc, Franc Bogovič, Tanja Fajon, Milan Brglez, Irena Joveva, Klemen Grošelj in Ljudmila Novak. Od dela v Evropskem paralmentu pa se bodo morali posloviti Lojze Peterle, Igor Šoltes in Patricija Šulin, ki jim ni uspela vnovična izvolitev.
Peterle ne razmišlja o upokojitvi
Lojze Peterle (NSi) je po objavi volilnih izidov za STA poudaril, da se je na volitvah pošteno boril ter se zahvalil volivcem za tri mandate in za vse glasove, ki so mu jih namenili. Pri tem je opozoril, da se je bilo veliko težje boriti s tretje pozicije na listi, a je vesel, da bo imela NSi v novem mandatu vsaj enega evroposlanca.
Bo pa morala stranka po njegovem prepričanju odgovoriti, zakaj je podpora na teh volitvah padla s 16,5, kolikor je prejela na prejšnjih evropskih volitvah, ko je bil sam nosilec liste, na tokratnih nekaj več kot 11 odstotkov.
V zvezi z načrti za prihodnost je Peterle zatrdil, da še ne razmišlja o pokoju, in da je za Evropo mogoče delati tudi iz Ljubljane. Še naprej bo delal na "evropskem planu" in uporabil svoje izkušnje, evroposlanci z dolgim stažem so po njegovem mnenju v Evropi zelo "iskane osebe".
Peterle, ki je evropski poslanec iz Slovenije z najdaljšim stažem, izvoljen je bil na vseh treh predhodnih volitvah, je bil na listi NSi tokrat na tretjem mestu. Nosilka liste je bila nekdanja predsednica stranke Ljudmila Novak.
Šoltes ni skrival razočaranja
Vnovična izvolitev tokrat ni uspela Igorju Šoltesu, ki je pred petimi leti na evropskih volitvah uspešno nastopil kot predsednik stranke Verjamem in se je v Evropskem parlamentu pridružil Zelenim. To pa pomeni, da je brez poslanca tokrat ostal tudi DeSUS, ki je po tistem, ko se za vnovično kandidaturo ni več odločil njihov dosedanji poslanec Ivo Vajgl, stavil na sodelovanje s Šoltesom.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec nad rezultatom vseeno ni bil povsem razočaran, saj je bila stranka na meji in je zanje "zmanjkalo prostora".
Šoltes je za 24ur.com povedal, da je vsekakor pričakoval boljši izid, saj vsak, ki gre v tekmo, pričakuje, da bo zmagal. "Najprej je treba prespati, potem pa z dvignjeno glavo naprej." Poudaril je tudi, da obžaluje, da je bila volilna udeležba tako nizka. Prepričan je, da bi morali evropske volitve jemati z vso resnostjo, saj je zelo pomembno, kakšne odločitve sprejemajo v Bruslju. Pojasnil je, da več kot 80 odstotkov zakonodaj in predpisov prihaja ravno iz Bruslja, in to na zelo pomembnih področjih, od okolja do varnosti. In tudi ni nepomembno, kdo zastopa Slovenijo v Bruslju. Glede nizke volilne udeležbe še dodaja, da pri nas še vedno nismo posvojili ideje, da je Evropa naša druga domovina. O svojem preteklem delu v EP pa: "Ko si tam resnično spoznaš, kakšen vpliv ima Evropa z vsem svojim ustrojem na vsako svojo članico. Pomembno je, da evropske vrednote ohranimo, pomembno je, da je Evropa povezana in utemeljena na socialni pravičnosti in razumevanju tega, da so prihodnji izzivi predvsem v demografski sliki, ki kliče k nujnim ukrepom. In tudi zavedanje, da je odnos do okolja odnos do nas samih - nimamo planeta b. To so tudi izzvi za naslednji mandat."
Šulinovi tokrat ni uspelo
Vnovična izvolitev ni uspela niti Patriciji Šulin, ki je bila leta 2014 na listi SDS poleg Milana Zvera in Romane Tomc izvoljena za evropsko poslanko. Na tokratnih volitvah je bila tretja na listi, vendar je izvolitev s preferenčnimi glasovi tudi tokrat uspela Francu Bogoviču (SLS). Na SDS smo naslovili vprašanja, kako komentirajo, da se Šulinova ni uvrstila, hkrati pa smo tudi Šulinovo prosili za odziv. Na odgovore še čakamo.
KOMENTARJI (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.