Ob spremljanju izida EU-volitev v novinarskem središču Cankarjevega doma je Manja Toplak, vodja pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji, povedala, da jih veseli, da volilna udeležba ne pada več in da se je celo začela dvigovati. "Upam, da se bo tako tudi nadaljevalo," je povedala Toplakova, ki bi si sicer želela, da bi bila volilna udeležba več kot 30-odstotna.
"Je pa res, da je še vedno glasoval samo vsak četrti Slovenec, kar je za parlamentarno demokracijo slab znak. Zviševanje volilne udeležbe, povečevanje zavedanja o politični participaciji, o aktivnem državljanstvu, to je tek na dolge proge. Že jutri bomo nadaljevali naša prizadevanja," je dodala.
Letošnje volitve je spremljala kampanja Tokrat grem volit, ki jo je vodil Evropski parlament. V njej je sodelovalo 300 prostovoljcev, med njimi večina mladih. Toplakova je izpostavila tudi sodelovanje več kot 50 znanih Slovencev, ki so v promocijskih filmih spodbujali k udeležbi na volitvah.
Kljub udeležbi mladih v kampanji Toplakova poudarja, da so prav oni glede volilne udeležbe najslabši in da je treba še veliko postoriti. "Ne samo z naše strani, ampak tudi drugih akterjev, od šol, ministrstva do političnih strank," je opozorila.
S kampanjo so ciljali na tiste, ki so proevropski. "Teh je v Sloveniji veliko, tri četrtine Slovencev je proevropskih oziroma se zavedajo, da ima Slovenija koristi od Evropske unije. Ciljali smo na tiste, ki so proevropski, ampak ne hodijo na volitve, ki potrebujejo malo spodbude, da gredo na njih," je pojasnila.
Želeli so spodbuditi tudi udeležbo na predčasnih volitvah. "Ravno zato, ker gredo mnogi, če je lepo vreme, in tokrat je bilo lepo vreme, na Obalo, če preveč dežuje, pa ostanejo doma," je pojasnila. Udeležba na predčasnih volitvah se je, tako Toplakova, povečala za več kot 70 odstotkov. "Kot kaže, so se teh predčasnih volitev udeležili ti, ki bi se verjetno udeležili tudi nedeljskih volitev," je dejala.
Nizka volilna udeležba posledica občutka nepomembnosti glasu?
Glavni razlog za nizko volilno udeležbo slovenska novinarja Gašper Lubej in Bojan Kavčič, ki delata za Al Jazeero in AFP, vidita v občutku nepomembnosti glasu v Evropskem parlamentu. Lubej je poudaril, da ima Slovenija le osem od 751 poslancev. "Očitno je kombinacija tega, da mislijo, da ne vplivajo bistveno na evropsko politiko, hkrati pa moramo tudi upoštevati, da imamo na parlamentarnih volitvah slabo udeležbo. Če imamo na parlamentarnih volitvah 52-odstotno udeležbo, kar je bistveno pod povprečjem Zahodne Evrope, ne moremo pričakovati, da bo na evropskih volitvah visoka udeležba," je pojasnil.
Kavčič je izpostavil, da na oceno o (ne)pomembnosti volitev v EP vpliva tudi nezainteresiran odnos politikov. "Mislim, da so naši politiki nezainteresirani za to, kar se dogaja v Evropski uniji in se to odraža tudi na mnenju državljanov. Takrat, ko bodo naši politiki menili, da so v EU pomembni, bo tudi udeležba višja," je povedal.
Dodal je, da EU gledamo skozi denar, ki ga prejemamo, in da ni bilo pozivov volivcem, da bi točno občutili, za kaj gre glas posameznika.
Lubej ocenjuje, da je manjša mobilizacija uspela, kar pripisuje predvsem kampanji, ki jo je imel Evropski parlament. "Malo več debat o EU, brexitu, ljudje so malo začeli razmišljati, kaj pomeni EU, če neka država odide. Ampak očitno je, da Slovenci vendarle niso toliko zainteresirani za volitve," je ugotavljal.
Vsebine tokratne kampanje sicer ocenjujeta kot pričakovane, samo kampanjo pa kot skromno.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.