V prvih odzivih so v SDS in SLS dejali, da so z izidom zadovoljni. Prvak SDS Janez Janša je dejal, da je lep večer, saj proslavljajo že tretjo zmago. Vsem, ki so prišli na volitve, se je zahvalil. "Hvala bogu je bila udeležba nekoliko višja, vendar s tem ne moremo biti zadovoljni. Veliko dela je bilo opravljenega na terenu," je dejal Janša in dodal, da v EP pošiljajo ljudi, ki vedo, kako se je treba boriti za interese Slovenije. "Prepričan sem, da je sodelovanje s SLS dober obet sodelovanju v prihodnje." Zahvalil se je tudi vsem kandidatom in kandidatkam, ki so opravili najbolj zahtevno delo.
Predsednik SLS Marjan Podobnik je po objavi prvih neuradnih izidov dejal: "Najprej bi se v tem lepem in zmagovitem večeru zahvalil volivkam in volivcem ter vsem, ki so šli na volitve. Ne gledamo na majhne razlike, ampak na vsebine, ki nas povezujejo. Izjemno pomembno se mi zdi, da sta dve izvorno pomladni stranki našli pot sodelovanja," je dejal in dodal, da upa, da se bo sodelovanje v prihodnosti še okrepilo. Podobnik se je še posebej zahvalil Francu Kanglerju, ki je po njegovem mnenju največja žrtev montiranih procesov in je mnogim dal zgled, da je treba vztrajati.
Glede sodelovanja SDS in SLS še naprej je Janša dejal: "Res ne vem, zakaj sodelovanja s SLS ne bi ponovili na državnozborskih volitvah. Če pogledate sliko udeležbe na današnjih volitvah, vidite, da je Slovenija na neki način razdeljena na zahodni del z relativno visoko udeležbo in vzhodni, manj razviti del z nizko udeležbo, kar pomeni, da je tukaj nekaj narobe, da je Slovenija preveč centralizirana, da je del slovenskega podeželja zapostavljen in da je to tudi zaradi tega, ker so politične sile, ki so predstavnik tega dela ljudi, prešibke v slovenskem parlamentu. To moč želimo okrepiti s sodelovanjem."
Podobnik temu pritrjuje. "Res je škoda, da je prav s tistega dela Slovenije, kjer bi najbolj potrebovali evropska sredstva oziroma evropsko podporo za kmetijstvo in podeželje, najmanjša udeležba." Del krivde je pripisal tudi SLS. "Očitno jih v zadnjih letih nismo uspeli nagovarjati, začenjamo jih ponovno uspešno nagovarjati, slovensko podeželje mora ostati živo." Sodelovanje s SDS je po njegovem mnenju dober obet.
Zver, ki nadaljuje svoj mandat v Bruslju, je dejal: "Zahvala vsem volivcem, ki so podprli naše zavezništvo. Rečem lahko, da smo imeli posrečeno kombinacijo izkušenj in svežine. Posebne čestitke tudi Patriciji Šulin in Romani Tomc. Zdaj nas v EP čaka pomembno delo, Evropo bo treba stabilizirati." Se je pa zahvalil tudi svoji družini: "V Bruslju se bomo vedli odgovorno kot do zdaj. Zavzemali se bomo za močno Slovenijo v močni Evropi."
Romana Tomc, ki je bila znova izvoljena za poslanko, pa je dejala: "Na terenu je bilo ogromno ljudi, brez njih nam ne bi uspelo. Še posebej gre zahvala ljudem, ki so nam namenili glas. To je dobra popotnica za Slovenijo v Evropi. Jutri začnemo trdo delo za našo boljšo prihodnost."
NSi v Bruselj pošilja Novakovo
Ljudmila Novak, ki je bila kot nosilka liste NSi izvoljena v Evropski parlament, je obljubila zavzeto delo v dobro Slovenije in EU. "Ne znam igrati na orglice, znam pa veliko pozitivnega povedati o Sloveniji. Po tem me bodo gotovo poznali v Evropskem parlamentu," je obljubila.
V izjavi na sedežu stranke se je volivcem zahvalila za vse prejete glasove. Zahvalila se je tudi ekipi stranke in strankarskemu kolegu Lojzetu Peterletu, ki jo je, kot je poudarila, uvedel v evropsko politiko.
Tudi predsednik stranke NSi Matej Tonin se je zahvalil vsem, ki so na evropskih volitvah oddali svoj glas, pa tudi tistim, ki so svoj glas namenili NSi. "Naš cilj od samega začetka je bil preseči 10 odstotkov in dobiti vsaj enega evropskega poslanca. Točno to nam je uspelo, zaradi česar se izredno veselimo," je poudaril.
Volivci so po njegovi oceni opazili drugačno politično kulturo, zmernost, odprtost in pripravljenost NSi na dialog. Za Novakovo pa je ocenil, da je po vsem, kar je storila za NSi, "pravično", da je bila izvoljena. Glede na njene izkušnje stranka v Evropski parlament pošilja "preudarno, modro poslanko, ki se bo lahko spopadla z izzivi, ki so pred EU", je prepričan.
Tonin se je zahvalil tudi Peterletu, ki bo Evropski parlament zapustil po treh mandatih. Opravil je izjemno delo, je poudaril predsednik stranke.
Pred prejšnjimi volitvami je NSi oblikovala skupno listo s SLS, s katere sta bila izvoljena dva poslanca, Peterle (NSi) in Bogovič (SLS), ta s preferenčnimi glasovi z zadnjega mesta. Enega poslanca je NSi imela tudi v mandatu 2009–2014, najuspešnejša pa je bila na prvih volitvah v Evropski parlament leta 2004, ko je dobila dve poslanski mesti.
SD podvojili rezultat
V SD, ki jim delni uradni izidi napovedujejo dva poslanska sedeža v Evropskem parlamentu, pozdravljajo izide volitev. Stranka je podvojila število mandatov, Tanji Fajon se bo, kot kaže, v Bruslju pridružil Milan Brglez, kar je nekoliko presenetljivo. Fajonova upa na oblikovanje progresivne večine, s katero bi v Evropskem parlamentu uresničili želene spremembe.
Fajonova je prepričana, da se je stranki obrestovalo delo na terenu. "Zelo sem vesela, da nam je uspelo podvojiti mandat in da se vračamo z dvema poslancema," je dejala. Po njeni oceni se je tudi pokazalo, da so SD stranka s tradicijo. "Upam, da bomo lahko v Evropskem parlamentu naredili progresivno večino in uresničili spremembe, ki si jih želimo," je Fajonova dejala v prvem odzivu po objavi delnih uradnih izidov.
Brglez je bil izvoljen s preferenčnim glasom. Eno od ključnih nalog vidi v tem, da je treba EU približati vsem državljanom. Poleg vprašanja socialnih pravic se namerava Brglez posvetiti tudi spoštovanju mednarodnega prava, ki je "zadnje varovalo in se ga izplača ohraniti". Brez tega namreč ni mednarodne skupnosti, je opozoril. Dotaknil se je tudi vprašanja migrantov, kjer morajo države EU stopiti skupaj. "Tukaj brez pomoči tudi evropskih instanc ne bo šlo, nacionalne države tega preprosto še ne znajo, Slovenija je klasičen primer," ocenjuje Brglez.
Rezultate je pozdravil tudi prvak SD Dejan Židan. "Naša naloga je, da dobre stranke povežemo ideje, ki so se izkristalizirale v času kampanje, v evropskem prostoru, ker EU potrebuje prenovo," je dejal. Po njegovem mnenju se je zdaj treba osredotočiti na izbiro predsednika Evropske komisije, ki bo podal vizijo, kakšna mora biti EU.
SD so nocoj, kot kaže, z dvema poslancema ponovili najboljši izid. Leta 2004 je bil v Evropski parlament s preferenčnimi glasovi izvoljen zdajšnji predsednik republike Borut Pahor, pet let pozneje pa je stranka dobila dva mandata. V Bruselj sta odšla Tanja Fajon in Zoran Thaler, nato je tega zaradi korupcijske afere zamenjala Mojca Kleva.
Brglez je sicer v poslanske klopi stopil z liste SMC, v SD je prestopil šele nedavno. Posledično ga bo, ko bo odšel v Bruselj, v slovenskem državnem zboru zamenjal naslednji na listi SMC na zadnjih državnozborskih volitvah, kar pomeni, da bo SMC znova imela 10 poslancev, enako kot SD.
V LMŠ dva evroposlanska mandata štejejo za velik uspeh
V LMŠ so si zagotovili dva poslanska mandata v Evropskem parlamentu, česar so se po besedah predsednika stranke Marjana Šarca zelo razveselili. Ker na prejšnjih evropskih volitvah niso sodelovali, to štejejo za velik uspeh, je dodal Šarec. V Evropski parlament sta bila s preferenčnimi glasovi izvoljena Irena Joveva in Klemen Grošelj.
Šarec je dejal, da so imeli evropsko usmerjeno kampanjo, ki "se ni ukvarjala z drugimi", in prav to je tisto, kar so po njegovih besedah želeli poudariti in sporočiti ljudem. "To nam je tudi uspelo," je bil zadovoljen.
Čestital je izvoljenima kandidatoma, novinarki Jovevi in državnemu sekretarju na ministrstvu za obrambo Grošlju. Označil ju je za dobra kandidata, ki bosta še boljša evroposlanca. "Veseli nas tudi, da so bile v tej kampanji uspešne tiste stranke, ki čutijo Evropo, ki ne izključujejo," je še povedal. Po njegovih besedah so si glasove "lepo porazdelili med seboj". Izrazil je prepričanje, da se razmerja v vladni koaliciji ob teh izidih ne bodo spremenila. "Če bo volja po delu te vlade, bomo delali. Če volje ne bo, gremo vsak na svoje," je dejal v izjavi novinarjem.
Zahvalil se je tudi vsem, ki so šli danes na volišča, ne glede na to, za koga so glasovali. S tem so po njegovih navedbah pokazali, da jim ni vseeno, da Evropo dojemajo kot dom in da je vredno iti na volitve. Za to pravico so se dolgo borili, nekateri so zanjo dali tudi življenje, je poudaril.
Kot je v prvem odzivu po objavi delnih uradnih izidov dejala nosilka liste LMŠ Joveva, je ponosna in vesela, da sta bila v Evropski parlament izvoljena oba z Grošljem. "Verjamem, da se bova oba trudila upravičiti zaupanje volivcev in volivk po svojih najboljših močeh," je dejala.
Grošelj pa je dejal, da so izidi odraz zaupanja, ki ga imajo volivci do LMŠ, ter da potrjujejo pravilnost odločitve, na kakšen način so stopili v kampanjo.
Dogajanje po razglasitvi rezultatov v Cankarjevem domu.
Volilni izid za Levico slab in pod pričakovanji
Za Levico, ki se ji ni uspelo uvrstiti v Evropski parlament, je izid na evropskih volitvah slab in pod pričakovanji, je v prvem odzivu po razglasitvi volilnih izidov dejal koordinator stranke Luka Mesec. Tudi nosilka liste Levice Violeta Tomić ni skrivala razočaranja nad izidom.
V stranki, ki je prejela 6,35 odstotka glasov, se bodo v ponedeljek in torek temeljito pogovorili ter ocenili razloge za tak izid, je napovedal Mesec. Izid, ki so ga dosegli, je pod tistim, kar stranki kažejo javnomnenjske ankete za volitve v državni zbor, je poudaril.
Za slab izid po njegovem ni kriv program, temveč kampanja. Tudi Tomićeva je ocenila, da je bil program stranke dober in tudi najboljši med vsemi. "Ampak ljudje se s tem žal ne ukvarjajo. Kaj je šlo narobe? Morda smo v kampanji storili premalo," je ugotavljala. Kampanjo so po njenem mnenju zaznamovali predvsem projekti preverjanja dejstev, "ki niso bili vedno ravno v redu".
"Razočaranje gotovo je prisotno, kajti raziskave javnega mnenja so kazale boljši rezultat, zato ne vem, kje se je zalomilo. Bomo pa v evalvaciji naslednji teden o tem govorili," je dejala Tomićeva.
Razočarani tudi v SAB
V SAB so po besedah predsednice Alenke Bratušek na tokratnih evropskih volitvah dali vse od sebe in ponudili najboljšo kandidatko, ki bi lahko Slovenijo zastopala v Bruslju, "a volivci so tisti, ki odločijo, kaj pravzaprav želijo". Kot je poudarila, so evropske volitve sicer samo ena stopnička stranke na poti v prihodnost.
Brez mandata tudi v DeSUS
Brez evropskega poslanca je ostala tudi DeSUS. Po delnih uradnih izidih ji je svoj glas namenilo 5,56 odstotka volivcev. Mandat je izgubil tudi Igor Šoltes, ki je bil v aktualni sklic izvoljen na svoji listi Verjamem, tokrat pa je bil nosilec liste DeSUS. Predsednik stranke Karl Erjavec kljub temu meni, da izid ni slab.
Šoltes se je zahvalil vsem, ki so stranki namenili svoj glas. Dejal je, da so pričakovali osvojitev mandata, a da si zdaj želijo, da bi izvoljeni evropski poslanci "branili Evropo vrednot, solidarnosti, socialne pravičnosti in tudi razumeli, da je demografska slika Evrope tista, ki pomeni dodaten izziv v prihodnosti".
Cerar: Stranka je doživela tudi udarce
Predsednik SMC Miro Cerar je po razglasitvi volilnih izidov ocenil, da bi slovenske liberalne stranke, če bi se pred evropskimi volitvami združile, dobile en poslanski mandat več v Evropskem parlamentu. "Gledamo predvsem naprej," je še dejal predsednik stranke, ki je po delnih uradnih izidih prepričala 1,6 odstotka volivcev.
"Naša stranka je od državnozborskih volitev doživela kar nekaj sprememb, tudi udarce," je dejal Cerar. Po njegovih besedah je stranka v fazi prenove, na volitve so šli s pomlajeno ekipo in novimi obrazi.
Kot je dejal, ne beži od nobene odgovornosti. Izide in kampanjo volitev bodo v stranki resno analizirali in se pogovorili, kako naprej. Prepričan je, da so se z volitvami nekaj naučili, zdaj pa razmišljajo predvsem dolgoročno, kako bodo delali naprej.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.