Velika zmagovalka evropskih volitev bo skupna lista SDS in SLS z Milanom Zverom. Projekcija Mediana Pulse ji napoveduje od 15,7 do 23,8 odstotka glasov oziroma najmanj enega in največ tri od osmih poslanskih sedežev, ki v Evropskem parlamentu pripadajo Sloveniji.
Zmagovalec volitev je tudi edino, o čemer se raziskave javnega mnenja strinjajo. Omenjena na drugo mesto postavlja SD s Tanjo Fajon, njihov izkupiček naj bi bil med 11,3 in 18,6 odstotka. Bolj tesen naj bi bil izid na tretjem in četrtem mestu. NSi z Ljudmilo Novak so napovedali od 7,9 do 14,4, LMŠ z Ireno Joveva pa od 7,5 do 13,8 odstotka glasov.
Sledijo DeSUS z Igorjem Šoltesom z od 4,6 do 9,9 odstotka, Levici z Violeto Tomič se obeta med 4,2 in 9,4 odstotka, SNS z Zmagom Jelinčičem pa od 3,8 do 8,8 odstotka.
Dalje so se zvrstili SAB z Angeliko Mlinar, ki očitno ne bo ostala evropska poslanka (od 0,9 do 4,0 odstotka), pa Gibanje Zedinjena Slovenija, Dobra država, Dom, Zeleni Slovenije in šele za njimi SMC z Gregorjem Peričem. Nekdanja vladajoča stranka bo, kot kaže, zabeležila hud poraz, projekcija ji napoveduje od 0,0 do 1,1 odstotka glasov.
Anketo so izvajali med 14. in 23. majem, poklicali so 735 ljudi, ki po spolu, starosti, prebivališču in izobrazbi predstavljajo reprezentativen vzorec za Slovenijo. V projekciji so upoštevali zgolj odgovore tistih, ki so povedali, da se volitev bodo oziroma se jih zelo verjetno bodo udeležili. Vprašanje se je glasilo: "Za katerega kandidata, kandidatko oziroma listo bi volili, če bi bile volitve jutri?"
Evropske volitve so nekaj posebnega. Po eni strani zaradi preferenčnega glasu, ki lahko precej premeša karte, po drugi pa zaradi pričakovano nizke udeležbe, zato so avtorji raziskav v napovedih precej zadržani. Nizka volilna udeležba naj bi bila sicer voda na mlin desnim strankam.
Zanimivo je tudi, da je bilo ogromno volivcev še tik pred volilno nedeljo neodločenih. Kar 15,7 odstotka vprašanih je na vprašanje, za koga bodo glasovali, odgovorilo z ne vem.
Na parlamentarnih volitvah bi zmagala LMŠ
Opravili so tudi redno mesečno merjenje javnega mnenja, pri čemer so udeležence v raziskavi spraševali, kako bi volili, če bi bile (parlamentarne) volitve to nedeljo. Zanimivo – v tem primeru bi se drugače kot na evropskih na prvo mesto zavrtela LMŠ. Podporo ji je izreklo 16,8 odstotka vprašanih, kar je nekoliko manj kot aprila (17,2) in nekoliko več kot marca (16,6).
SDS na drugem mestu bi tokrat dobila 14,2 odstotka (aprila 14,3, marca 15,9). SD so v primerjavi z aprilom precej izboljšali svoj rezultat in bi, če bi bile parlamentarne volitve to nedeljo, dobili 8,7 odstotka glasov. Aprila se jim je obetala 6,4-odstotna podpora, marca 5,7-odstotna.
Za njimi so Levica (6,2 odstotka), NSi (6,1 odstotka) in SNS, ki bi z okroglimi štirimi odstotki ravno še ujela parlamentarni prag.
Pod njim pa DeSUS (3,5 odstotka), Piratska stranka (2,5 odstotka) in SAB (2,2 odstotka). SLS bi dobila 2,1 odstotka, SMC, ki je še naprej v zatonu, pa bi prepričala zgolj enega od stotih volivcev (1,2 odstotka).
KOMENTARJI (427)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.