Nosilka liste LMŠ Irena Joveva je popolna politična novinka, v Ljubljani živeča Jeseničanka, ki je letos dopolnila 30 let. Diplomirala je iz mednarodnih odnosov, leta 2017 pa z nalogo Odnos Evropske unije (EU) do makedonskega nacionalnega vprašanja zaključila še magistrski študij, smer Svetovne študije. Štiri leta je bila novinarka STA, kjer je za svoje delo leta 2014 prejela nagrado Društva novinarjev Slovenije čuvaj za debitantko leta. Prav nagrada je odigrala pomembno vlogo pri povabilu v uredništvo 24UR na POP TV, kjer je začela delati februarja 2015 in postala ena od ključnih v notranjepolitični ekipi.
"Vedno sem bila med tistimi, ki so tarnali, da je Evropska unija zelo oddaljena od ljudi, da ni občutka, da poslanci dejansko naredijo dovolj za Slovenijo. Ko dobiš priložnost, tako težko rečeš ne, saj veš, da boš tam lahko delal nekaj koristnega," je pojasnila svojo odločitev za kandidaturo na Evropskih volitvah.

'Moti me, da vsi enačijo begunce in migrante'
Kot pravi, sta se z Marjanom Šarcem pred to odločitvijo pogovorila o stališčih in ugotovila, da ni nobenih preprek. Stališča so tipično liberalna. "Pri migracijah me zelo moti, da vsi enačijo begunce in migrante, zakonite in nezakonite, prosilce za azil … Tako LMŠ kot jaz verjamemo, da tisti ljudje, ki imajo pravico biti v varni državi, so lahko tam in se lahko integrirajo. Pri nezakonitih, ker trenutno imamo problem predvsem z njimi, pa je treba najprej reševati vidik organiziranega kriminala – tihotapce in trgovino z ljudmi. To se premalo poudarja s strani desnih strank, rajši se poudarjajo migranti in begunci." Joveva poudarja tudi, da migranti oz. begunci ne pridejo direktno s Hrvaške, tako da bi moral biti bolj okrepljen nadzor na zunanjih mejah EU. Kar se tiče Schengena, pa je Slovenija uspešen branik meje.
Na vprašanje, ali zagovarja ograjo na meji ali ne, odgovori, da si sama tega osebno sicer ne želi, žal pa v tem trenutku razmere ne dopuščajo, da bi jo umaknili. "Govorim o ograji. O žici bi si pa želela, da se umakne, in mislim, da se tudi dela na tem."
'Evropski poslanec mora imeti vedno pred seboj interese Slovenije'
In kaj pravi na to,da ji nasproti stojijo sama prekaljena imena – Tanja Fajon, Ljudmila Novak, Violeta Tomič, Angelika Mlinar ...? "Nekdo je rekel, da ne bo časa za učenje, a jaz mislim, da so problemi že na dlani. Že toliko časa se pogovarjamo o izzivih in ključnih težavah, da so potrebne spremembe tudi z vidika ljudi, ki so tam, ker očitno niso prav preveč naredili, da bi se kaj dokončno rešilo. Zato so edina logična stvar po mojem mnenju spremembe."
Evropski poslanec mora po njenem mnenju jasno in glasno vsakič znova poudarjati, da je arbitražna razsodba določila mejo med državama in da Hrvaška v tem trenutku še vedno ne spoštuje vladavine prava. Evropski poslanec mora imeti vedno pred seboj interese Slovenije, je prepričana Joveva.
Kaj pa so po njenem mnenju največji problemi Evrope? "Globalizacijski izzivi so po mojem mnenju predvsem v smislu konkurenčnosti EU, torej enotni trg, ki ga EU ima, varnostni vidik, npr. kibernetska varnost, to, da se Evropa stara – Slovenija je med državami članicami EU, ki se najhitreje stara in treba se bo prilagoditi, tu je tudi pomen zakonitih migracij, ki so del človeštva."

Navijala je za slovensko reprezentanco
Nogometne tekme Severna Makedonija–Slovenija ni obiskala. Za koga pa bi navijala, glede na to, da njeni starši prihajajo iz Severne Makedonije? "To me je vprašalo veliko ljudi in tudi z očetom sva se šalila na ta račun. On je rekel, da navija za boljše, jaz pa, da v vsakem primeru zmagam. Iskreno povedano sem navijala za slovensko reprezentanco, že zaradi Matjaža Keka. Res bi jim privoščila, ampak na koncu je bil remi, kar je bilo najboljše."
Na vprašanje, kakšna je Evropska unija, ki neko samostojno državo prisili v spremembo imena, da se lahko sploh začne pogajati o vstopu, odgovori: "Mislim, da je bila EU v tem primeru premalo aktivna oz. da je preveč popuščala državi članici. Morala bi odigrati bolj aktivno vlogo, ker ne verjamem, da se kdorkoli od Makedoncev ali njihovih potomcev strinja s spremembo imena, jaz se zagotovo ne. Glede na to, da je Grčija vztrajala in ni popuščala, kar ji moramo šteti v plus, je bil to očitno edini korak na poti do napredka Makedonije."
In za kaj se bo Irena zavzemala v EP? "V ospredje je treba postavljati ljudi, mlade, katere predstavljam tudi sama, in katerih največji težavi sta brezposelnost in stanovanjska problematika. Pa okolje in podnebne spremembe, ne bomo se mogli izogniti niti varnostnim temam," še pove.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.