Izid evropskih volitev je znamenje sprememb, to je novi Evropski parlament, nove koalicije so možne, je poudarila članica volilne ekipe liberalcev Margrethe Vestager, ki je na dan volitev tudi prvič potrdila, da se poteguje za predsednico Evropske komisije.
Že pet let rušim monopole, je poudarila, sklicujoč se na svoje delo v vlogi evropske komisarka za konkurenco. S temi volitvami je po njenih besedah porušen monopol moči.
Čas je, da liberalci zahtevajo vodilne položaje, je še poudarila in se odločno zavzela za prvo spolno uravnoteženo komisijo.
Weber: Brez EPP ni mogoče zagotoviti stabilne večine
Vodilni kandidat EPP Manfred Weber, ki se poteguje za položaj predsednika Evropske komisije, je po objavi projekcije izidov evropskih volitev poudari, da v Evropskem parlamentu brez desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP) ni mogoče zagotoviti stabilne večine. Pričakovano je ponovil, da se je za zagotovitev stabilnosti treba držati koncepta spitzenkandidatov.
Priznal je, da ni pravega zmagoslavnega občutka, ker EPP izgublja sedeže, in poudaril, da ne vidi večine proti liberalcem ali socialistom, temveč da je treba združiti sile za ambiciozno Evropo projektov.
Izpostavil je tudi, da so "veliki zmagovalci" zeleni in da se je treba pogovarjati tudi z njimi. Zeleni so medtem poudarili, da bodo za predsednika komisije podprli le spitzenkandidata.
Timmermans pozval k naprednemu zavezništvu, ne izključuje EPP
Vodilni kandidat socialistov za predsednika Evropske komisije Frans Timmermans je po objavi začasnih volilnih izidov pozval k naprednemu zavezništvu. Medtem ko Weber izpostavlja nujnost stabilnosti in poudarja, da ni mogoče zagotoviti stabilne večine brez EPP, Timmermans izpostavlja, da številke kažejo, da možnost večine brez EPP obstaja.
Pri oblikovanju napredne večine ne izključuje EPP, poudarja pa, da ko Weber in EPP govorita o stabilnosti, to razume, kakor da je treba pustiti stvari, kot so, kar pa za socialiste ne pride v poštev.
Timmermans sicer poudarja, da je vsebina pomembnejša od imen za vodilne položaje. V čast bi mu bilo voditi izvajanje pravega programa, a najprej je treba opredeliti za program, je izpostavil.
Orban izide volitev označil za epohalno zmago
Koalicija konservativnega madžarskega premierja Viktorja Orbana Fidesza in KDNP je po skoraj vseh preštetih glasovnicah prejela 52,1 odstotka glasov in s tem osvojila 13 od 21 madžarskih mandatov. S tem je Orbanova stranka zabeležila boljši izid kot na volitvah leta 2014, ko je prejela 51 odstotkov glasov.
Orban je izid označil za epohalno zmago. "Dosegli smo rekordno zmago ob rekordni udeležbi," je madžarski premier dejal množici, zbrani na bregu Donave. Madžarska je z visoko volilno udeležbo po njegovih besedah dokazala, da je "evropska država, da je njeno mesto v Evropi, da je Evropa naš dom in da jo želimo spremeniti". Dodal je, da so Madžari vladajočemu zavezništvu poverili, da izpolni tri cilje: ustavi priseljevanja v Evropo, zaščiti Evropo narodov ter varuje krščansko kulturo v Evropi. Po njegovem Madžari menijo, da je v Bruslju nujna sprememba.
Cipras in Le Penova pozvala k predčasnim volitvam
Grški premier Aleksis Cipras je po porazu njegove leve stranke Siriza, ki je s 25 odstotki glasov pristala na drugem mestu in tako prvič po letu 2014 zabeležila poraz na kakih volitvah, pozval k predčasnim volitvam v Grčiji. Zavzel se je, da bi te potekale takoj po drugem krogu lokalnih volitev, ki bodo 2. junija. Cipras je že v petek dejal, da bi lahko parlamentarne volitve preložili na zgodnejši datum, če volivci njegovi vladi v nedeljo ne bodo izkazali zaupanja.
Tudi voditeljica francoskega skrajno desnega Nacionalnega zbora Marine Le Pen, ki ji vzporedne volitve napovedujejo zmago na volitvah v Evropski parlament, je že zahtevala predčasne parlamentarne volitve v Franciji. Po njenih besedah predsednik Emmanuel Macron "nima druge izbire", saj so se volivci izrekli "proti njegovi politiki in njemu osebno". Le Penova je razglasila "zmago ljudstva" in zatrdila, da rezultati evropskih volitev "potrjujejo nov razkol med nacionalisti in globalisti", sama pa v zmagi vidi "velik premik za spremembo na oblasti".
Sodeč po vzporednih volitvah naj bi stranka Le Penove v Evropskem parlamentu zasedla od 22 do 26 sedežev, Macronova Naprej republika od 20 do 24 sedežev, tretjeuvrščena zelena stranka EELV pa od 11 do 14.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.