Pet let po tem, ko se je na čelo Evropske komisije zavihtel nekdanji luksemburški premier Jean-Claude Juncker in na položaju prvega človeka EU zamenjal Portugalca Joseja Manuela Barrosa, je Junckerjeva komisija na lestvici uspešnosti od 1 do 10 prejela oceno 4,6 in je, kot so še zapisali v poročilu, torej delovala zgolj s polovično uspešnostjo.
Kot bolj uspešno od Barrosove je Junckerjevo komisijo sicer označilo 41 odstotkov anketiranih, da je bila manj uspešna, jih meni 34 odstotkov, 26 odstotkov pa, da je Junckerjeva komisija enako uspešna kot prejšnja.
Kot so zapisali pri agenciji BCW, se je Junckerjeva komisija v petletnem mandatu sicer soočila z vrsto kriz, kot so brexit, naraščanje nacionalizma in migracije, a da to ni razlog za takšno oceno. Anketirancem so pred izpolnjevanjem anket namreč predstavili zaobljube Komisije iz leta 2014, ti pa so ocenili, kako uspešni so bili komisarji pri njihovi realizaciji.
Bulčeva v Bruslju pri repu, doma med najpriljubljenejšimi
Violeta Bulc, slovenska komisarka za promet, pri kateri ne pozabijo omeniti črnega pasu v tekvondoju in veščine hoje po žerjavici, je s povprečno oceno 2,44 od 10 pristala med najslabše ocenjenimi komisarji. V BCW-jevem poročilu so zapisali: "Bulčeva je transportni resor prevzela v času, ko je bil ta ključnega pomena za trajnostni program EU." Kot najuspešnejšo potezo njenega mandata so izpostavili njen poziv k uvedbi ukrepov za višje cestnine za voznike z najbolj onesnaževalnimi vozili, kot precejšen korak nazaj pa njen neuspeli poskus zaključka poletnega časa. Violeta Bulc je z oceno 2,44 pristala precej pod povprečjem, na 21. mestu med 28 komisarji.
Bulčeva je medtem v Sloveniji zelo priljubljena. Po javnomnenjski raziskavi Inštituta Mediana se je ves mandat uvrščala med 2. in 4. mestom na lestvici politikov. Svoji stranki, SMC, pa je dala košarico, ko ni želela kandidirati na listi za evropske volitve. Podpora SMC po aprilski Mediani, ki je bila 3,5-odstotna, ji več kot očitno ni dala upanja po izvolitvi. Marca letos je zato napovedala le, da bo članica sedemčlanske volilne ekipe evropskih liberalcev, v Sloveniji pa bo podpirala SMC.
Najverjetnejša naslednica Junckerja Vestagerjeva?
S povprečno oceno 5,02 od 10 se je na vrh lestvice zavihtela nekdanja podpredsednica danske vlade Margrethe Vestager, ki je bila v Komisiji zadolžena za konkurenčni resor. Pri BCW so zapisali, da Vestagerjevo mnogi vidijo kot "carico evropske konkurence" in kot "najsvetlejšo zvezdo Junckerjeve komisije". V petih letih je namreč na žulj stopila številnim multinacionalnim podjetjem, ki so se do njenega nastopa spretno izogibala plačevanju davkov v EU. Tehnološka velikana Google in Apple je skupaj oglobila za skoraj 20 milijard evrov. Vestagerjeva ima glede na poročilo BCW trenutno tudi največ možnosti, da na položaju predsednika Evropske komisije nadomesti Jean-Clauda Junckerja.
Na dnu lestvice je s povprečno oceno 1,9 od 10 pristal član Orbanove stranke Fidesz, madžarski komisar za področje izobrazbe, kulture, mladine in športa Tibor Navracsics. Leta 2014 se je zaobljubil, da bo povečal število vpisanih na evropskih fakultetah, podvojil finančna sredstva, namenjena programu Erasmus+, razvoju množičnega športa v EU pa namenil še dodatnih 300 milijonov evrov. Čeprav je svoje obljube izpolnil, je Navracsics najslabše ocenjen komisar Junckerjeve komisije.
Janez Potočnik leta 2012 ocenjen bolje kot Bulčeva
Podobno raziskavo so pri BCW pripravili tudi na polovici mandata druge Barrosove komisije leta 2012. 690 anketiranih je tedanjemu slovenskemu komisarju Janezu Potočniku, ki je bil v Komisiji zadolžen za okoljski resor, za prvo polovico mandata dodelilo povprečno oceno 5 od 10.
Najbolje ocenjena komisarka je bila leta 2012 Nizozemka Neelie Kroes (6 točk od 10), najmanj točk (2 od 10) pa so anketiranci podelili britanski komisarki (tudi podpredsednici Komisije) Catherine Ashton. Tedanji predsednik Komisije Jose Manuel Barroso je za svoje delo prejel oceno 2,5 od 10.
Največja razlika med letošnjim poročilom in poročilom iz leta 2012 je bržkone v tem, da so komisarji druge Barrosove komisije (na polovici mandata) prejeli zelo podobne ocene in skupaj dosegli povprečno oceno 4,5, komisarji Junckerjeve komisije pa so prejeli bolj različne ocene in skupaj dosegli povprečno oceno 2,98.
KOMENTARJI (240)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.