Dejstva

Vdrli v spletno banko in ukradli 3000 evrov

Ljubljana, 28. 02. 2025 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
90

Kako nas goljufi ulovijo v past? Klemna Magajno so prek elektronskega sporočila, češ da ima blokirano kartico in je ostal brez treh tisočakov. Ano so goljufi našli prek oglasa na Bolhi in ji nastavili past z dostavno službo. Kdaj je čas za alarm? Kako torej preprečiti napade? Predvsem pa, kdaj in komu nikakor ne smemo dajati podatkov?

Klemen Magajna je pozno zvečer prejel elektronsko sporočilo o blokirani kartici in z navodilom, da vpiše bančne podatke in davčno in telefonsko številko. "Slepo sem verjel, da je to mail od moje banke. Ker sem naslednji dan nujno potreboval kartico, sem vnesel svoje podatke v dobri veri, da bo vse v redu." Čez par minut je začel denar 'leteti' z njegovega računa. "Na 10, 15 sekund so pobirali 500 evrov. Kupovali so in mi praznili račun do limita, to je okoli 3000 evrov."

Takoj je klical na banko, da bi rešil denar. "Na banki so zatrdili, da denar ni bil sproščen naprej, naj ne skrbim. Čez tri dni so me z banke klicali, da je bil denar sproščen kriminalni združbi, ker so bili podatki pravilni." Klemen jih je, nevedoč, da gre za goljufijo, vpisal sam.

Tudi v nadaljnjih pogovorih so na banki vztrajali o točnosti podatkov. "Sem povedal, zakaj so bili pravilni, da sem bil ogoljufan in naj zaščitijo moj denar, ki sem ga trdno zaslužil." Bančna nakazila so bila potrjena s šestmestno kodo na telefonu. "Spletni nakupi so bili opravljeni z iPhona, moj telefon je samsung, kar je tudi dokazljivo s strani operaterja, in takrat sem se nahajal v Sloveniji, nakupi so bili opravljeni v Franciji z iPhona. Teh nakupov nisem opravil jaz."

Ker ga banka ni zaščitila, poudarja, jih bo zasebno tožil. "Ne ščitijo svojega klienta. Se ves čas sklicujejo, da smo mi sami krivi in da oni za nič ne odgovarjajo. Priznam, da ta del, ko sem jaz te podatke dal, to je moja krivda, vse, kar se je naprej dogajalo, sem pa pravilno odreagiral."

Podatke dajemo stranke

V Sloveniji ni primera, da bi od banke dobili podatke, vedno jih dajejo stranke, pravi direktorica Združenja bank Stanislava Zadravec Caprirolo. Dogajajo se tudi primeri, da vstopijo v našo spletno banko in v našem imenu najamejo kredit. Nato žrtev odplačuje kredit, denar pa so ukradli. "Na srečo se ni pogosto zgodilo, se pa že je. Če smo mi dali podatke, s katerimi lahko izvedejo avtorizirano transakcijo, je to enako, kot če smo jo sami izvedli." 

Enkrat, ko je transakcija izvedena, je sredstva zelo težko ustaviti, dodaja direktorica združenja. "Transakcije so izvedene v sekundah, globalno, lahko z računa nakažejo na en račun in nato na množico drugih računov, razpršenih po svetu. Težko jih je uloviti, ker se razdrobijo po celem svetu."

Zgodi se celo, da bančni uslužbenci identificirajo neobičajne transakcije ali račun, ki bi ga bilo treba preveriti, in opozorijo stranke. "Pa se kar pogosto zgodi, da stranke vztrajajo in zahtevajo nakazila na sumljiv račun. V takem primeru je treba transakcijo izvršiti. Žal goljufi vedno pritisnejo na psihološko plat hitrega zaslužka, neke nuje, celo na čustva."

Pod pretvezo banke ali pošte

Tadej Hren iz Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT opozarja, da nam pošljejo sporočilo, ki je videti, kot da ga je poslala banka ali pošta. "Tipičen primer za banko, da je treba namestiti novo aplikacijo, da se moramo ponovno avtenticirati. Zmeraj je v sporočilu povezava na spletno stran in ta stran izgleda kot prava. Če vnesemo podatke, smo jih sporočili napadalcem. Podobno v imenu pošte, da so nam skušali dostaviti paket. Oni nam ne vzamejo dveh evrov, ampak vse, kar imamo na računu."

Manj sporov med bankami in potrošniki

Po besedah Stanislave Zadravec Caprirolo je sporov med bankami in potrošniki manj, v letu 2024 je bilo prvič nižje število prijav za izvensodno reševanje sporov na Združenju bank. Gre za goljufije, ki imajo za posledico oškodovanje finančnih sredstev na računu ali goljufiva nakazila.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Goljufi vas skušajo okrasti tudi prek dostavne službe

Goljufija se je začela lani spomladi z oglasom na Bolhi. Ljubljančanka Ana je prodajala pedikerski stol za 350 evrov. Kontaktiral jo je moški, komunicirala sta v slovenščini. "Napeljal je tako, da ne more sam prevzeti stola." Dostavo in plačilo je želel urediti prek dostavljalca DPD. "Sem dobila, kot naj bi bil DPD, mail in povezavo, kjer sem vpisala svoje in njegove podatke." Tudi podatke svoje bančne kartice. "Sem začela prejemati na spletno banko zahtevke za plačilo od spletne strani Asia play, nisem nič potrjevala." Nemudoma je goljufijo sporočila banki in preklicala kartico.

DPD ji je prevaro potrdil. "So takoj rekli, da to ni njihov mail in da imajo veliko takšnih prevar." Kasneje je opazila, da je bilo nekaj slovničnih napak v elektronskem sporočilu in da je bil logo DPD izmaličen. Denarja ji na srečo niso ukradli. "Si nisem mislila, da se lahko to meni zgodi."

V zadnjem času, opozarja Hren, je zelo veliko lažnih spletnih trgovin. "Registrirajo domeno, ki vsebuje ime Slovenija, postavijo spletno stran oz. trgovino, ki je samo fasada. Uporabniki imajo občutek, da gre za lokalno trgovino, dejansko ima pa vir nekje drugje." 

Največ prijav goljufij v Ljubljani

Ljubljanska policijska uprava je lani imela 726 prijav, goljufi so ukradli 13,3 milijona evrov. Sledila je celjska s 253 prijavami, ukradli pa so 4,5 milijona evrov, ter mariborska s 360 prijavami in škodo v višini štiri milijone evrov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na koprski policiji imajo 37 odstotkov več prijav spletnih goljufij

Spletne goljufije so ene najbolj rastočih oblik kriminalitete. Na koprski policiji porast prijav opažajo že nekaj let. Lani so imeli 37 odstotkov več prijav spletnih goljufij kot leto prej in 62 odstotkov več kot leta 2022. Zato imajo prvo delovno skupino za spletne goljufije. Deluje na Policijski postaji Kozina, sestavljajo jo policisti in kriminalisti specialisti s področja računalniške kriminalitete. Preiskujejo 75 kaznivih dejanj v vrednosti 400 tisoč evrov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Napadajo podjetja

V zadnjem obdobju so zelo pogosti primeri z lažno tehnično pomočjo bank, kjer goljufajo podjetja, pojasnjuje kriminalistični inšpektor Črtomir Kuret s Policijske uprave Koper. 

Storilci v imenu banke na podjetje pošljejo lažno elektronsko sporočilo s potrebo po posodobitvi spletne banke. "Sporočilu pripnejo povezavo do lažne spletne strani banke. Ko predstavniki podjetja potrdijo povezavo in vstopijo, vstopijo na lažno spletno stran banke, in podatki, ki jih vpisujejo, jih posredujejo direktno storilcem. Hkrati storilci pokličejo podjetje, se predstavijo kot tehnična pomoč banke in ga vodijo v lažnivem spletnem okolju, dokler ne dobijo vseh dostopov za vstop v bančni račun podjetja in prevzamejo bančni račun." 

Po besedah Stanislave Zadravec Caprirolo se goljufi vrinejo v poslovno pošto, prestrežejo denimo pošiljanje računov in spremenijo račun, na katerega naj se nakaže plačilo. "Pride lažno obvestilo dobavitelja, da je spremenil transakcijski račun, in podjetje izvede plačilo na napačen račun, dobavitelj plačila ne dobi, goljuf ga prejme in izgine. Šele ko se dobavitelj javi, da ni dobil plačila, plačnik ugotovi, da je napačnemu plačal." 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (90)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jedupančpil
16. 03. 2025 20.01
to ni vdor, ce ti nekomu daš ključ....
Ici
28. 02. 2025 16.38
+1
Mislim, da pravi Klemen Magajna ne bo nič vesel, da so uporabili njegovo ime v tej neumni, izmišljeni zgodbi.
videmc1
28. 02. 2025 16.10
+1
Sedakj bo tožil, najel advokata in bo še ob ene 5000 eur brihrta
igy02
28. 02. 2025 14.36
+2
Banka ni tu pac nic kriva.
Maxx365
28. 02. 2025 16.07
Če daš ti neznancu po telefonu številko svoje bančne kartice, davčne številke, e-mail... verjetno nisi ti nič kriv, a ne? Verjetno je banka tista.
BMReloaded
28. 02. 2025 13.07
+4
Kako ti lahko nekdo prazni racun brez da ti to potrdis lastnorocno? Ne vem...uporabljam tuje banke. Vsako transakcijo moram potrdit lastnorocno.
BMReloaded
28. 02. 2025 13.08
+2
U glavnem...vse kar pride na mail od bank etc....ignore and delete
galeon
28. 02. 2025 13.15
+1
Čisto enostavno z geslom, ki ga da sam uporabnik, ali z hekerskim programom, ki ga sproži sam uporabnik ne da bi za to vedel.
Mejduš
28. 02. 2025 12.50
+0
kako prihaja denar notri tako odhaja ven in to vedo
FIRBCA
28. 02. 2025 12.30
+1
iz mojih izkusenj v sikundi javili da je nekdo hotel potegniti dol denar. Drugi dan bili na nlb banki pa so zatrdili, da bodo uredili cez dva dni je bilo vidno, da so dol potegnili na kar so oni zatrjevali, da oni ne vedo nic in tako se nadeljevalo na koncu so govorili, da je vidno da neka firma iz Bolgarije katera ne vedo katera tocno je kr nekaj itd javimo policiji,,, iz sodisca smo cakali eno leto da ugotavljajo in bodo obvestili minilo je ze 2skoraj 3 leta,,, ce manjka v banki denarja, ko ga treba zakrpati, ko nekdo tapravi naredil luknjo na take fore kradejo nam za zakrpajo. Kako lahko zaupamo banki, ce ne vedo kam gre denar kdo dvignil kam nakazal hehehehe.
bohinj je zakon
28. 02. 2025 12.15
+0
V Ljubljani? To so Zokijevi? Slabo to...........slabo.
txoxnxy
28. 02. 2025 12.09
+8
Zato je pa potrebno ukinitev gotovino da bo tega kriminala še več .
Uporabnik1888402
28. 02. 2025 11.51
Kako lahko verjames nekem sporocilu, da ti je kartica blokirana, ce le ti nisi uporabil v kratkem? In v teh primerih ze pri samem dejanju dobis obvestilo, da so ti kartico blokirali. Cccc
black12345
28. 02. 2025 13.35
Isto se vprašam jaz, kako lahko verjameš, da te pošiljka čaka za prevzem na pošti, če sam veš da nisi nič naročil. Ne vem no
srecnii
28. 02. 2025 11.47
+2
še več bo tega
Lark
28. 02. 2025 11.07
+6
Članek za ukradenih 3 tisoč EUR. Kaj pa ukradenih nekaj 100 mio EUR s strani vladajočih?
4890
28. 02. 2025 11.44
+0
Lark
28. 02. 2025 11.53
+4
Kakšni sekti? Jest nisem član nobene stranke niti simpatizer, vedno pa kritiziram vladajoče.Če nekateri ne veste kaj je objektivnost...
Maxx365
28. 02. 2025 16.10
V tem članku je govora o individualnih oškodovanjih in goljufijah malega človeka. Kaj eni vedno mešate vse kar vam pač tisti trenutek pride na pamet in n ima vsebinske veze s člankom, kekci eni.
Defragment
28. 02. 2025 11.06
+1
Umetna inteligenca ti sestavi tako "pristno" zadevo, da se še ne zavedaš kdaj te nasmolijo. Ne razumem pa, da nekdo vpisuje svoje podatke kar tako....Hja, tole bo kar cokla za internetno prodajo. Samo strani, ki imajo dvojno preverjanje pridejo v poštev.
galeon
28. 02. 2025 10.55
+0
Saj hočete biti pomembni in digitalni. Prav vam je ovce neizobražene in nerazgledane.
Artechh
28. 02. 2025 10.54
+2
Splet je pre enostaven za uporabo glede na to kaj vse lahko zajebes. In marsikdo to spozna na grd način
mackon08
28. 02. 2025 10.32
+6
Moras biti res totalni butl, da nasedeš takim foram. Milijon krat je bilo napisano, da banke preko maila ne zahtevajo podatke. To ni bil vdor, ker je dal vse podatke, če bi bil vdor banka odgovarja za varnost. Nic se mi ne smili, zaradi takih obstajajo goljufi.
black12345
28. 02. 2025 10.22
+4
Zato se pa uporablja predplačniška kartica. Ti določiš koliko € boš dal gor, daš pa toliko € gor kot bo stal nakup in če zaupaš podatke napačnim bodo dobili toliko kot boš imel na kartici.. 0€..rešena zadeva.
gospodP
28. 02. 2025 10.13
+3
Nigerijska prevara :P
jedupančpil
28. 02. 2025 10.12
+5
Lep pozdrav, Pišem vam, da prosim za vaše soglasje za zaupno transakcijo £15,9 milijona neprevzetih sredstev na oštevilčenem računu, ki je pripadal pokojnemu FRANKU BATTENU, žrtvi raka leta 2009, ameriškemu milijarderju. Naveden boš kot najbližji sorodnik, ki bo prejel znesek, znesek pa si bova razdelila v razmerju 60:40 med tabo in mano. Odgovorite s polnim imenom, naslovom za stik in telefonsko številko, da potrdite svoje soglasje za ponovno profiliranje plačila v vašem imenu. Odprt sem za razpravo o podrobnostih. S spoštovanjem, Robert Begbie višji direktor, Skupina NatWest Bank.
Maxx365
28. 02. 2025 16.12
jedupančpil
28. 02. 2025 10.01
+1
veliko je kraj zarad insajderskih informacij.... največkrat pa ljudje kradejo kar sami sebi !