"Če je država za nekaj odgovorna, potem je prav, da tudi kadruje kompetentne ljudi. Na odgovornost moramo imenovati najboljše ljudi in smo tudi jih," je povedal Matej Tonin o ozadju Hajdinjakovega imenovanja na čelo Darsa. In energetika? "Nova Slovenija nič ne jemlje v svoje kadrovske lovke. To je še en konstrukt, ki se nam ga konstantno lepi, češ, da mi prevzemamo nekaj dolžnosti v energetiki. Nova Slovenija jih ne prevzema," pravi.
Preverili smo, v katera podjetja in na katera mesta je Nova Slovenija imenovala svoje ljudi.
DARS
Nadzorniki Družbe za avtoceste v RS (Dars) so 10. julija 2020 razrešili upravo Tomaža Vidica (petletni mandat bi mu potekel aprila 2021). Na njegovo mesto so imenovali Valentina Hajdinjaka, nekdanjega podpredsednika Nove Slovenije. Hajdinjak je bil pred tem predstavnik za stike z javnostmi v stranki in prvi Janševi vladi, pa tudi Zdravniški zbornici in zasebnem podjetju. Tomaž Vidic, ki ga je Hajdinjak zamenjal, je bil leta 1999 svetovalec uprave Darsa, pa državni sekretar na ministrstvu za promet v času Janeza Drnovška, pozneje generalni direktor direktorata za ceste in direktor projektov v Darsu.
Slabo leto pozneje se je Hajdinjaku na Darsu pridružil še en član Nove Slovenije Damijan Jaklin: včasih državni sekretar na Ministrstvu za obrambo Mateja Tonina je postal direktor področja vzdrževanja.
Elektro Ljubljana
Nadzorniki so 5. novembra lani z mesta predsednika uprave Elektra Ljubljana razrešili Andreja Ribiča, ki so ga na čelo podjetja imenovali leta 2010 v času vlade Boruta Pahorja. Ribič je zatrjeval, da je njegovo zamenjavo zahteval infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, neposredno pa naj bi njegov odhod zahteval generalni sekretar SDS Borut Dolanc v prostorih poslanske skupine te stranke. Vrtovec je Ribičeve obtožbe zanikal. Ribiča je kot vršilec dolžnosti začasno nasledil Marjan Ravnikar iz, kot pišejo v časniku Finance, kroga NSi.
Elektro Maribor
11. novembra lani je nadzorni svet Elektra Maribor po devetih letih razrešil Borisa Soviča, sicer člana Socialnih demokratov. Nasledil ga je Jože Hebar, ki sodi v krog NSi, smo poročali v oddaji 24UR. Hebar je 9. septembra lani postal prvi nadzornik družbe, nato nasledil Soviča najprej kot vršilec dolžnosti in 21. februarja letos tudi kot predsednik uprave s polnimi pooblastili.
Gen-i
Prvega marca je Okrožno sodišče v Krškem v začasno poslovodstvo družbe Gen-I imenovalo Igorja Koprivnikarja kot predsednika uprave ter Primoža Stropnika, Dejana Paravana in Andreja Šajna kot člane uprave.
Gen Energija, polovični lastnik družbe Gen-i, naj bi sicer, kot smo poročali v oddaji 24UR, sodišču predlagala štiričlansko upravo, v kateri bi bil med drugimi tudi nadzornik podjetja Jure Soklič: minister Vrtovec je tudi tu zatrdil, da NSi s kadrovanjem nima nič, "da pa Sokliča pozna kot dobrega vlagatelja oziroma finančnika". To pa ni edina Sokličeva povezava z NSi. Soklič je namreč ustanovitelj in solastnik podjetja Hive IT, kjer je bil do maja letos direktor Domen Uršič, sin Cveta Uršiča iz NSi, ki je trenutno državni sekretar na ministrstvu za delo. Poleg tega je bilo podjetje Hive tudi največji lastnik družbe Ventica, ki jo vodi prav Domen Uršič, trenutno pa je tudi njen edini lastnik.
Holding slovenskih elektrarn (HSE)
Oktobra 2020 je postal Andrej Janša nadzornik podjetja, bil je tudi začasni član poslovodstva, danes je podpredsednik Nadzornega sveta HSE: Andrej Janša je bil leta 2018 NSi-jev županski kandidat v Velikih Laščah. Lani spomladi je bil v upravo SDH imenovan še Janez Tomšič, ki po pisanju časnika Finance sodi v kvoto NSi.
Slovenski operater distribucijskega omrežja (SODO)
Aprila 2020 je vlada za predstavnika države v nadzornem svetu družbe imenovala Martina Brataniča, sicer vodja kabineta ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka v času prve Janševe vlade, in Silva Soka. Sok je večkratni kandidat za župana NSi in predsednika občinskega odbora stranke NSi v Gorišnici. Prav tako je sorodstveno povezan z Melito Žiher, članico NSi in novo nadzornico Taluma.
Borzen
Vlada je 11. junija 2020 razrešila tri nadzornike družbe Borzen v 100-odstotni državni lasti in za novega predsednika nadzornega sveta imenovala Petra Žmaka, sicer direktorja računalniškega podjetja Ličer Solutions in predsednika lokalnega odbora NSi v Postojni. Žmak je po predčasnem odhodu direktorja Karola Petra Peršolje nekaj časa celo vodil Borzen kot vršilec dolžnosti. Peršoljo je nasledil Martin Bratanič, vodja kabineta Andreja Vizjaka, ko je bil minister za gospodarstvo.
Pošta Slovenije
Tomaž Kokot, svetnik stranke SDS iz Poljčan, je prvega aprila lani začasno prevzel vodenje Pošte Slovenije, prvega februarja letos pa je dobil polni mandat. Odstopila sta dva nadzornika, tudi Franc Mihelič iz kvote NSi: uradno zaradi osebnih razlogov, neuradno pa zaradi nestrinjanja z imenovanjem Kokota, ker ne izpolnjuje pogojev za prvega moža podjetja s 6000 zaposlenimi. V družbi Borzen sicer Kokot, SDS, in Peter Žmak, NSi, sodelujeta kot predsednik in podpredsednik nadzornega sveta.
Talum
V nadzorni svet podjetja Talum iz Kidričevega, ki je v 86-odstotni lasti državnega Elesa, so sredi decembra lani imenovali Bogdana Potočnika, podžupana Kidričevega in vodjo občinskega odbora NSi, ter podjetnico Melito Žiher, še eno članico NSi.
AVP
Oktobra 2020 so protestno odstopili štirje od devetih članov sveta Agencije za varnost prometa. Razlog pa: imenovanje novega direktorja Jožeta Hribarja, člana NSi, ki so ga člani sveta ocenili kot najmanj primernega kandidata za vodenje Agencije.
Predsednik sveta Jure Prestor je navodila za Hribarjevo imenovanje dobil v prostorih NSi, je tedaj javno zatrdil Zvonko Milkovič, eden od članov Sveta. Prestor je politične pritiske zanikal.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.