Ni zakonske podlage, na podlagi katere bi ministrstvo za okolje (MOP) lahko finančno pomagalo občinam in krilo stroške čiščenja smeti, ki jih puščajo prebežniki v občini Črnomelj, pravijo na MOP. Poudarjajo pa, "četudi MOP ni dobil nobene prošnje za pomoč od nobene občine in da v tem trenutku tudi ni zakonske podlage za odreditev pomoči, se minister Jure Leben zaveda, da bi v primeru izjemne situacije ob povečanem migrantskem valu država morala pomagati občinam, kot je bila tudi že praksa v preteklosti."
Podobno velja za stroške pokopa prebežnikov. Plačilo pogreba je določeno v 16. členu Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti, in sicer, da mora stroške pogreba poravnati naročnik oziroma občina, če naročnika ni, pravijo na ministrstvu za gospodarstvo.
"Če ni mogoče ugotoviti kraja zadnjega stalnega prebivališča, poravna stroške pokopa občina, v kateri je oseba umrla oziroma je bila najdena."
Na notranjem, gospodarskem in okoljskem ministrstvu smo spraševali, koliko dopisov, vlog, prošenj je poslala županja občine Črnomelj. Odgovorili so, da na okoljsko ministrstvo nobene, na gospodarsko en dopis, kjer so ji tudi odgovorili. Notranje ministrstvo je prejelo sedem dopisov in vabil. "Na vsa vprašanja so občini odgovorili pisno, po telefonu in na sestankih (nazadnje 28. septembra v Črnomlju, ko se je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar sestal z županjama in županom občin Črnomelj, Metlika in Semič in je bilo na srečanju s strani lokalne skupnosti izpostavljeno tudi vprašanje smeti, ki jih puščajo migranti)."
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.