Zgodba pa se je končala z ogromno bančno luknjo, dolgovi, ki so jih prenesli na slabo banko, in množico podizvajalcev, ki so delo opravili, zanj pa nikoli dobili plačila.
Stožice so bile izjemno uspešen projekt za Ljubljano, je nazadnje na zaslišanju pred parlamentarno preiskovalno komisijo trdil župan Janković. Pred dobrim mesecem je postala obtožnica proti njemu in še osmim soobtoženim v tej zadevi pravnomočna.
Kako uspešen pa je bil za tiste, ki so ga gradili? Gradis skupina G je končal v stečaju, Energoplan že drugič v prisilni poravnavi, skupna družba Grep, ustanovljena prav za gradnjo Stožic, je po končanem stečajnem postopku izbrisana iz registrov. "Končni delež poplačila upnikom v stečajnem postopku je 0,00 odstotka," je v končnem poročilu navedla stečajna upraviteljica.
Darilni boni trgovine z igračami in polnjene paprike v ribji restavraciji
Po naših zanesljivih podatkih je bilo med leti 2008 in 2011 podobnih računov še ogromno. Tudi predsednik parlamentarne preiskovalne komisije Anže Logar je na zaslišanju spraševal Jankovića in Srako o razkošnih kosilih, ki jih je skorajda vsak teden plačeval Grep iz denarja, namenjenega projektu Stožice. Po neuradnih izračunih je bilo teh kosil za krepko čez 30 tisoč evrov, najpriljubljenejše restavracije so bile poleg Taverne še As, Cubo, gostilna Krpan in Okrepčevalnica Rezka. Zneski znašajo vse med skromnimi 37 evri in več kot dvema tisočakoma. Po teh podatkih so z Grepovega računa plačevali še stroške na bencinskih črpalkah za gorivo in vinjete, polet z zasebnim letalom na Nizozemsko, Norveško in Finsko, za kar so plačali več kot 40.000 evrov, pa v Beograd, Podgorico in Rim, vsaj enkrat pa tudi z Adrio v Tel Aviv. Račun za vsakega od teh poletov je znašal nekaj tisočakov. Po grobih izračunih je Grep v teh letih porabil okoli sto tisočakov za storitve, ki niso neposredno povezane z gradnjo Stožic.
Kdo bi moral nadzorovati porabo denarja
Vsaj banke, tiste, ki so odobrile posojila, bi morale pri taki porabi prižgati alarm. Kredit je bil namreč namenski. Če ga primerjamo s stanovanjskim posojilom, ki ga navadni smrtniki najamemo pri banki: denarja posojilojemalec nikoli ne vidi, ker gre od banke neposredno prodajalcu. Tako bi torej moralo biti tudi v tem primeru. A so banke posojilo nakazovale kar Grepu. Nakazila so bila formalno pogojena s potrdili, da so računi podizvajalcem plačani, ki jih, kot se je izkazalo, ni bilo. Po naših podatkih so banke sicer Grep spraševale, zakaj plačuje račune, ki s plačili podizvajalcem nimajo zveze, a so se hkrati očitno tudi zadovoljile z Grepovimi pojasnili, da gre le za manjše zneske. Šele leta 2014 je Banka Celje bolj odločno opozorila na nenamensko porabo sredstev:
"Kljub utemeljitvi kreditojemalca, da je bila poraba sredstev v skladu s SRS, banka meni, da poraba kredita ni bila namenska. Po mnenju banke stroški na temelju predloženih računov (predvsem sponzorska sredstva in reprezentanca) ne morejo biti in ne bodo usredstveni in amortizirani. Navedeno po mnenju banke predstavlja znake kaznivega dejanja zoper premoženje oziroma/in zoper gospodarstvo."
Kaj bi lahko storil župan Janković, pa ni?
Podizvajalcem je poplačilo vsaj enkrat na sestanku v mestni hiši, drugič pa tik pred otvoritvijo osebno obljubil župan Janković. Uroš Milič, ki je na Stožicah opravljal suhomontažna dela in z Grepom podpisal milijonsko pogodbo, je verjel Jankoviću in celo najel posojilo, da je lahko dela dokončal. Na koncu pa ostal brez vsega. Grep mu je ostal dolžan pol milijona evrov, podjetje pa je zaradi dolgov moral zapreti.
Pogodba o javno-zasebnem partnerstvu za izgradnjo Stožic Mestni občini Ljubljana omogoča "dostop in vpogled v vse dokumente, ki se nanašajo na finančne transakcije povezane z izvedbo predmeta javno-zasebnega partnerstva." Zoran Janković je torej lahko preverjal - kot skrbni gospodar pa bi to celo moral -, kako denar, ki ga je pomagal priskrbeti pri bankah, porablja Grep.
Pa ni. Kot so nam odgovorili v kabinetu župana, je "MOL je izvedla plačilo na podlagi izvedenih in s strani nadzora potrjenih del ter izstavljenih faktur."
MOL je torej plačevala Grepu, to, da je Grep porabil več deset tisočakov za reprezentanco, pa jih ni zanimalo: "Nisem bil seznanjen. Z nobenim nisem govoril, gre za poslovne odločitve podjetja /.../ Sicer pa ne kadim in nikoli nisem, pa tudi viskija ne pijem in nikoli ga nisem. Na takih kosilih nisem bil prisoten."
O obljubah podizvajalcem, da bodo poplačani, pa na Mestni občini Ljubljana pravijo: "Da, MOL je tudi vse svoje obveznosti plačala. Podizvajalci so svoje delo opravili odlično, zato imamo danes večnamensko dvorano, ki gosti številne športne in družabne dogodke, in stadion, ki je po oceni UEFA med tremi najlepšimi v Evropi v svoji kategoriji. Velika večina podizvajalcev Grepa je prejela plačilo, če banke ne bi ustavile izplačila zadnje tranše, bi bili vsi podizvajalci poplačani."
Logarjeva preiskovalna komisija je ugotovila, da je nedokončan projekt Stožice v slovenskih bankah povzročil 135 milijonov evrov veliko luknjo, 30 milijonov evrov pa je dolg do podizvajalcev, ki jih je na projektu delalo okoli sto.
Tudi na naslednjih povezavah si lahko ogledate račune za Taverno, Baby Center, Mambo Kingse, Linxair in sponzoriranje Nogometnega moštva.
KOMENTARJI (805)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.