Na humanitarno krizo se je odzvala tudi Slovenija. Trenutno je pri nas nameščenih že več kot 2.600 Ukrajincev, večina je pripotovala preko Madžarske. "Vesel sem, da smo Slovenci odprtega srca in da smo se maksimalno potrudili in tudi da Ukrajincem na različne načine pomagamo," je na množičen odziv Slovencev, ki zbirajo hrano, oblačila in druge potrebščine za prizadete v vojni ali pa so celo beguncem na široko odprli vrata svojih domov, v intervjuju za 24UR in 24ur.com povedal Matej Tonin.
Takšne begunska retorike krščanskih demokratov, če se ozremo na množične migracije iz leta 2015, nismo vajeni, saj so takrat zagovarjali politiko zadrževanja beguncev v prvi varni državi. Zakaj je danes drugače? "So pa te slike drugačne. V Slovenijo predvsem prihajajo ženske z otroki, medtem ko so v preteklosti prihajali mladi fantje. To so različne slike ene in druge vojne. Zdi se mi, ko pogledamo samo slovensko dušo, ko je šlo za pomoč tistim, ki so dejansko bežali pred vojno, so bili Slovenci vedno odprti," odgovarja Tonin.
Slovenija je leta 2015 obravnavala rekordnih 360.213 ilegalnih prehodov meje. Največ ljudi je k nam pribežalo iz treh vojnih žarišč – Sirije, Afganistana in Iraka, v vseh treh deželah nasilje in nemiri vladajo še danes.
Najhujši je bil drugi val, ko je od 17. oktobra 2015 do 25. januarja 2016, ko je našo državo vsak dan prečkalo povprečno 4.600 migrantov, skupno kar 422.724. Po podatkih Ministrstva za notranje zadeve, ki jih je v zborniku Aktivno za strpnost leta 2017 navajal tudi Urad vlade za komuniciranje (UKOM), je Slovenijo prečkalo več žensk in otrok, skoraj 53 odstotkov, kot moških, teh je bilo dobrih 47 odstotkov.
Trditev Mateja Tonina, da so v preteklosti k nam prihajali mladi fantje, torej ne drži.
Po podatkih Združenih narodov je mesec dni od začetka ruske invazije na Ukrajino iz države, kjer divja največji spopad na evropskih tleh od konca druge svetovne vojne, pobegnilo 3,4 milijona ljudi. Približno 41 milijonov prebivalcev države še ni zapustilo, zaradi uničenja objektov in mest pa je nekaj manj kot 7 milijonov Ukrajincev moralo zapustiti svoje domove. Večina beguncev se je zatekla v sosednje države, največje breme je prevzela Poljska, ki je do danes sprejela že več kot 2 milijona Ukrajincev. Romunija začasen dom nudi več kot pol milijona beguncem. Več kot 300.000 jih je v Moldaviji in na Madžarskem. Slovaška dom nudi 245.000 prebežnikom. Kot že omenjeno, se je v Slovenijo zateklo več kot 2.600 Ukrajincev, policija pa je do včeraj (20. marca) sprejela še 593 vlog za mednarodno zaščito.
Po podatkih Unicefa vsako minuto vojne Ukrajino zapusti 55 otrok. Vsak dan 75.000 najmlajših postane beguncev.
KOMENTARJI (386)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.