Obdobje pred liberalizacijo si bomo potrošniki zapomnili po nizkih cenah pogonskega goriva zaradi koronakrize. Od 7. aprila 2020 do 8. septembra 2020 sta tako liter 95-oktanskega bencina kot dizla stala 1 evro. Od 1. oktobra 2020 pa država več ne omejuje marže na pogonska goriva, posledično se od takrat cene na trgu določajo prosto. Takojšnja posledica je bila podražitev. Vojna v Ukrajini pa je 17 mesecev po liberalizaciji poskrbela, da so cene pogonskih goriv danes rekordno visoke.
V predvolilnem pogovoru smo predsednico SAB Alenko Bratušek vprašali, kaj bi morala storiti država, da bi ekonomske posledice ukrajinske krize Slovence čim manj udarile po žepu.
Da naša vlada že pred vojno ni odreagirala na podražitve energentov, je povedala Bratuškova, o liberalizaciji trga naftnih derivatov pa: "To je bilo popolnoma nepotrebno, ker konkurence v naši državi na tem trgu praktično ni. Pred začetkom vojne je bil bencin 50 odstotkov dražji kot pred liberalizacijo."
Tik pred liberalizacijo je liter 95-oktanskega bencina v Sloveniji znašal 1 evro, tik pred pričetkom vojne v Ukrajini, 23. februarja, pa 1,43 evra. Izjava Alenke Bratušek torej ne drži, čeprav je razlika do 1,50 evra na liter, kot je trdila Bratuškova, majhna in znaša manj kot sedem centov oziroma 3,5 evra za 50-litrski rezervoar bencina.
Števec na merilnem orodju Dejstvomer smo zato pomaknili med rdeče in rumeno polje.
Cene goriv danes
Za liter 95-oktanskega bencina bodo potrošniki zunaj avtocest danes morali odšteti 1,56 evra, če bodo gorivo točili na avtocesti, pa bodo plačali 1,63 evra za liter. V sosednji Italiji so cene še višje, liter bencina danes stane 1,88 evra.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.