Navedbe Romane Tomc smo preverili na spletnem portalu MEPRanking, ki beleži ter statistično ureja aktivnosti in dejavnosti vseh 751 evroposlancev.
Kot je namreč razvidno iz spletnega portala MEPRanking, je največ nastopov (867) v Evropskem parlamentu v tekočem mandatu res imela Romana Tomc. Sledita ji Igor Šoltes iz Skupine Zelenih, ta je v petih letih v Evropskem parlamentu nastopal 780-krat, in Patricija Šulin (SDS), ki je nastopala 725-krat. Na dnu lestvice se z 264 in 154 nastopi znajdeta Alojz Peterle (N.Si) in Tanja Fajon (SD).
VoteWatch: Najvplivnejša Fajonova
Čeprav je v Evropskem parlamentu med slovenskimi evroposlanci v tekočem mandatu zbrala najmanj nastopov, je spletni portal VoteWatch na seznam 70 najvplivnejših evropskih poslancev iz Slovenije uvrstil le Tanjo Fajon. Najverjetnejši razlog za to je njena funkcija podpredsednice politične skupine S&D.
Slovenski evroposlanci so se v tekočem mandatu v povprečju sicer udeležili 90 odstotkov glasovanj v Evropskem parlamentu, največjo prisotnost (95-odstotno) pa je imela Patricija Šulin iz vrst SDS, še razkrivajo podatki spletnega portala VoteWatch.
Najmanjšo prisotnost sta, po drugi strani, imela Tanja Fajon (82 odstotkov) in Alojz Peterle (86 odstotkov). A kot opozarjajo na portalu VoteWatch, so evroposlanci lahko odsotni tudi zaradi drugih parlamentarnih obveznosti. Tako ima predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani le okoli 38-odstotno prisotnost.
Največ glasovanj v Evropskem parlamentu so se po podatkih portala VoteWatch sicer udeležili malteški evroposlanci (skoraj 95 odstotkov), sledijo Avstrijci in Belgijci, najnižjo prisotnost pa so v tekočem mandatu zbrali evroposlanci s Cipra, Grčije in Velike Britanije. Slovenski evroposlanci so se z 91,16-odstotno prisotnostjo znašli na 9. mestu, pred Nizozemci in za Poljaki.
Kot še ugotavlja portal VoteWatch, so slovenski evroposlanci na glasovanjih izredno zvesti političnemu prepričanju svojih skupin. Delež, ki v povprečju znaša okoli 96 odstotkov, odstopa le pri evroposlancu stranke DeSUS Ivu Vajglu (90 odstotkov).
*OPOZORILO BRALKE: "Tomčeva v resnici na predzadnjem mestu"
Na nas se je obrnila bralka in nas opozorila, da navedbe Romane Tomc ne držijo. Spletni portal MEPRanking namreč v isti kategoriji združuje tako nastope na plenarnih zasedanjih kot tudi pisne obrazložitve na glasovanja, ki niso faktor v Evropskem parlamentu in jih običajno pripravljajo kar asistenti evroposlancev. Če bi Tomčeva v Evropskem parlamentu res nastopila 867-krat, to pomeni, da bi na vsakem plenarnem zasedanju v petih letih morala govoriti kar petnajstkrat.
Če iz statistike, ki so jo pripravili na portalu MEPRanking, izvzamemo vse pisne obrazložitve (ostanejo zgolj govori), je lestvica povsem drugačna.
Z 224 dejanskimi nastopi je na prvem mestu Igor Šoltes. Sledijo Tanja Fajon (209), Ivo Vajgl (193), Milan Zver (155), Franc Bogovič (149), Alojz Peterle (144), Romana Tomc (88) na predzadnjem in Patricija Šulin (64) na zadnjem mestu.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.