Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je objavil tvit, da so "cene položnic za elektriko po sprejemu interventnih ukrepov za polovico nižje kot januarja. V nekaterih primerih celo za več." Kot potrditev je priložil skenirani Petrolovi položnici. Znesek je nižji za dobrih 90 evrov oziroma za skoraj 39 odstotkov.
Cena elektrike se je v Sloveniji od januarja lani podražila za 4,6-krat, so izračunali pri bruseljskem portalu Politico. Med 23 državami s seznama so večje podražitve prizadele le še Romune, Bolgare, Hrvate in – najbolj – Grke. Tam je cena v enem letu poskočila za 5,4-krat.
V podjetju Energija plus, Elektro Maribor, so nas opozorili, da izračuni niso povsem pravilni: "Cena električne energije je januarja letos v Sloveniji znašala 206,74 EUR/MWh, v enakem obdobju lani pa 57,54 EUR/MWh. To je 3,6-krat več, in ne 4,6-krat, kot je navedeno v omenjenem članku."
Slovenska vlada je ukrepe za blaženje posledic dražje elektrike, tudi enkratni solidarnostni dodatek in ukinitev omrežnine, sprejela 29. januarja, Državni zbor je ta zakon potrdil 22. februarja. Spremembe veljajo od prvega februarja do 30. aprila letos.
In vlade po Evropi? Po podatkih bruseljskega Bruegla, ene najvplivnejših raziskovalno-svetovalnih skupin na svetu, se jih je največ – tudi slovenska – odločilo za pomoč ranljivim skupinam; Latvija že prvega septembra. Drugi najpogostejši ukrep je znižanje dajatev pri energentih – za to so se v Španiji odločili že 14. septembra.
Da so zneski na položnicah ta mesec nižji, ugotavljajo tudi drugi uporabniki Twitterja, ne le minister:
In še primer enega naših zaposlenih: znesek na položnici se je znižal s 95 na dobrih 38 evrov ali za 60 odstotkov.
Za podatke, za koliko so se v povprečju znižali zneski za položnicah, smo vprašali štiri dobavitelje elektrike, ki imajo po podatkih ministrstva za infrastrukturo navečje tržne deleže: pri celjskem ECE so izračunali, da se je povprečnemu gospodinjskemu odjemalcu znesek na mesečnem računu znižal za okvirno 29 evrov, v Energiji plus pa, da bo končni znesek na položnici za povprečno porabo gospodinjskega kupca v obdobju februar–april nižji za približno 30 evrov na mesec oziroma za okoli 43 odstotkov. Na odgovore Petrola in Gen-I-ja še čakamo.
Se je poraba elektrike zaradi podražitev zmanjšala?
Pri Elektru Ljubljana, ECE in Sistemskem operaterju distribucijskega omrežja (SODO), sistemskem operaterju distribucijskega električnega omrežja, odgovarjajo, da kljub višjim cenam energije sprememb porabe pri odjemalcih za zdaj še niso zaznali. Pri Energiji plus pa ravno nasprotno: "Pravzaprav je zaradi hladnega vremena poraba električne energije celo večja."
V pomoč pri odločitvi za najcenejšega ponudnika je na spletni strani Agencije za energijo, ki je regulator slovenskega energetskega trga, objavljen primerjalnik stroškov oskrbe. Z njim lahko preverite mesečni obračun dobavljene električne energije ali zemeljskega plina in izračun stroška za uporabo omrežja.
Posledice
Zaradi ukrepov vlade bodo v SODO po lastnih izračunih v enem četrtletju ostali brez skoraj 70 milijonov evrov. To pomeni med drugim še manj denarja za domačo proizvodnjo elektrike, opozarjajo pri fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.
Prihodki družbe Borzen, ki izvaja podporne sheme za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, pa se bodo po njihovih izračunih zaradi znižanja prispevka zmanjšali za do 20 milijonov evrov. A zagotavljajo, da bo izplačevanje podpore in izvajanje podporne sheme potekalo nemoteno.
Na portalu energetika.net ocenjujejo, da bodo elektrodistributerji za odpravo posledic ukrepa potrebovali sedem do deset let.
KOMENTARJI (400)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.