Prvi podpredsednik Evropske komisije in vodilni kandidat skupine socialistov S&D v Evropskem parlamentu Frans Timmermans je bil na sinočnjem soočenju v Bruslju jasen: odgovornost za vzpon skrajnih in populističnih strank nosijo tudi dosedanji odločevalci v Uniji, torej predvsem v največjih političnih skupinah Evropske ljudske stranke in Naprednega zavezništva S&D. So odgovornost pripravljeni prevzeti tudi slovenski poslanci v Evropskem parlamentu?

Konec januarja 2017 je predsednik države Borut Pahor na delovni pogovor povabil evropske poslance. Prišlo jih je sedem, manjkal je Ivo Vajgl. V sporočilu so zapisali, da "so se strinjali, da je zaupanje v institucije Evropske unije močno načeto in da se evropski državljani počutijo odtujeni od Evropske unije."

Tanja Fajon je v pogovoru za Delo 23. aprila povedala: "Zaradi desetletja dolge prevlade konservativnih sil imamo zdaj v Evropi vse več revnih, tudi otrok, bogastvo je nepravično porazdeljeno, zato je neenakost v družbah velika."
Podobno pravi tudi Ljudmila Novak, evropska poslanka med letoma 2004 in 2009: "EU je po najhujši finančni in bančni krizi med letoma 2008 in 2015 pozabila na ljudi. Reševala je banke, kar je bilo sicer nujno potrebno, a to je pri malem človeku ustvarilo občutek, da je politika pozabila nanj." (vir: Delo, 15. 4. 2019)
Vodilni kandidat Evropske ljudske stranke Manfred Weber je na sinočnjem soočenju v Bruslju sicer dejal: "Juncker je opravil dobro delo."
Glasovi poslancev usklajeni s stranko
Po podatkih spletne strani VoteWatch, ki analizira delo evropskih poslancev, je slovenska osmerica v zadnjem mandatu v skoraj sto odstotkih glasovala tako kot večina njihovih političnih skupin v Evropskem parlamentu:

74 odstotkov odločitev sprejeli poslanci EPP in S&D
Kolikšno vlogo ima torej vladajoča koalicija dveh največjih skupin v parlamentu, Evropske ljudske stranke (EPP) in Naprednega zavezništva socialistov in demokratov (S&D), pri ustvarjanju vtisa, da je Evropska unija odtujena od državljanov? V zadnjem mandatu so poslanci glasovali okoli 10.000-krat. In po analizi VoteWatcha je 74 odstotkov odločitev sprejela prav koalicija EPP - S&D, v kateri sodeluje šest od osmih slovenskih evroposlancev.

Pri več kot treh četrtinah glasovanj so torej isti predlog podprli tako poslanci ljudske stranke kot naprednega zavezništva. Milan Zver, Romana Tomc, Patricija Šulin, Alojz Peterle, Franc Bogovič in Tanja Fajon bodo zato krivdo za odtujenost težko naprtili komu tretjemu.

KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.