Podjetje Okolje Piran, ki ga od junija 2019 vodi Gašpar Gašpar Mišič, je v lasti občine Piran, gre torej za javno podjetje. Komunalno podjetje Okolje Piran se ukvarja z ravnanjem z odpadki in urejanjem javnih površin (parkirišča, kopališča), ponuja tudi brezplačni javni prevoz in upravlja z nekaterimi pristanišči. Podjetje tudi donira in sponzorira številna lokalna društva. A pri tem na direktorja Mišiča letijo očitki, da donira in sponzorira društva predvsem v času lokalnih volitev. Mišič namreč kandidira za župana Pirana.
Javno objavljeni podatki kažejo, da je Okolje Piran do sredine novembra letos doniralo dobrih 24 tisoč evrov, v celem letu lani pa 8 tisoč evrov. Enako je precejšnje povečanje pri sponzorstvih: letos do sredine novembra za slabih 11 tisoč evrov več kot lani v celem letu. Če primerjamo s prejšnjimi leti, tudi z 2018, ko so potekale lokalne volitve, je to podjetje manj doniralo in sponzoriralo. Glede očitkov, da se javno podjetje uporablja za pridobivanje glasov v volilni kampanji, smo za odziv prosili podjetje Okolje Piran. Po objavi članka so nam odgovorili, da se "vse donacije in sponzorstva izplačujejo skladno s programom družbe, ki ga potrdi nadzorni svet in skupščina družbe ter skladno z internimi akti družbe. Podjetje izkazuje v letu 2022 izjemne rezultate in zato lahko tudi več prispeva v družbeno okolje. Ob tem naj še poudarimo, da se sponzoriranje črpa od presežkov izvajanja tržnih dejavnosti in ne iz gospodarskih javnih služb." Na očitke nekaterih občanov so se na Facebooku odzvali, da so: "ponosni, ker podpiramo lokalne klube, društva in druge neprofitne ustanove, v katerih delujejo naši občani in občanke."
Na piranski občini pojasnjujejo, da ima Okolje Piran načrtovana sredstva za lastno promocijo v obliki sponzorstev in donatorstev. Po podatkih občine omenjena poraba ne presega načrtovanih letnih sredstev. "Občina podpira javna podjetja, ki z ustvarjenim presežkom podprejo civilno družbo, njihove aktivnosti za občanke in občane ter skrbijo za promocijo občine. V kolikor so bila sredstva za promocijo javnega podjetja Okolje Piran podeljena nenamensko, nemoralno in z namenom promocije politične kampanje, k čemur namigujete, naj se občanke in občani odločajo na nedeljskih volitvah, ali je takšno početje sprejemljivo zanje." In kako komentirajo, da gre za podjetje, ki opravlja javno gospodarsko službo? "Javna podjetja lahko podeljujejo svoja presežna in/ali načrtovana sredstva za namen pokroviteljstev in donacij, skladno z načeli dobrega gospodarja, na podlagi veljavnega internega pravilnika," dodajo na občini. Leto 2021 je podjetje zaključilo s slabimi 217 tisoč evri dobička.
Ovadba v zadevi najema plaže
Kriminalisti so na okrožno državno tožilstvo v Kopru vložili kazenske ovadbe zoper tri osebe, ki jim očitajo zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, je poročal portal Necenzurirano. Sedaj so zadevo odstopili na murskosoboško okrožno državno tožilstvo. Pojasnili so nam, da je tožilstvo julija letos na Okrožno sodišče v Kopru vložilo zahtevo za preiskavo, ki pa še ni uvedena. Med ovadenimi je tudi Gašpar Gašpar Mišič, direktor komunalnega podjetja Okolje Piran. Kriminalisti so preiskovali domnevno sporno oddajo dela portoroške plaže. Komunalno podjetje Okolje Piran, ki ga je v času posla že vodil Mišič, je družbi Hotel Palace Portorož oddalo v dolgoročni najem del plaže. Pri tem poslu pa naj bi bila oškodovana piranska občina. "Zadeva je v postopku, in dokler ni končne pravnomočne odločitve, ostajamo pri izjavah, ki so bile podane takrat. Občina se je vključila aktivno v preiskavo in omogočila kriminalistom vpogled v dokumentacijo, ki so jo zahtevali," pravijo na občini.
V podjetju Okolje Piran zavračajo "vsa namigovanja o 'spornem najemu' dela Centralne plaže Portorož s strani družbe Hotel Palace Portorož," so nam odgovorili po objavi članka. "Ker je enota Centralna plaža Portorož imela večletno izgubo, smo z oddajanjem dela plaže v najem preko javnega razpisa, prepoznali poslovno priložnost. Poslovanje na enoti Centralna plaža Portorož, je v letih 2020, 2021 in 2022 pozitivno, kar potrjuje pravilnost odločitve poslovodstva družbe, da se odda v najem najugodnejšemu ponudniku." Izpostavljajo, da je bila družba Okolje Piran ob prevzemu Mišiča nelikvidna, zato je začel z nujnimi ukrepi finančne sanacije, optimizacije in zniževanja stroškov na vseh segmentih družbe.
Mišič doslej na lokalnih volitvah neuspešen
Mišič se bo v nedeljo v drugem krogu za županski stolček v Piranu pomeril z Andrejem Koreniko. Mišič je v prvem krogu dobil 22,45 odstotkov glasov, Korenika pa 21.
A to ni prvi poskus Mišiča, da bi vodil piransko občino. Kandidiral je na lokalnih volitvah v letih 2006 in 2010, a je bil neuspešen. Je pa leta 2010 postal piranski podžupan, a je bil leto pozneje na listi Pozitivne Slovenije izvoljen za poslanca in je to funkcijo zapustil. Leta 2018 je kandidiral tudi za koprskega župana, leta 2014 za ankaranskega.
Včasih je vodil tudi koprsko občinsko komunalno podjetje Marjetica, a ga je tedanji župan Boris Popovič s položaja direktorja odstavil.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.