Slovenske plače so še vedno med najbolj obremenjenimi na svetu: podatki, narejeni za samskega zaposlenega brez otrok s povprečno plačo, kažejo, da država z davki in socialnimi prispevki pobere 42,9 odstotka (0,25 odstotne točke več kot leto prej) celotnega stroška dela. S tem se je Slovenija z desetega mesta povzpela na osmo, ki si ga deli s Švedsko, Finsko in Latvijo. Povprečje v državah OECD je 35,9 odstotka.
Slovenija pa ostaja krepko na prvem mestu glede na odstotek bruto plače, ki gre za socialne prispevke. Zanje gre 22,1 odstotka.
Če primerjamo Slovenijo z Avstrijo, velja, da je obremenitev plače samskega zaposlenega brez otrok s povprečno plačo pri nas nižja (42,9 % proti 47,7 %). Preračunano z olajšavami in dodatki za družine pa je slika takšna: za štiričlansko družino z dvema otrokoma, kjer je zaposlen samo eden od staršev in prejema povprečno plačo, znaša skupna davčna obremenitev le še 24,5 odstotka – v Avstriji kar 37.
Po deležu, ki ga v slovenskem bruto domačem proizvodu predstavljajo davki, je Slovenija prav tako nad povprečjem OECD: dostopni so sicer le podatki za leto 2016, ki pa kažejo, da je ta delež 37 odstotkov. Slovenija je na štirinajstem mestu, povprečje OECD je 34,3 odstotka.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.