Ker se laž bolje sliši in je bolje slišana. Ker se s preusmerjanjem pozornosti lažje skrivajo zmote, grehi, neopravljeno delo. Še številke niso dejstva. So kar stvar interpretacije. Pač vzameš stolpec, ki ti paše, tabelo, ki se prilega paroli, številke, ki narišejo lepše grafe. In tako se interpretira tudi strošek prosilca za mednarodno zaščito, ki v resnici Slovenijo stane 572,99 evra na mesec, skupaj z 18 evri žepnine. Za hrano, obleko, higienske potrebščine, nastanitev in varovanje. Strošek 1963 evrov poleg oskrbe prosilca, vključuje še sredstva za plače zaposlenih, programe pomoči, stroške vzdrževanja azilnega doma in druge stroške, ki bi nastali tako, ali tako.
Tujina že leta dosledno gleda pod prste politikom. Njihove izjave, citati, grafi, fotografije so tarča preverjanja, poglabljanj, preiskovanj. Naj omenim le tri, ki so bile tudi naš navdih. Izstopa bržkone Pulitzerjev nagrajenec ameriški Politifact, ki bedi nad izjavami ameriških politikov in drugih javnih osebnosti. Crosscheck je francoski projekt, v katerem je pred lanskimi predsedniškimi volitvami moči združilo več francoskih medijev in preučevalo predvsem poteze pri Le Penovih in Macronovih. Ukrajinska spletna stran Stop fake se bori proti ruski propagandi dogodkov v Ukrajini od leta 2014.
Na Pop TV smo politike ob soočenjih že preverjali nekaj zadnjih volitev. Stopili smo še korak naprej. Pred vami je nova rubrika Dejstva. Pozorno bomo brali, gledali in poslušali, kaj bodo politiki izrekli, kaj obljubili, kaj naredili. Njihove besede bomo osmislili s podatki, ugotovitvami. Ali izjave držijo ali ne, pa ovrednotili s posebnim merilnim orodjem, Dejstvomerom. Zato, da boste dobili čim bolj čisto sliko, komu zaupati. “Odgovornost tradicionalnih medijev in novinarstva nasploh je ključna za ustrezno obveščenost javnosti in delovanje demokracije,” pravi dr. Jure Leskovec, ugledni profesor računalništva na Stanfordu, eden največjih strokovnjakov za socialna omrežja. Lažne novice je na agendo postavila tudi Evropska komisija. Z razlogom. Strah razžira. Akterji s pretanjenimi prijemi uporabe lažnih novic in družbenih omrežij lahko vplivajo na izide še marsikaterih volitev, tarča so že bile ameriške in Brexit. Eden od 39 članov ekspertne skupine Evropske komisije je tudi dr. Žiga Turk, nekdanji minister za razvoj in izobraževanje, danes profesor na gradbeni fakulteti, navede ugotovitev ekspertne skupine: “Najboljša obramba pred lažnimi novicami so kakovostni in pluralni mediji. Če bodo državljani do teh imeli dostop, ne bodo nasedali lažnim, izkrivljenim ali pristranskim novicam.”
Dejstva boste lahko prebirali na 24ur.com in gledali v naših oddajah 24ur, Preverjeno in Svet. Če opazite lažno novico, zavajanje, prazno obljubo, nam pišite na dejstva@pop-tv.si. Pretehtali bomo, katere velja preveriti. Za obrambo pred lažnimi novicam, ali kot jim reče ekspertna skupina – dezinformacijami, se bomo trudili Miha Plementaš, Špela Bezjak, Tadej Grešovnik in Alenka Marovt. Da bomo ovrgli Churchillovo misel: “Laž obkroži že pol poti okoli Zemlje, ko resnica niti ne krene še na pot.” Naj odločijo Dejstva!
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.