Dejstva

Kako smo preživeli Zemljiško knjigo in se celo smejali

Ljubljana, 21. 04. 2018 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Miha Plementaš
Komentarji
11

Tistega sončnega jutra, bil je ponedeljek, 9. aprila, sem vstopil v prostore Zemljiške knjige na ljubljanskem Okrajnem sodišču. Ker sem preiskoval razmerja med povečevanjem lastnine politične stranke in spremembo oblasti, sem zaprosil za vpogled v spis.

Zemljiška knjiga v elektronski obliki namreč le našteva dogodke, pogodbe, sklepe in člene statutov, jaz pa sem hotel vsebino. Izhajajoč seveda iz dejstva, da gre za skupno, recimo mu družbeno premoženje in imam zato pravico vedeti in obveščati.

Zahteva za listine iz zbirke listin.
Zahteva za listine iz zbirke listin. FOTO: POP TV

Uradnica za steklom je tistega ponedeljka ob branju prošnje zmajevala z glavo: da je to primer za predsednico sodišča. Prav, v kateri elektronski predal pa pošljem prošnjo? "Sodnica je rekla, nobene elektronske pošte. Veste, koliko se tega nabere …" Skozi režo pod okencem mi je pomolila bel list papirja, kot bi že vnaprej vedela, da podpisujem predajo, kemični svinčnik pa me je že čakal, pritrjen na pult. In sem pisal. Priznam, da pisanih črk ne obvladam več. Besedila se je – v najlepši obliki, kar je zmorem – nabralo za celo stran.

Rokopis.
Rokopis. FOTO: POP TV

In odšel, naročen na odločitev o prošnji dva dni pozneje, v sredo.

Seveda so jo, kot je nakazala že uradnica, zavrnili. V rokah je držala celoten spis, s točno tistimi pogodbami in mapami, ki sem jih želel videti. Dala mi je vedeti, da jih ima, ampak na vrhu je ležal ključ: z napisom, da se vloga zavrne, ker nimam pravnega interesa. Napisano na roke. Z modrim kemičnim svnčnikom in ličnimi pisanimi črkami. Dokumenta seveda nisem smel fotokopirati, zato ga tudi vam ne moremo pokazati: "Lepo piše, da morate, če hočete imeti tiskan izvod, za to posebej zaprositi." In sem. Za vsak primer sem dopisal svoj elektronski naslov. "Ne gre tako, prepis boste dobili po navadni pošti." To se je dogajalo 11. aprila. Pošte še vedno ni, pa gre samo za prepis sklepa.

Vodja sodišča se torej lahko odloči, da leta 2018 ne bo komunicirala po elektronski poti: to so po mojem izbruhu čustev potrdili tudi pri Informacijski pooblaščenki. (Ob tej priložnosti bi se rad opravičil svetovalki na tem Uradu.) Naslednji dan, 12. aprila, sem vložil isto prošnjo, tokrat po ZDIJZ.

Okrajno sodišče v Ljubljani.
Okrajno sodišče v Ljubljani. FOTO: POP TV

Odločitve še nisem prejel, ampak vsaj začuden nisem več. In tudi popolnoma nezačuden še vedno čakam.

Iskanje igle v celjski kopici sena

Podoben absurd se mi je zgodil na sodišču v Celju: ker sem imel v rokah le drobec zelo kompleksne zgodbe, sem jih 11. aprila zaprosil za pravnomočno sodbo v primeru, ki sem ga po svojih najboljših močeh opisal v – tokrat elektronskem – pismu, in upal, da se bo zgodba sestavila. Pet dni pozneje sem poskusil po telefonu izvedeti, ali se s prošnjo kdo ukvarja, in kdaj, če sploh, lahko pričakujem odgovor. Najprej na celjskem Okrajnem sodišču. Od tam so me preusmerili na Višje, tam pa vrnili na Okrajno. Tu so zdaj ugotovili, da je najbolje, če pokličem kar v Slovenske Konjice, kjer se je zgodba dogajala. V Slovenskih Konjicah pa so me, začudeni, ker so že pred dnevi vse dokumente poslali v Celje, s prošnjo poslali na celjsko Okrožno sodišče. Kjer so me pomirili, da je zadeva v reševanju in da bom odgovor zagotovo dobil. Kdaj, ni bilo relevantno vprašanje. (Ob tej priložnosti bi se rad opravičil receptorju na tem sodišču.)

Malo pred pol četrto popoldne sem iz Celja dobil odgovor:

"... v zvezi z vašim vprašanjem z dne 11. 4. 2018 vam sporočamo, da je bila podlaga sklep o začasni odredbi z dne 11. 11. 1994, ki se je vodil v takratni gospodarski zadevi."

Upal sem na kakšno priponko. Nič. In začuden poklical v Celje, kjer pa so mi tokrat odgovorili, da lahko napišem še eno prošnjo. Tudi če z isto vsebino kot prvič. Bodo rešili, naj ne skrbim.

Tudi tega odgovora še nisem prejel, ampak vsaj začuden nisem več. In zdaj tudi popolnoma nezačuden še vedno čakam.

Obe zgodbi smo vmes že sestavili in objavili v Dejstvih. Bi pa šlo s sodelovanjem sodišča, ki bi moralo biti tudi naš servis, ne pa le branik skrivnosti, bistveno hitreje. Ampak čas je leta 2018 v vzporednem svetu, kjer se prošnje in odgovore piše na roke, najmanj pomembna kategorija.

P. S.: Slovenija je na drugem mestu v EU po novih civilnih, gospodarskih in pravdnih zadevah na prebivalca (vir: Letno poročilo sodstva 2016).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
24. 04. 2018 15.26
O ja v senčnem je rešitev to pa to!
PUMA
23. 04. 2018 18.57
+1
Pisava je grozna a nekaj mi ni jasno kako da tedajna stranki ZKS - SDP imeli nekakšen dogovor z lastnikom nepremičnine za uporabo prostorom in sedaj to prevzame stranka SD pa kaj se tu gredo,če sta nekdajni stranki zapustili prostor je z najemo KONEC se z nekim datumom more prekiniti a da sedaj podeduje vse to stranka SD ja lahko če ni recimo kupca ali hitrejšega prosilca za najem pred stranko SD pa ta stranka normalno bi bilo da odpade za kakšen najem ali nakup in sedaj drugič če sta ti dve stranki ZKS - SDP dali ODPOVED ALI ODŠLE MORA TA NOVA STRANKA SD DATI PROŠNJO ZA NAJEM PROSTOROM A PO MOJE ČE STA ODŠLI TA DVE STRANKI JE KONEC NAJEM SE Z DNE ODHODA STRANKI KONČA IN PIIIIIKKAAAAAAAAA. LP.
Eurojackpot
22. 04. 2018 10.03
+4
Zanimivo bi bilo raziskati tudi, kako so Bole, Mencinger, Štiblar, Križanič in še nekateri drugi olastninili del Pravne fakultete s prestižno vilo vred, EIPF (Ekonomski inštitut Pravne fakultete), t.i. Bajtov inštitut na Prešernovi.
odkimasin
22. 04. 2018 08.38
-12
Če bi men nekdo poslal prošnjo napisano s tako grdo pisavi bi mu jo tudi zavrnil. Naj gre Mihec nazaj v 1.razred in se naj nauči lepopisja!
marmilan
22. 04. 2018 08.07
-12
Ja pa kaj briga tega fičfiriča nepismenega. Naj gre raje delat kaj bolj pametnega ne pa d...a mešat. Je sigurno poslan od nekih veljakov strankarskih pred volitvami.
proofreader
22. 04. 2018 07.09
+14
Tako na hitro ima v tej zgodbi okoli deset uradnikov lepo in redno plačo zaradi svojega kompliciranja.
FAUSTOS1
21. 04. 2018 19.19
-25
RESNIČNO nevem če lahko vsakdo, dobi vse podatke o vsakomur in o vsem-posebej še če ni stranka v postopku-torej grem na sodišče in zah tevam,.- podatke o nekem postopku in odločitvi organa -ker to želi vedeti vodstvo sds-malo morgen-to je anarhija. v vsaki urejeni državi pač obstajajo predpisani postopki
Yokte
21. 04. 2018 17.37
+27
Moč birokratov v povezavi z politiko in mafijo je nad ustavo, nad državo, posebno izstopajo občine in sodišča. Nedotakljivi !!!!! Do kdaj? Potrebno bo zrušiti politično mafijo, ustavo in državo. Ker grejo dotični preko vseh trupel in so pripravljeni utišati vsakogar, kateri jim stopi na pot, bo cena zelo visoka. Potrebna bo nova svetovna ureditev, to pa vsi že zelo dolgo vemo.
Brtoljo
21. 04. 2018 12.20
+37
Pa je novinar, celo urednik , pa ga "setkajo" , pomislimo kaj se dogaja navadnim smrtnikom... Diktatura birokratov....
Darko32
21. 04. 2018 07.50
+44
Ko prebiram dogodivščine novinarja se ne čudim, če je dobil takšen odgovor. Namreč če bi mu dali vse podatke v pisni obliki iz vseh spisov bi lahko videl kriminal, katerega dela sodišče sistematično in tako bi lahko prišlo v javnost nekaj kar ni po volji sodnikov in dejanski sliki pravne države. Zato pa so raje zavrnili in rekli, da ni pravni interes tega človeka, da vidi. Žal to je sedaj samo potrjena slika delovanja pravne države. Tukaj se postavlja vprašanje kako bo pravično in pošteno sodilo, če pa skrivajo dokaze, kateri so lahko tudi v teh spisih in jih skrivajo.
PUMA
23. 04. 2018 18.33
+3
Seveda skrivajo ja kdo pa nebi če so nečednosti prisotne da navaden človek zmeraj nadrajsa..