Dejstva

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?

Ljubljana, Trst, Celovec, 18. 10. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
170

"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

Obiskali smo javno bolnišnico Katinara v Trstu. V njej dela zamejska Slovenka Nadia Renzi. Je plastična kirurginja, ki uživa v svojem delu, ker pomaga ljudem, pravi. Dela predvsem rekonstrukcije dojk pacientkam po zdravljenju raka. Z bolnišnico je podpisala ekskluzivno pogodbo, s katero se je odpovedala delu v drugih bolnišnicah.

V Italiji je zdravnikom dovoljeno delati kot zasebnikom, vendar je zaželjeno, da delajo kot zasebniki znotraj bolnišnice. To možnost je izkoristila tudi Renzijeva, ki dela kot zasebnica ob torkih in četrtkih.

Zdravniki pa v Italiji smejo delati tudi izven bolnišnice, vendar ne v javni bolnišnici, ampak zgolj zasebni, ki ni nikakor povezana z javnim denarjem. V tem primeru se morajo odpovedati ekskluzivni pogodbi, ki jo sicer lahko sklenejo z javno bolnišnico, v kateri so zaposleni. Zato dobijo manjšo plačo, približno 800 evrov manj, pravi Renzijeva, ker gre za dodatek za ekskluzivno delo za javno bolnišnico. Renzijeva se za delo na zasebni kliniki ni odločila.

V Avstriji prepoved dela pri zasebnikih 

Zdravniki so glede dela kot zasebniki omejeni tudi v Avstriji. Tam imajo zdravniki sicer lahko zasebno ambulanto, a glede tega dela veljajo pravila. Po besedah Sonje Marie Tesar, strokovne direktorice Bolnišnice Volšperk na avstrijskem Koroškem, mora zdravnik, ki se odloči za zasebno delo, upoštevati določena pravila. Če v bolnišnici primanjkuje kadra zaradi bolniške odsotnosti, dopustov ali česa drugega, mora zdravnik najprej delati v bolnišnici, njegova zasebna praksa pa je drugotnega pomena.

Še ena stroga omejitev, ki velja za zdravnike, zaposlene v javnih bolnišnicah, je, da jim ni dovoljeno delati na zasebnih klinikah, saj bi v tem primeru prišlo do konflikta interesov.

Veliko število zdravnikov s soglasji za delo drugod

Pri nas je zdravnikom dovoljeno delati pri zasebnikih in v drugih javnih zavodih, vendar morajo za to pridobiti od delodajalca soglasje.

V Sloveniji je trenutno aktivnih 7.321 zdravnikov. 5.441 jih po podatkih ministrstva za zdravje dela v javni mreži, v kateri so poleg javnih zdravstvenih zavodov tudi zasebniki koncesionarji. Koliko zdravnikov je zaposlenih samo pri zasebnih koncesionarjih, ne ve nihče.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Smo pa od večjih bolnišnic dobili podatke, koliko njihovih zaposlenih ima izdano soglasje za delo izven bolnišnice. Glede na to, da ima največ zaposlenih zdravnikov ljubljanski UKC, in sicer 1.551, je tudi število tistih, ki delajo poleg redne službe tudi drugod, najvišje. Soglasje v naši največji bolnišnici ima dobra tretjina zdravnikov oziroma 467 zdravnikov. Sledita mariborski UKC s 189 zdravniki ter celjska bolnišnica, v kateri dela pri zasebnikih ali v javnih zdravstvenih ustanovah 105 zdravnikov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ne več k čistim zasebnikom

Nova pravila, ki jih napoveduje z uredbo ter predlogom novele Zakona o zdravstveni dejavnosti ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel in s katerimi je zdravnike razburila, nekatere direktorje bolnišnic pa spravila v stisko, ker se bojijo novih odhodov zdravnikov, gredo v smer, da se omeji število storitev na tim. V zakonu bo določeno, koliko zaposlenih bodo morali imeti zasebniki koncesionarji, če bodo želeli izvesti določeno število storitev. 

Za javni denar zasebnik koncesionar ne bo mogel imeti več s. p.- ja in zdravnikov na podjemnih pogodbah, ampak zgolj zaposlene, za katere bo moral plačevati dopuste, bolniške, izobraževanja. Sicer bo lahko pri njem delal tudi zdravnik iz javnega zdravstvenega zavoda, ki bo imel soglasje, vendar zaradi tega koncesionar od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne bo dobil več denarja.

 

Na vprašanje, kaj bo to pomenilo za Diagnostični center Bled, njegov generalni direktor Zvone Novina odgovarja, da nič. Kot pravi, je prvi, ki podpira zakon, zasebniki pa, da znajo poslovati tudi samo z zaposlenimi. V tej zasebni družbi s koncesijo imajo sicer zaposlenih 80 zdravnikov. 

O delu zdravnikov izven javnega zdravstvenega zavoda, v katerem so zaposleni, bo še naprej odločal direktor, vendar bodo pogoji za pridobitev soglasja strožji.

"Direktorji imajo že zdaj neko avtonomno pravico, da izdajajo soglasja, pri čemer se ve, da morajo zagotoviti, da se javnemu zavodu ne dela škoda. Po novem pa bomo to malo bolj eksplicitno napisali v zakonu, da bo bolj jasno, kdaj se lahko izdajo soglasja," poudarja ministrica Prevolnik Ruplova. 

Med drugim se obeta sprememba glede časovnega obdobja, za katerega velja soglasje. Soglasja se bodo izdajala za šest mesecev, zdaj se za 12 mesecev, novost je tudi, da če je soglasje zaposlenemu preklicano, se v šestih mesecih od preklica, ne glede na izpolnjevanje pogojev, drugo soglasje ne sme izdati. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ena od novosti je, da bo treba meriti efektivno obremenitev, se pravi, koliko nek zaposleni naredi, in sicer tri mesece pred izdajo soglasja. Na ministrstvu zdaj hitijo s pripravo metodologije za merjenje efektivne obremenitve zaposlenih. 

Množičen odhod zdravnikov iz bolnišnic?

Danes je zelo velik delež zdravnikov, ki delajo pri zasebnikih koncesionarjih ali pri čistih zasebnikih. Denimo radiologija, pri čemer se že okrog 60 % radioloških storitev izvaja pri zasebnikih. 

Da se bodo nekateri zdravniki odločili za delo pri zasebniku, se ministrica Prevolnik Rupel zaveda, je pa prepričana, da bi beg lahko ustavili z ureditvijo posameznih področij, kar namerava vlada storiti z uredbo in novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti.

Vprašanje pa je, ali bodo čisti zasebniki in zasebniki koncesionarji res tako na veliko zaposlovali, česar se nekateri najbolj bojijo. Miran Kovač, prokurist Medilaba, zasebne družbe s koncesijo za opravljanje radioloških storitev, pravi, da je število zaposlenih v družbi omejeno. Zaposlili bi jih od dva do pet, nikakor pa ne množično, pravi Kovač.

Tudi v Diagnostičnem centru Bled zanikajo, da bi, kot pravi generalni direktor Novina, množično osiromašili javne zavode.

Ministrica Prevolnik Rupel se zaveda, da bodo nekateri zdravniki res zapustili javni zdravstveni sistem, a bo to po njenem odvisno tudi od tega, kako bodo uredili posamezna področja.

preiskovalna zgodba, dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (170)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VoxP
09. 11. 2024 21.05
ma kdo pa kontrolira sistem prisotnosti sposobnosti dela zdravnika zaposlenega istočasno v javnem in zasebnem. daj 7 ur javno in potem ves končan gre še privat ali po 10 urah privat pride ves izmučen v javni sistem. sam da joče se samo o izčrpanosti v javnem zdravstvu
St. Gallen
27. 10. 2024 14.09
Svica potrebuje kader. Medicinke vabljene, se posebej samske. Slovakinj je dovolj
janez Kovač 1
19. 10. 2024 14.20
+1
Od klod denar za aparaturo pro zasebnikih in kdo je to finaciral,verjetno se pere nakradeno!
Smuuki
19. 10. 2024 15.44
+4
Prav obratno. Ker nihče ne krade si kupujejo vrhunsko opremo. V javnem zdravstvu pa prvo kradejo in za opremo zmanjka
Tomvojo
19. 10. 2024 10.57
+5
Bo treba malo raziskat od kod vam denar za drage naprave, nakradeno oprano in potem sledijo nakupi opreme
avgust.
18. 10. 2024 21.31
-1
Glede na plače zdravnikov je Slovenija zelo majhna in je do vsake meje blizu. Bi pa morali malce spremeniti učni program. Do sedaj so lahko medicino študirali samo gimnazijci. Morali bi omogočiti študij tudi dijakom zdravstvenih srednjih šol, če dosegajo določene standarde, ker slednji gredo v ta študij zaradi veselja do tega dela, prvi-gimnazijci pa zaradi statusa. Ko poslušaš zelo uspešne gimnazijce, je izbira statusna - pravo ali medicina. Je pa študij medicine izredno zahteven in ti ljudje dejansko morajo biti pri plačah tretirani drugače. Po drugi strani pa - kako lahko nekemu zdravniku rečeš, da ne more imeti 18.000 € plače, če jo je lahko leta in leta imel Golob, katerega poslovne odločitve še danes plačujemo?
Janez_53
19. 10. 2024 09.17
+7
Moraš pa biti kar precej usekan, da ti pride na misel, da "Golobove poslovne odločitve še danes plačujemo"!!! KATERE Golobove poslovne odločitve še danes plačujemo??? Argumente za to trditev, prosim! Bi mogoče še nanizal nekaj poslovnih odločitev drugih odgovornih? Mogoče pri TEŠ6 (Janša, Lahovnik, Rotnik, Pahor, na primer)? Ali Magna (Počivalšek, na primer)? Pa še kakšnih 100 drugih odločitev, ki so Slovenijo in Slovence stale milijone! Malce se informiraj, preden pišeš neumnosti.
Ici
18. 10. 2024 20.42
+8
5% zdravnikov bo odšlo. 95% jih bo ostalo in zgodbe bo konec. Pri zasebnikih ni dovolj "kruha" za vse.
zvoneti
18. 10. 2024 21.50
+5
Tako je, zato pa vsi po vrsti jokajo, ker zasebnikijih ne bodo gledali, da ne delajo, da imajo 50 dni dopusta, izobraževanja v tujini bodo lahko samo sanjali........
Ici
18. 10. 2024 20.24
+3
Konkurenčna klavzula je pogodbena prepoved konkurenčne dejavnosti za čas po prenehanju delovnega razmerja in je predvidena v določbah Zakona o delovnih razmerjih (v nadaljevanju: ZDR-1). S konkurenčno klavzulo se delodajalec in delavec dogovorita, da delavec še določen čas po prenehanju delovnega razmerja pri tem delodajalcu ne bo izvajal identične dejavnosti, kot jo je pri delodajalcu, oziroma pri svojem delu ne bo uporabljal tehničnega, proizvodnega ali poslovnega znanja in poslovnih zvez, ki jih je pridobil med delom ali v zvezi z delom pri tem delodajalcu.
borjac
18. 10. 2024 18.33
+7
Nobena država v Evropi nima sistema v katerem bi se Zdravniki dopoldan šparali zato da lahko popoldan služijo denar pri zasebnikih, zadravniki ki delajo na UKC-ju in dobivajo plačo, pokojninske prispevke, bi moral delati samo tam , ne pa popoldan pri zasebnikih, kot je povedala direktorica Dunajske klinike , TO NI MOŽNO DA BI DELAL ZDRAVNIK ŠE DRUGOD , SAJ SO ZASEBNIKI NJIM VENDAR KONKURENCA , naši zdravniki bi bili radi dopoldan socialisti, popoldan pa kapitalisti, to enostavno ni logično, vsak zdravnik ki odide v tujino bi moral vrniti nam Slo. davkoplačevalcem šolnino v proračun , tistim ki pa gredo delat k zasebnikom pa naj mu jo plačajo Zasebniki.
brezvode
19. 10. 2024 13.19
bazilika555
18. 10. 2024 17.48
+12
Mene pa zanima, imamo SLO res toliko denarja, da kar zdaj večina hodi k zasebnikom? Od kod jim sicer taki dobički in kar naprej zaposljujejo kader iz javnega zdavstva? In čudno, da niso vrste nič krajše, če res toliko ljudi hodi k zasebnikom? zakajd se jih pravzafdprav oblast tako boji, če očitno imamo bolniki dovolj denarja, da si jih plačujemo?
brezvode
19. 10. 2024 13.19
Zasebniki delajo za javno zdravstvo in lužijo ZZZS, ki bolnicam in ZD ne plačuje vseh storitev zasebnikom pa vs ev polni ceni zato je to tako
avgust.
18. 10. 2024 17.17
-2
Ampak 10 kratno preplačana dvigala - koliko je še tega!
Janez_53
18. 10. 2024 17.42
+7
No ja, pretiravati pa res ni treba. Je kar precej manj od tvojega "podatka". Razen tega so ta dvigala precej večja, saj mora biti prostora za premično posteljo in še nekaj oseb. V stanovanjskih blokih so seveda dvigala manjša. Se pa vsekakor strinjam, da je cena vseeno previsoka.
zrela hruška
18. 10. 2024 14.40
+6
ko bo ZZZS zaprl pipico ne bodo imeli ti kvazi privatniki denar za plače ovih razvajencev. za to, nič bat!
patogen
18. 10. 2024 17.15
-2
Zrela, saj v tem je poanta, da delajo mimo ZZZS. Ker jim ne da denarja.
brezvode
18. 10. 2024 14.33
+9
zdravniki v prostem času lahko delajo tisto kar ni povezano z njihovim osnovnim poklicem, da lahko drug dan v službi delajo spočiti, ne da hodijo dremat ali spat v nočnem dežurstvu, oz da dopoldan daljša čakalno vrsto za popoldan. Ne tolk gledat k sosedom, doma pospravte kar je za pospravit
Janez_53
18. 10. 2024 16.09
+9
Saj se pospravlja, ampak tega, kar se je 30 let nabiralo, ni mogoče pospraviti v dveh, treh letih. Še posebno, če desna opozicija ves čas meče polena pod noge, sama pa v času vladanja ni napravila ničesar, razen da je "posvečenim" dajala denar in mižala ob tem, ko se je zdravniški ceh odločil razbiti javno zdravstvo.
jank
18. 10. 2024 14.21
+9
Ali je že kateri privatnik povrnil kaj javnemu zavodu, ki je za to dvoživko dal lepe denarce za dodatno strokovno izobraževanje? Kasira pa od tega zdravnika? Je to prav?
Smuuki
19. 10. 2024 09.29
-1
Nuklearko sno naredili,plačali državljani. Z elektriko te naše nuklearke bogati golob. Celo za zelo škodljivo pogodbo ko je nam ceno potrojila je dobil 1.9 mio nagrade. Je to prav jank? Nič se nisi oglasil po tem vprašanju
Bagzii
18. 10. 2024 14.13
+11
Četudi so v Avstriji "bolj strogi". Bistvo je plačilo-verjamem da ob podobnih pogojih dela, marsikateri zdravnik BO pripravljen tudi za kakšen € manj delati javno. Če pa je stanje neprimerljivo-ja zakaj, zakaj bi zdravnik delal v javnem zaavodu, v slabših razmerah ob slabšem plačilu? Dejstvo je, da ti ljudje so v študij vložili dobesedno svojo mladost-medtem ko večina od nas-tudi pridnih tega ni počela. In ne izsiljevanja ne podpiram ampak ni izsiljevanje če imaš zate, za družino boljšo ponudbo pri zasebniku (brez njih bi se sistem razpadel totalno, čakalne vrste, diagnoze). Pa evo vsak minister, ki je "dirnil" na področje naročanja zgolj potrošnega materiala je odletel. Za sodstvo, zdravstvo in stale rak rane sistema bi MORALI vsekakor najetu ZUNANJE službe, ki bi revidirale (s lomočjo NPU in preiskovalnega sodnika, da se vsaj načne korupcija). Vidimo kaj se dogaja s sodnikom, ki mu je bilo UKAZANO s strani sodstva naj poda obsodilno sodbo v primeru kemijskega inštituta. Kazen, izguba licence, itd,...ampak je to zgolj vrh ledene gore.
alanshore
18. 10. 2024 13.40
+7
Zdravniki imajo največ dopusta in največ bolniških dni v državi.
Smuuki
18. 10. 2024 13.48
-3
Zdravniki imajo sigurno veliko dopusta ampak golob jih prekaša. Upoštevaj dejstvo da vodi vlado,vodi star solar in vodi stranko. Koliko časa lahko posveti resnemu delu? Rezultati so primerni vloženemu delu. Dobro dela samo star solar. Komu posveča svoj čas?
Janez_53
18. 10. 2024 14.17
+4
No ja, Smukec, ti še tega ne razlikuješ, kaj je dopust in kaj delo. Če si na sociali, ti je pravzaprav vseeno. Ampak ne boš verjel, da so nekateri ljudje sposobni delati bistveno več od povprečnežev ali celo podpovprečnežev kot si očitno ti.
Smuuki
18. 10. 2024 15.42
+2
Ja ja sam social subvencije plačujem ne prejemam. O povprečnosti navzgor sli navzdol bi se pa dslo komentirat. Kje vidiš sebe?
janez Kovač 1
18. 10. 2024 13.33
+7
Zdravstvo je država v državi,dela kar hoče,veliko politikov to podpira,gospodje pa ne vedo da se financirajo iz denarja zavarovancev,ki nimajo nobene besede pri tej lopovščibi,država pa še bolj zamegljuje stanje. vse na račun plačevalcev te kolobocije!
alanshore
18. 10. 2024 13.10
+3
Najprej vrnit šolnino. Nato naj si zgradijo privat klinike s privat opremo in naj tržijo storitve za gotovino. Ne se napajat na denar iz obveznega in obveznega dopolnilnega zavarovanja.
mali.mato
18. 10. 2024 13.13
+3
Kaj pa tiste kelnarce, ki so končale FF ali FDV? Naj tudi one vračajo šolnino?
patogen
18. 10. 2024 13.32
+1
Šolnimo naj vrenejo družboslovci, ker smo jo mi plačali. Pa sedaj perejo, kelnarijo ali žagajo na avstrijskem...Pa Svobodni sindikati naj vrnejo stavbe in ostalo, ker smo jih mi sezidali. Pa SD naj vrne stavbe, ki so bile last partije prej, pa smo jih mi sezidali. In tako naprej.
jank
18. 10. 2024 14.15
+6
Torej Janša, Tonin, Lisec, Vrtovec, Rupel, Irgl, ...
Janez_53
18. 10. 2024 14.19
+8
A med te "kelnarce" prištevaš tudi Janšo? On je namreč diplomiral na FDV? On bi moral vrniti državi še precej več, kot le šolnino.
patogen
18. 10. 2024 17.16
-7
Đovani, če si letnik rojstva 53, potem je skrajni čas, da nehaš pisati neumnosti. Ivan janez je diplomiral iz obramboslovja, ki ga FSPN, kot ti ime pove ni vključeval. Tam se je pripravljal na osvoboditev domovine.
bazilika555
18. 10. 2024 17.52
+7
Pa saj je JJ vrnil knjižico, ki mu jo tudi narod kupil, a ne ?
Janez_53
18. 10. 2024 18.01
+6
Iz Janezovega življenjepisa:"Janez Janša se je rodil 17.9.1958 v Ljubljani kot drugi od treh otrok. Osnovno šolo je obiskoval v Žalni in na Grosupljem, klasično gimnazijo pa v Stični. Nadaljnje izobraževanje je sledilo na Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo v Ljubljani, kjer je študiral obramboslovje in leta 1982 diplomiral." Leta 1991 se je navedena fakulteta PREIMENOVALA v Fakulteto za družbene vede. Patogenček, o Janezovem "osvobajanju domovine" pa si preberi trilogijo V imenu države. Seveda če zmoreš prebrati tri zajetne knjige z veliko dokumenti. Je pa žalostno, da ne poznaš življenjepisa svojega idola.
Janez_53
18. 10. 2024 18.18
+6
Če te vržejo iz partije, je slaba tolažba, da si "vrnil knjižico".
patogen
19. 10. 2024 09.50
Jo je vsaj vrnil, Đovani. Ti si svojo zamrznil...
janez Kovač 1
19. 10. 2024 14.23
Od samega sebe,saj je bil v partiji,dokler ga niso nagnali!
zmerni pesimist
18. 10. 2024 13.06
+0
Vse kar je dobrega bo šlo privat in potem bojo bolnice plačevale te zdravnike kot električarj ali malarja ko pride dekat in to veliko
St. Gallen
18. 10. 2024 13.07
-3
ni res.vse kar je dobrega je odslo v tujino
biggbrader
18. 10. 2024 12.39
-8
Kot kaže bo Golob veliki zmagovalec; premagal bo dohtarje in uničil zdravstvo ! Vsak dan od nastopa "slobodnjakov", je stanje v zdravstvu slabše. Pa ne vem, ali zaradi Golobove dvojine ali spet zaradi Janšata ?!
Franček
18. 10. 2024 13.23
+5
Vse to je zgodba z začetkom pred cca. 30. leti,....
Zanzibar1
18. 10. 2024 12.27
+11
To se je nam zgodilo. Tirolog, ki je redno zaposlen na polikliniki je izdal izvid in terapijo na polikliniki, ki pa ni bil v skladu z doktrino za določeno bolezen. Poiskali smo drugo mnenje v clarusu samplacnisko, kjer smo naleteli na istega zdravnika, ki je je za 120 eur istemu pacientu, ki ga obravnava na polikliniki izdal popolnoma drug izvid in terapijo. Gre za tirologa, ki tudi po netu med over net svetuje in vabi paciente v clarus, kjer dela popoldan.
bazilika555
18. 10. 2024 17.53
+0