Kot smo razkrili v ponedeljek, je 2TDK od Državne revizijske komisije zahteval izločitev izrednega profesorja dr. Stanislava Škrabla in docenta dr. Boruta Macuha – oba prihajata z mariborske fakultete za gradbeništvo, ki so ju določili za merjenje višine spornega zidu v občini Pesnica. Danes smo izvedeli, da so v podjetju, ki bdi nad gradnjo drugega tira, prejeli odločitev DKOM, da se njihova zahteva za izločitev zavrne.
Iz zavrnilne odločbe Državne revizijske komisije je razvidno, da so zahtevo za izločitev v 2TDK poslali na podlagi anonimke, ki so jo prejeli konec oktobra. V njej je zapisano, da je direktor vodilnega gradbenega podjetja v konzorciju MarkoMark Nival, ki je bil na javnem razpisu najcenejši, diplomiral na gradbeni fakulteti Maribor (Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo). Zaradi tega je – tako 2TDK – podan resen dvom o verodostojnosti in videzu objektivnosti oziroma nepristranskosti. Direktor MarkoMarka je sicer diplomiral pri rednem profesorju dr. Andreju Štruklju in ne pri dr. Škrablu ali dr. Macuhu, ki sta bila določena za merjenje višine zidu.
Še več, v 2TDK trdijo, da je nemogoče izključiti, celo da je zelo verjetno, da se imenovana strokovnjaka osebno poznata z direktorjem MarkoMark Nivala. Dokazov sicer niso navedli. Državna revizijska komisija je njihovo zahtevo v celoti zavrnila, ker v 2TDK niso navedli "takšnih okoliščin, ki bi lahko pri razumnem človeku vzbudile dvom o nepristranskosti imenovanih strokovnjakov".
Predsednik Državne revizijske komisije Samo Červek je sicer pojasnil, da odločitev, da zahtevo zavrnejo, ni bila težka: "Dejansko tako široko tega ni mogoče razlagati. Po tej logiki bi bila praktično vsa Slovenija v nekih okoliščinah v konfliktu interesa. To potrjuje tako slovenska sodna praksa kot evropska." Kot je razvidno iz sklepa, ki smo ga neuradno pridobili, je Državna revizijska komisija pred izbiro obe strani, torej tako 2TDK kot najcenejšega gradbinca, ki je pred DKOM sprožil pritožbeni postopek, pozvala k vnaprejšnji preverbi, ali obstajajo kakršne koli povezave, zaradi katerih bi strokovnjaka lahko izločili. Obe strani sta podali izjavo, da takšnih razlogov ni. Prav zato se že nekaj dni pri vpletenih pojavljajo namigi, da 2TDK s svojo zahtevo za izločitev le podaljšuje postopek, da gre za manever zavlačevanja.
Bodo sploh merili zid?
Zapleta se tudi na terenu. Izvedenca sta namreč sporočila, da lastnik zasebnega zemljišča, na katerem stoji sporni zid, ne dovoli merjenja. "Kar je velik problem pri izdelavi izvedenskega mnenja," pravi Červek. Kaj bodo storili, še ne ve, saj so strokovnjaka zdaj zaprosili za mnenje, ali zid lahko izmerite brez izkopavanj. Če ne bo šlo, bodo imeli težave. DKOM bo še vedno odločil o sporu, "ampak ne s takšno zanesljivostjo. Mi smo želeli zadevi priti do dna in res dokončno odločiti o zadevi," je še povedal predsednik DKOM.
Že skoraj mesec dni je znano, da bodo sporni zid v Občini Pesnica izmerili gradbeni strokovnjaki mariborske fakultete za gradbeništvo. Kot je takrat napovedal predsednik Državne revizijske komisije Samo Červek, vse poteka urgentno. Da bo torej tudi merjenje in nato njihova odločitev o sporu, kdo ima prav in koliko je zid dejansko visok, potekala relativno hitro. A zdaj se spet zavlačuje in zapleta. Tokrat zaradi podjetja 2TDK, ki je v začetku julija, tik pred pravnomočnostjo, razveljavilo lasten izbor ponudnika za gradnjo 170 metrov dolgega mosta z galerijo čez dolino reke Glinščice.
Pred dnevi so, smo izvedeli neuradno, spisali zahtevo za izločitev gradbenih strokovnjakov. Po naših podatkih gre za izrednega profesorja dr. Stanislava Škrabla in docenta dr. Boruta Macuha. Razlog za zahtevo naj bi bil očitek o mentorstvu nadzorniku Metodu Krajncu, glavnemu nadzorniku pri gradnji spornega zidu, ki najcenejšemu gradbincu pod vodstvom konzorcija MarkoMark Nivalu služi kot referenca. Vsi trije omenjeni so pred leti skupaj napisali članek "Globoki vkop med viaduktoma Na Polancah in Polance na HC Razdrto–Vipava". Pod članek je sicer podpisanih pet avtorjev.
2TDK naj bi odločitev o izločitvi sprejel, potem ko je prejel anonimko o domnevnem poznanstvu med izvedencema in enim od glavnih akterjev pri referenci. Več virov nas je sicer opozorilo, da so vpleteni od začetka vedeli, kdo bo izvajal meritve, da gre torej zdaj le za manever zavlačevanja. Prav tako, da je nemogoče v Sloveniji najti primernega strokovnjaka gradbeništva, ki ne bi poznal nobenega od vpletenih v projekt drugi tir. Menda so prav zaradi tega v DKOM-u to nalogo zaupali državni inštituciji – mariborski gradbeni fakulteti. Obe strani sta sicer že pred tedni poravnali predujem. Vse stroške bo na koncu sicer nosil tisti, za katerega se bo izkazalo, da ni imel prav. Torej bodisi konzorcij pod vodstvom Markomark Nivala ali pa naročnik 2TDK.
Ena meritev zidu že obstaja
Še preden sta se sicer strokovnjaka mariborske fakultete za gradbeništvo odpravila v Občino Pesnica, je višino zidu na terenu preveril in izmeril zavrnjeni najcenejši gradbinec, in sicer konzorcij pod vodstvom Markomark Nivala. Kot smo poročali, so pri meritvah ugotovili: "Glede na izvedene meritve so pričakovane globine zidu na merjenih lokacijah od 4,6 do 8,9 metra."
Spomnimo, že nekaj tednov se podjetje 2TDK, ki bdi nad gradnjo najdražjega infrastrukturnega projekta v državi ta hip – to je drugega tira – ukvarja z domnevno sporno referenco, ki jo je na javnem razpisu za gradnjo mostu čez dolino reke Glinščice predložil najcenejši ponudnik. Kot je znano, je bil konzorcij treh podjetij Markomark Nival, Nival Invest in Ekorel most čez Glinščico pripravljen zgraditi za okoli osem milijonov evrov. To je 5,5 milijona evrov manj od ponudbe, ki so jo oddali Kolektor, SGP Pomgrad in Riko.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.