Dejstva

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov

Ljubljana, 04. 10. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
299

Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Obiskali smo družino Rabič, ki živi v 200 kvadratnih metrov veliki hiši na obrobju Ljubljane. Stroški ogrevanja s kurilnim oljem so bili visoki, pravi Jure Rabič. "Na leto smo porabili med dva in tri tisoč litri kurilnega olja, kar pomeni med dva in tri tisoč evrov stroškov na leto. Ker smo jih želeli zmanjšati, hkrati pa imeti za okolje manj obremenjujoč vir toplote, smo se lani odločili za toplotno črpalko."

Ni bila pa menjava peči na kurilno olje s toplotno črpalko ravno poceni. Naložba je Rabičeve stala okrog 11.000 evrov, a jim je z 2500 evri subvencije pomagal Eko sklad.

Toplotne črpalke vse bolj priljubljene

Prav lansko leto, ko so se odločili za menjavo stare kurilne naprave na olje s toplotno črpalko, je bilo število naložb v tak način ogrevanja rekordno. Po podatkih Eko sklada so tistega leta subvencionirali 15.392 naložb v toplotne črpalke, kar je skoraj še enkrat toliko kot leta 2022. Za to so namenili skoraj 34 milijonov evrov. Številka bo visoka tudi letos. Do danes je bilo 11.480 naložb, za to pa je šlo dobrih 25 milijonov subvencij.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Višji stroški ogrevanja zaradi napak, ki jih delamo

"Še tako dobra toplotna črpalka pa ne pomaga znižati stroškov ogrevanja, če imamo slabo izolirano stavbo. V takih stavbah so potrebe po ogrevanju zelo velike, vgradnja toplotnih črpalk pa bi bila lahko izjemen strošek," pravi dr. Gašper Stegnar z Inštituta Jožef Stefan. Kot primer navaja vgradnjo toplotne črpalke v slabo izolirano hišo, v kateri so se lastniki najprej ogrevali na drva, pri čemer stroškov ogrevanja zaradi lastnega gozda niso imeli, ko pa so se odločili za toplotno črpalko, je bil račun za elektriko astronomski, 500 in več evrov na mesec. 

Da toplotne črpalke niso nujno poceni vir ogrevanja, poudarja tudi energetski svetovalec Ivan Kenda. Opaža, da se že od julija nekateri pripravljajo na kurilno sezono ter zamenjujejo ali posodabljajo kurilne naprave, pri tem pa morda delajo tudi napake. "Če nekdo najprej vgradi kotel, potem pa gre v izolacijo, se lahko pokaže, da je ta kotel po vseh sanacijah stavbe za trikrat, štirikrat prevelik, in to je spet nepotrebna poraba," opozarja Kenda. 

Ko govori o visokih stroških ogrevanja, Kenda izpostavlja tudi navade, ki jih imamo, denimo ali preveč kurimo in kakšne temperature imamo v prostorih.

Subvencije tudi za nakup kurilnih naprav na biomaso

Od Eko sklada pa je mogoče dobiti finančno pomoč tudi za druge naložbe, ne le za toplotne črpalke. Družina Setnikar iz Škofje Loke, ki se je odločila, da se zaradi visokih stroškov ne bo več ogrevala z oljem, ampak z drvi, je dobila za vgradnjo kurilne naprave na drva 4500 evrov subvencije.

Naložb v kurilne naprave na biomaso, ki jih subvencionira Eko sklad, je sicer precej manj kot naložb v toplotne črpalke. Lani jih je bilo 2211, razdeljenih je bilo 8,2 milijona evrov subvencij, kar pa je sicer več kot leto prej, ko je za 2028 naložb v kurilne naprave na biomaso šlo 7,6 milijona evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Koliko subvencij je mogoče dobiti?

Višina subvencij je odvisna od tega, ali gre za prvo vgradnjo ali menjavo kurilne naprave ter kakšne vrste kurilno napravo boste vgradili.

Za prvo vgradnjo toplotne črpalke oz. ogrevalnega sistema v stavbi je možno pridobiti največ 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 3000 evrov za vgradnjo toplotne črpalke tipa slanica/voda ali voda/voda oziroma ne več kot 1000 evrov za vgradnjo toplotne črpalke tipa zrak/voda. 

Pri zamenjavi stare kurilne naprave, ki zagotavlja toploto centralnemu sistemu ogrevanja stavbe, z novo toplotno črpalko znaša nepovratna finančna spodbuda 40 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 6000 evrov za vgradnjo toplotne črpalke tipa slanica/voda ali voda/voda oziroma ne več kot 2500 evrov za vgradnjo toplotne črpalke tipa zrak/voda.

V primeru menjave stare kurilne naprave na olje, drva ali plin s kurilno napravo na biomaso (pelete) znaša višina nepovratne finančne spodbude za kotle na lesno biomaso do 50 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 5000 evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Fotografije kot dokaz o menjavi naprave

Glede pridobitve subvencij Eko sklada velja pravilo, da je treba dokazati, da ste staro kurilno napravo res odstranili iz hiše. 

Lansko kurilno sezono so bili protesti zaradi dragega daljinskega ogrevanja, kako pa bo letošnjo? V Murski Soboti se bodo greli ceneje, kaj pa drugod? O tem v Dejstvih v ponedeljek.

In kako to storite? "Lastnik, ki je vgradil kotel, mora najprej dokazati s fotografijo, da ga je imel res v hiši oziroma stavbi, nato ga mora fotografirati, ko je pred hišo, in še prazno kotlovnico. Pridobiti mora tudi potrdilo, da je bil razrez stare naprave opravljen," pravi energetski svetovalec Kenda in dodaja, da sicer nikjer ne piše, da je treba kotel za vsako ceno odstraniti, vendar pa je v takem primeru mogoče dobiti za polovico manjšo subvencijo.

Dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (299)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tomvojo
10. 11. 2024 18.02
Nateg stoletja.
stanley
21. 10. 2024 08.43
+3
Toplotne črpalke so precenjene, ravno zaradi subvencij, ker izvajalci delajo kalkulacije z figo v žepu, češ saj bodo dobili 2500 subvencije.
mandan
10. 10. 2024 09.52
+3
sedanje subvencije so na račun energentov kot so nafta in plin, ko bo večinoma v slokuristanu preklopila na ogrevanje z elektriko, bo država pač obdavčila elektriko. To je vsa logika. Elektrika bo takrat velikooooo dražja, ker pijavke in hobotnice sedaj živijo na račun nafte in plina. potem bojo pač rabile drug vir seskov, in to bo elektrika. Država danes vzame iz nafte in plina cca 70% zase, in sedaj se vprašajte kam gre ta denar. pa lep dan.
marker1
01. 11. 2024 12.09
+2
Zunanja ministrica vandra po Afriki, kar ni poceni.
Verus
05. 10. 2024 12.32
+1
iščem slovenca ali slovenko, ki je dobil 6000 subvencije?
Natorinkica
05. 10. 2024 10.31
+5
Da ne pozabimo še dodat, da je Slovenska jedrska stroka ravno taka kot pravosodna stroka ena velika katastrofa, 44 let ni dogovora z Hrvati, kaj kako, kje z visoko radioaktivnimi odpadki ( VRO ) 44 let Slovenci plačujejo, hranijo tujo svinjarijo ko odgovorni tiščijo glavo v pesek, se skrivajo, lažejo in potvarjajo resnico in takim barabam naj narod da dovoljenje in denar za širitev kriminala, malo morgen Golob in ostali..The game is over..
oježeš
05. 10. 2024 10.19
+2
Zelo hecno je, najprej subvencija, nato pa dražitev pogonskih derivatov. Najprej bi morali ukiniti vse službe, ki samo črpajo denar in nimajo nič z proizvodnjo elektrike, oziroma so same sebi namen. Teh je povsod preveč, če pa bi želeli neko realno ceno glede na stroške proizvodnje, pa nujno odcvikati take službe. V dobi take tehnologije kot je na razpolago, je ta še vedno premalo uporabljena in je ljudi v nekaterih javnih službah več kot v preteklosti, ko se je vse pisalo na roke in tipkalo na pisalni stroj.
zvoneti
05. 10. 2024 08.37
+11
Borzno trgovanje z elektriko je potrebno nujno ustavit, ustanovljeno oz. mišljeno je bilo, da zagotavlja varno in poceni el. za potrošnike, izjalovilo se je v divje služenje posrednikov. Slovenija-vladajoči naj najprej dajo zavezo, da bomo doma proizvedeno elektriko nehali prodajati na borzi in povejo kolikšno samooskrbo bomo imeli, če zgradimo NUk in po kakšni ceni nam jo bodo prodajali. Ne pa referendum pa narod nima pojma o čem sploh odloča, jaz sem proti dokler ne povejo bistvenih podatkov in ni normalno, da to tudi novinarji nikogar ne sprašujejo. 2021 je bila pokritos elektrike z domačo proizvodnjo v Sloveniji 83%, cena megavatne ure je stala med 45 in 60 €. Končna cena za potrošnika-gospodinjstvo je znašala cca140 evrov na megavatno uro. Ali veste kdo je pokasiral razliko, naši preprodajalci na skupni EU borzi in sedaj naj bi jaz na referendumu podprl tole ropanje državljanov, malo morgen!!!!!
zvoneti
05. 10. 2024 08.33
+8
Dokler bodo našo elektriko preprodajalci prodajali in mastno služili mene ne prepričajo v nobeno zadevo, ki je vezana na elektriko, tudi JEK2 nebom podprl, da bomo mi državljani investirali, vzdrževali, plačevali okoljske dajatve oni pa mastno služili na nas bedakih, ki to mirno gledamo. To je tako kot, da zgradiš hišo in jo daš brezplačno nekomu, da jo trži, ti pa moraš plačevati drago najemnino za lastno rabo nekje drugje, kaj res mislijo, da smo take ovce? No ja, očitno smo.
marker1
01. 11. 2024 12.15
+1
Jek2 na vsak način, vendar brez GEN-I, brez Hrvatov in brez fanta od Tine. Sama naj prodaja elektriko po proizvodni ceni plus amortizacija in s pošteno maržo samo domačim odjemalcem.
odpisani zasedli vlado
04. 10. 2024 21.54
+2
V redu.Ampak se je ogromno folka nasralo z temi TČ črpalkami katere požerejo ogromno elektrike itd.Razen tega je vse to nateg golobove perjadi katera pozneje nabija razna dodatna plačali in si na ta račun polni lastne žepe.
mackon08
05. 10. 2024 14.25
-2
TČ požrr manj ekektrike kot kuhalna plošča.
Anion6anion
04. 10. 2024 20.31
+12
Subvencije za toplotno črpalko? Kdo pa mi bo dal subvencijo za omrežnino?
231koak
04. 10. 2024 20.15
+5
Na elektriko ....super.
Tomvojo
04. 10. 2024 20.15
+1
Imam hibrid TČ (poceni in nižji razred) in peletko, dela pa tisto ogrevanje ki je v dani vremenski situaciji najoptimalnejša, prehodno obdobje povečini TČ, ko je bolj mrzlo pa kombinacija obeh, strošek okoli 750€ za cca 100kvardatov na sezono, brez sanitarne.
bazilika555
04. 10. 2024 21.45
+1
Bananistanec
05. 10. 2024 09.19
+1
PomisliNaSonce
05. 10. 2024 11.36
-1
750 eur premalo, razen če se vklaplja sistem na 16 stopinj in izklaplja na 18. To pa ni ogrevanje...to je vzdrževanje, da ne zmerneš ti v objektu...objekt ti pa skupaj z parcelo pospešeno propada v vlagi...znofrej objekta, pa tudi parcela...škarpe trpijo, ker imaš komplet parcrlo in vse kar je na njej v energijsko podrejeni coni proti preostalem svetu oziroma sistemu...kjer se pa z energijp ne špara. Tega se moreš zavedat..m
mackon08
05. 10. 2024 14.23
-1
Iqos
04. 10. 2024 20.10
+8
Subvencija za panele je v tem primeru neke vrste plačilo najemnine za elektrarno,ki ste jo postavli na svoji strehi. Od tega sami ne boste imel nič ali bore malo. No lahko ostanete tudi brez strehe nad glavo.
marker1
01. 11. 2024 12.17
+1
optimistikus
04. 10. 2024 20.02
+7
kaj mislite za kaj se tako propagirajo sončne elektrarne in toplotne črpalke, zato da boste mastno plačevali ker ste vložili denar
optimistikus
04. 10. 2024 19.51
+12
Opozorilo vsem ki razmišljate o ogrevanju z toplotno črpalko, na ministrstvu za okolje in prostor lepo zbirajo podatke o že obstoječih toplotnih črpalkah in vsi ki se še boste odločili za takšno ogrevanje, v bližnji prihodnosti bo vam namreč država izstavila dodatne položnice ker jemljete toploto iz okolja in vas bo za to prijetno obdavčila
Celjan78
04. 10. 2024 20.44
-7
marker1
01. 11. 2024 12.25
+0
Zamenjal sem peč na olje in je zaradi nove prišel inšpektor, ki je, prostore s pečjo in cisternami za olje popisal in poslikal, ter preveril javljalnik za CO. Trajalo je pol ure.
MatPaat
04. 10. 2024 19.37
+10
Naši južni sosedi imajo STRUJU pol ceneje.
avgust.
04. 10. 2024 19.26
+11
To je za razmislit. če bo šla elektrika takole navzgor, so stari "šporheti" lahko še kako uporabni.
mentos12
04. 10. 2024 19.48
+7
Ja menda ja.Saj iz tistega žleda 2014,smo se meda tudi kaj naučili. Šporgeti na drva,pa zraven tega še agregati,zmagovalna kombinacija za primer izrednih vremenskih razmer.
kr en 123
04. 10. 2024 19.22
+4
A si lahko mini jedrsko elektrarno na vrt postaviš? Koliko je pa za to subvencije?
slovenc59
04. 10. 2024 19.12
+16
Vse to sem nabavil, pa še panele na streho, sedaj bom pa lahko kuril ponoči, kuhali pa bomo na plin, ker je cenejše ! In sedaj po toliko letih so se našli umetniki, da je treba omrežje vzdrževati ! Ja kaj ste pa delali vsa ta leta, energetiki ! Sedaj pa rabite močnejše omrežje, da boste lahko slovensko elektriko prodajali po EU...... A smo ovce, svaka nam čast !!!!
marker1
01. 11. 2024 12.28
Ob vsakem računu za elektriko je tudi znesek za omrežnino. Vendar z omrežnino niso vzdrževali omrežja, ker so jo raje izplačali v plači.
obožeobože
04. 10. 2024 19.07
+14
Kuštravi elektro guru nas obira do kosti!