Dejstva

Denar samo, če zlomiš pravo kost

Ljubljana, 10. 10. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 12 min
Avtor
Anja Gorenc
Komentarji
145

Zdravstvena, življenjska, nezgodna zavarovanja. Slovenci se po opozorilih strokovnjakov premalo življenjsko zavarujemo, bistveno bolj zavarujemo svoje avtomobile in nepremičnine. In še tisti, ki se odločijo za življenjska zavarovanja, imajo po navadi zastarele police ali pa sploh ne vedo, za kaj so zavarovani. Kako se odločiti, kakšno zavarovanje skleniti? Lahko na slepo verjamemo agentu? Na kaj je treba biti pozoren, da na koncu ne bomo ostali brez izplačila zavarovalnine, tako kot je naša sogovornica, ki je bila zavarovana za zlome kosti, a je na koncu ostala praznih rok, ker si je zlomila napačno kost?

Ko je gospa, ki je želela ostati anonimna, dopolnila 60 let, se je odločila za sklenitev življenjskega zavarovanja za starejše. K temu je dodala še nezgodno zavarovanje, ki je vključevalo zlom kosti. Več kot dve leti je mesečno plačevala okoli 17 evrov. Nato se je poškodovala.

"Zlomila sem si dve rebri. Po končanem zdravljenju sem poslala na zavarovalnico vso zdravniško dokumentacijo in od njih prejela v roku tedna odgovor, da do odškodnine nisem upravičena," pripoveduje. Za zlom ene kosti je bilo obljubljeno nadomestilo 500 evrov, torej skupaj tisoč evrov. A je zavarovalnica njen zahtevek zavrnila, ker si ni zlomila prave kosti.

"Klicala sem agenta in je rekel, da ne ve, zakaj (ni upravičena do izplačila op. a.). Seznanjen je bil z mojim primerom in kaj sem si zlomila. Čez slabo uro me je poklical in povedal, da zavarovalna premija ne zajema zloma reber, čeprav mi je bilo ob sklenitvi zavarovanja zagotovljeno, da premija krije zlom vseh kosti, kar je zelo pomembno pri starejših osebah."

Ljudje verjamejo na besedo, a zavarovalni agent služi od prodanih zavarovanj

V konkretnem primeru je bila gospa zavarovana za zlom kosti, a le tistih, ki so opredeljene v tabeli, ki pa je del splošnih pogojev. Te pa ne vključujejo zloma prstov in reber. Na zavarovalnici, kjer je imela gospa sklenjeno življenjsko polico, so nam pojasnili, da strankam že v okviru prodajnega razgovora predstavijo vse prednosti in lastnosti zavarovanja. "V danem primeru torej stranko seznanimo, katere kosti so zavarovane in katere niso, pokažemo ji tudi tabelo v javno objavljenih splošnih pogojih," zatrjujejo.

A gospa zanika: "Agent mi je zagotovil, da zavarovanje krije zlom katere koli kosti. To je bil prepričan še v najinem prvem telefonskem pogovoru po poškodbi." Priznava sicer, da splošnih pogojev ni prebrala, a tudi, da jih je prejela šele takrat, ko ji je agent pod nos pomolil v podpis zavarovalno pogodbo.

"Opažamo, da si stranka oz. potrošnik ne prebere drobnih pogojev, kar je pa potrebno pri sklenitvi teh zavarovanj," pravi Vesna Podbreznik z mariborske Finančne hiše, kjer strankam svetujejo glede zavarovanj, predvsem življenjskih, nezgodnih in zdravstvenih. Zato poudarja, naj si vedno podrobno preberemo, kaj piše v pogodbah, in tudi vprašamo vse, kar ni razumljivo.

"Zlasti starejši so navajeni, da besede držijo in pogosto na podlagi zagotovil strokovnjaka, ki jim je prišel prodat določen produkt, verjamejo na besedo. In si morda ne preberejo najbolj drobnega tiska v tistem trenutku, ko že na mestu podpišejo zavarovalno polico," dodaja odvetnik Luka Švab. To pa se mu zdi sporno z vidika seznanjenosti in resničnega razumevanja tega, kaj ljudje sklepajo.

Direktorica Slovenskega zavarovalnega združenja Maja Krumberger sicer trdi, da so ključne informacije – osnovni elementi – predstavljene že v mastnem tisku zavarovalne police. So se pa z zavarovalnicami pogovarjali o možnostih – nekatere zavarovalnice to tudi že uporabljajo – da bodo mogoče spremenili način podajanja informacij in bi tudi napisali, kaj v zavarovanje ni vključeno. "Tudi mi opozarjamo ljudi, ko sklepajo zavarovanje to ni enostaven produkt. Kadar sklepate zavarovanje, si je vedno treba vzeti čas, razmisliti, katerim rizikom smo izpostavljeni, kakšne so te vrednosti, ki jih moramo kriti."

Pred sklepanjem zavarovanj posvet pri neodvisnem strokovnjaku? 

V omenjeni zavarovalnici sicer trdijo, da zavarovalne agente redno izobražujejo in da so seznanjeni s celotno vsebino in pogoji produkta, agenta pa, da je obvezan seznaniti stranko s ključnimi informacijami. V roku treh dni po sklenitvi zavarovanja zavarovalnica prek telefona preveri, ali je bila stranka s storitvijo zadovoljna in ali je bila seznanjena z vsemi ključnimi vidiki podpisane zavarovalne pogodbe.

Oškodovanka, s katero smo govorili, se sicer ne spomni, ali so jo iz zavarovalnice tudi dejansko poklicali po sklenitvi pogodbe. A tudi če so jo, takrat še ne bi mogla vedeti, da ji agent ni zagotovil vseh potrebnih informacij, saj je bila z njimi seznanjena šele po prejemu odločitve zavarovalnice, da do odškodnine ni upravičena.

Mlajše generacije – mlajši od 30 let – si vzamejo bistveno več časa pri sklepanju pogodb. Poleg tega, da so bolje informirane, dajejo večji poudarek na drobnem tisku. Vesna Podbreznik, finančna svetovalka

Kot izpostavlja Švab, so zavarovalni agenti oz. posredniki plačani tudi od uspešnosti prodaje, zato morda ljudem ne predstavijo, kaj je res treba zavarovati in v kakšni višini. "Mnenja sem, da bi zavarovalnice in njihovi zaposleni morali prevzemati večjo odgovornost, kot jo na primer banke in njihovi zaposleni, v zvezi s seznanjenostjo potrošnikov in njihovih klientov ter pogodb, ki jo sklepajo," pravi.

Vesna Podbreznik pa polaga ljudem na srce, naj "se ob sklenitvi življenjskih in osebnih zavarovanj konec koncev zavarujemo sebe, lastno življenje in družino posvetujejo z neodvisnim svetovalcem, ki res ne dela v prid zavarovalnice, ampak v prid potrošnikom".

Se zavarovanje reber starejših zavarovalnici izplača?

In zakaj rebra ne spadajo v nezgodno zavarovanje starejših pri tej zavarovalnici? Kot pojasnjujejo, je osnovni namen zavarovanja zagotavljanje socialne varnosti posameznika v primeru nastanka škodnega dogodka, torej zagotavljanje finančnega nadomestila, ko ga zavarovanec resnično potrebuje, npr. da si omogoči dodatno rehabilitacijo ali drugo potrebno pomoč zaradi lastne nezmožnosti opravljanja dnevnih opravil, prilagoditve bivalnega prostora itd.

Pri zlomih s težjimi posledicami, kot je npr. zlom kolka, je večja verjetnost, da bo posameznik potreboval sredstva za dodatno in hitrejšo rehabilitacijo ali pomoč pri opravljanju dnevnih opravil. Zato tudi financirajo 120 odstotkov zavarovalnine za zlom kolka. Pri zlomih z manjšimi posledicami, kot je tudi zlom reber, pa gre pričakovati manjše izdatke, so dodali.

 Zlom katerih kosti je zavarovanje krilo? Kolka, medenice, vretenca, lobanje, stegnenice, pogačice, golenice, mečnice, gležnja, ene ali več kosti stopalnice iste noge, zgornje čeljustnice, spodnje čeljustnice, nadlahtnice, koželjnice, podlahtnice, zapestja, ene ali več dlančnic iste dlani, zapestne kosti iste roke, lopatice in ključnice.

Dejstvo pa je, da zlomi reber spadajo med pogostejše poškodbe pri starejših ljudeh. Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa kažejo, da je pri moških, starih od 65 do 69 let, največji delež hospitalizacij zaradi nesreč prav zaradi zloma reber in prsne hrbtenice, enako pri moških, starejših od 85 let.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zavarovalnico smo povprašali tudi, koliko pritožb imajo na leto zaradi tega, ker si ljudje zlomijo napačno kost. Kot pravijo, je to le nekaj zavrnitev prijav letno. "Komuniciranje z našimi zavarovanci izvajamo pisno, znotraj dopisa pa je jasno navedeno, iz katerega razloga, katerega člena itd. zavračamo zahtevek za izplačilo iz naslova zloma kosti."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Dnevna nadomestila za bolezni pogosto po nepotrebnem v zavarovanju

Zavarovanja v grobem delimo na premoženjska in življenjska. Življenjska zavarovanja so namenjena finančnim kritjem za primere smrti – v primeru omenjene gospe bi zavarovanje omogočalo izplačilo zavarovalnine bližnjim ali pa bi pokrilo stroške pogreba, za izplačilo rente v primeru invalidnosti, nezgode ali bolezni, za nesposobnost opravljanja poklica zaradi poškodbe, pa denimo za primer zavarovanja izpada dohodkov zaradi nezgode ali bolezni.

Medtem pa različna zdravstvena in nezgodna zavarovanja spadajo med premoženjska zavarovanja, skupaj z zavarovanjem nepremičnin itd.

Jutri v rubriki Dejstva o tem - kakšne posledice bi bile, če bi se jutri v Ljubljani zgodil močan potres? Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije?

In prav na področju življenjskih zavarovanj smo Slovenci zelo podzavarovani, poudarjajo tako pri agenciji za zavarovalni nadzor kot tudi finančna svetovalka Vesna Podbreznik. Lani je denimo povprečni Slovenec za neživljenjska zavarovanja namenil trikrat več kot pa za življenjska.  

"Večina strank je izjemno podzavarovanih. Imajo zavarovanja, ki so prenizka, kot je standard, ki ga živimo. Poleg tega, da stranke ne vedo, kaj imajo zavarovano in koliko plačujejo, je problem v tem, da niti ne vedo, za katere stvari naj bi bile zavarovane in posledično zavarovalni zastopniki urejajo te zadeve in predlagajo nepomembne stvari," pravi Podbreznikova.

Med najpogosteje nepotrebna zavarovanja po njenih besedah spada izplačilo dnevnega nadomestila. A je to pomembno za samostojne podjetnike, ne pa za zaposlene pri drugem delodajalcu, ki v primeru poškodbe ali bolezni prejmejo bolniško nadomestilo bodisi od delodajalca ali Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Podoben primer je tudi zavarovanje za nezgodno smrt, ki ne pokrije vseh oblik smrti, svojci pa se ob smrti vseeno znajdejo v težki situaciji. "Statistično gledano družina potrebuje vsaj tri leta za to, da si finančno in čustveno opomore. In v tem času je nujno potreben ta denar, da družina prebrodi takšno izgubo družinskega člana," pojasnjuje Podbreznikova.

Pred leti je sama imela primer zavarovanca – direktorja podjetja, ki je storil samomor. Ker je imel sklenjeno življenjsko zavarovanje prek podjetja s primerno visoko zavarovalno vsoto, so lahko na podlagi izplačila zavarovalnice uspeli ohraniti podjetje s 60 zaposlenimi, ki je po smrti direktorja izgubilo veliko naročnikov in prihodkov, saj svojci dotlej niso bili vpeljani v vodenje. Pred tem je bil omenjeni direktor zavarovan za mizerne zneske, ki bi jih potreboval nekdo, ki ima povprečno mesečno plačo, ne pa direktor, ki ima za seboj odvisnih 60 ljudi.

Po drugi strani pa smo Slovenci po besedah Podbreznikove izrazito podzavarovani za primere delovne nesposobnosti. Invalidske pokojnine so v Sloveniji nizke – govorimo o 300 do 400 evrih na mesec, s tem zneskom pa je na mesec zelo težko preživeti, dodaja. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ponudbe zavarovalnic na področju nezgodnih in življenjskih zavarovanj se vsebinsko bistveno ne razlikujejo – govorimo o zelo podobnih zadevah, pravi finančna svetovalka. Razlika se pojavlja predvsem pri premijah – mlajši ko smo, ceneje dobimo neko zavarovanje – gre za okoli dva do tri evre na mesec. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Večje razlike pa se med ponudbami zavarovalnic pojavijo pri življenjskih zavarovanjih za kritje kritičnih bolezni. Pri tem je treba natančno prebrati, koliko bolezni zavarovalnica našteva v drobnem tisku. "En ponudnik vam bo za sklenitev zavarovanja za primer bolezni naštel čim daljši seznam, tem boljše bo zavarovanje. Na primer, ena zavarovalnica bo dala pet različnih rakov, medtem ko vam bo druga za enako kritje teh petih rakov sestavila eno ponudbo. Na konec koncev ni najboljši ponudnik, ki vam da največji seznam, ampak je ravno trik v detajlih, se pravi, da vam bo zavarovalnica tudi prišla nasproti, tudi koliko so strogi pri sami vključitvi v zavarovanje in potem tudi bi predvsem opozorila potrošnike na izključitve," pravi Podbreznik.

Koliko od plače naj namenimo za zavarovanja? 

Slovenci smo v primerjavi z Evropo med slabše zavarovanimi. O tem smo pisali tudi petek v Dejstvih. In kot poudarja ekonomist Rok Spruk, je na strani gospodinjstev, da se odločijo, kakšne so prioritete. "Vsako gospodinjstvo, ko se odloča, kaj kupiti in česa ne, si postavlja prioritete. Tukaj bodo gospodinjstva morala spoznati, da je zavarovanje oblika dobrine, ki nas zavaruje pred tragedijo skupnega." In zavarovalna premija ni nekaj, kar zavarovalnico drži zase, ampak je odloženo plačilo za nastanek škodnega dogodka, dodaja Spruk.

Glede na smernice Zveze potrošnikov Slovenije naj bi bila zavarovalna vsota za primer smrti (ki ne pogojuje ne z nezgodo ne z boleznijo) tri letne plače, plus vsi dolgovi, ki jih imamo – lizingi, krediti itd. Za primer delovne nezmožnosti oz. invalidnosti pa je priporočljiv znesek šestih letnih plač plus vsi odprti dolgovi posameznika.

A hkrati se zastavlja vprašanje, kakšen je tisti pravi znesek, ki naj ga namenimo za zavarovanje. Je to določen znesek od plače?

Ne, pravi finančna svetovalka Vesna Podbreznik. "S tem začnemo pri repu. Pomembno je, da začnemo pri začetku, da se najprej preračuna, koliko zavarovalne vsote potrebujemo glede na standard, ki ga živimo, in koliko dolgov imamo. Šele potem se preračuna, koliko to tudi stane."

Zdravniške napake kategorično zavračanje odškodnin s pavšalnimi obrazložitvami?

Brez zavarovalnine pa je ostala tudi Tetyana Videc. Pred letom se je začela zdraviti pri zasebnem zobozdravniku v Kranju, za kar je plačala več kot 10.000 evrov. Ker zdravljenje ni bilo uspešno – kot pravi, je iz ordinacije odšla brez zob, denarja in zdravja – se je obrnila na odvetnika, s katerim sta na zavarovalnico podala odškodninski zahtevek v višini 30.000 evrov. A je zavarovalnica njeno zahtevo zavrnila, kot pravi Videc, se je zavarovalnica skoraj v celoti sklicevala na argumente svojega zavarovanca, torej zobozdravnika.

Zobozdravnik naj bi navajal, da je sama prekinila zdravljenje, a to ne drži, trdi Videc. Zavarovalnici je tudi večkrat predlagala, naj jo pogleda izvedenec. A zavarovalnica po njenih besedah ni preverila dejanskega stanja, pač pa je samo verjela svojemu zavarovancu – zobozdravniku, ki je zavarovalnici predložil 3D-slike njene čeljusti, ki prikazujejo idealno sliko, medtem ko po njenih besedah že laik lahko opazi obrazno asimetrijo, ki je posledica neuspelega zdravljenja. A ta asimentrija ni lepotne narave, pač pa funkcionalni problem – težko govori in ves čas jo boli.

Obrnili so se na zavarovalnico, kjer je zavarovan zobozdravnik. Zdravniki in zobozdravniki namreč spadajo med tiste poklice, ki se po zakonu morajo poklicno odškodninsko zavarovati. Za zdravnike je ta znesek 130.000 evrov, določi ga zdravniška zbornica. Zavarovanje mora za zdravnika oz. zobozdravnika skleniti delodajalec.

Na zavarovalnici pravijo, da o morebitni odškodnini odločajo s presojo vseh podatkov in dokumentacije, ki jih prejmejo – tako oškodovanca kot zavarovanca. "Če zavarovalnica ugotovi, da je podana odgovornost za očitano napako, višino nastale škode ocenjuje skladno z zavarovalniško in sodno prakso, v kompleksnejših škodnih primerih pa z namenom razjasnitve dejanskega stanja lahko oškodovance povabi na osebni zdravstveni pregled." Ob tem niso pojasnili, kakšni so ti kompleksnejši primeri, niti kolikokrat imenujejo izvedenca. Brez pojasnil smo ostali tudi glede tega, koliko zahtevkov za odškodnino imajo v teh primerih na leto. "Podatkov o višini izplačanih odškodnin pa zaradi varovanja zaupnosti podatkov ne moremo razkrivati."  Primer je sicer tudi na kranjskem tožilstvu in na zdravniški zbornici. 

Poklici, za katere je obvezno zavarovanje poklicne odgovornosti: odvetnik, notar, zdravnik, arhitekt, računovodja, davčni svetovalec, projektant, nepremičninski posrednik, stečajni upravitelj, sodni izvršitelj in zavarovalni posrednik.

Kot opozarja odvetnik Švab, je po njihovih izkušnjah glavni problem v kategoričnem zavračanju tovrstnih zahtevkov s skopimi in pavšalnimi obrazložitvami, iz katerih ni mogoče razbrati niti, kateri domnevni zunanji strokovnjak pri zavarovalnici je podal mnenje, niti kakšno mnenje je po vsebini zares podal. 

"Oškodovancem se pogosto ne poda zadostnih, preverljivih obrazložitev, predvsem pa v praksi pogrešamo objektivnost in nepristranskost z imenovanjem od zavarovalnic neodvisnih izvedencev, ki bi podali mnenje s pregledom pacienta in nepristranskim upoštevanjem dejstev in dokazov obeh strani pacienta in zavarovanca," opozarja.

Po njegovem mnenju je dolžnost zavarovalnic, da zadostijo temeljnim načelom, etičnim in moralnim standardom, ki se od njih pričakujejo, še posebej v tovrstnih primerih, ko gre za izjemno občutljive in za ljudi lahko tudi usodne primere. Del tega bi moral biti tudi pregled oškodovanca, da strokovnjak lahko postavi zanj pomembna vprašanja in si sam neposredno ogleda stanje.

Luka Švab
Luka Švab FOTO: Osebni arhiv Luke Švaba

Švab bi pričakoval, da bi se zavarovalnice posluževale in predlagale samostojni dokazni postopek z izvedencem, ki omogoča, da se brez dolgotrajnega sojenja neposredno pridobi mnenje sodnega izvedenca. Ta pregleda dokumentacijo, tudi oškodovanca, in poda mnenje. A v praksi ni tako – zavarovalnice imajo stalne, "lastne" strokovnjake, ki jih plačujejo in čigar imena v postopkih ne razkrivajo, kot tudi ne njihovih konkretnih pisnih mnenj, pod katerimi so ti strokovnjaki podpisani.

"Menim, da zavarovalnice s takšnim postopanjem škodujejo svojim zavarovancem, njihovemu ugledu ter zaupanju ljudi v stroko, zavarovalnicam samim, kot tudi zaupanju v pravni red." Kot še dodaja, se lahko strokovna napaka zgodi vsakomur, tudi največjemu strokovnjaku, zato ne vidi sprejemljivih razlogov, da se izhaja iz predpostavke nezmotljivosti strokovnjaka, da se tovrstni zahtevki bolj poglobljeno in objektivno ne rešujejo že pri zavarovalnicah. Posledično so ti primeri "predmet dolgoletnih sodnih postopkov, ki so potem logično zelo odmevni, za ljudi pa osebno boleči in velik finančni zalogaj".

Dejstva: Zavarovanje
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (145)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jon Bacek
18. 11. 2023 21.12
Večina zavarovalničarjev je nategunov.
Terna
10. 10. 2023 21.12
+2
Tudi jaz sem se ze zanimala za zivljensko zavarovanje pri agentu, ki je imel pregled cez vec zavarovalnic in je bilo povsod priblizno takole kot je zgoraj opisano: zavarujejo zlome kosti, ampak ne takih in takih (statisticno gledano ne krijejo bolj pogostih zlomov, npr. Reber), zavarujejo infarkte srca, ampak ne NSTEMI infarkotov ( ki so pogostejsi), zavarujejo tumorje, ampak spet cel seznam katerih ne! Zdaj pa realno, ali si katerikoli od nas lahko izbira, katero kost si bo zlomil, kaksen infarkt bo imel in kateri tumor ga bo doletel? Verjetnost, da te doleti bolezen, za katero krijejo zavarovanje je itak statisticno manjsa od take, ki je ne krije. Zakljucila sem, da je zivljensko zavarovanje najslabsa mozna nalozba, in v primeru nesrece in bolezni malo verjetno pride prav. Pricakovala sem, naivns kot sem, da bo to bolj transparentno. Npr. da bodo pogoji zgledali takole: povprecna zivljenska doba je 75 let, ce umres do 65 dobijo svojci tolk in tolk, ce do 45 let, tolk in tolk, ce si kadil manj, ce si pil ( dokaz npr policijska kartoteka) spet manj... Mogoce edino nezgodno za otroke nekako gre cez.
Beee beeee meeekkkeeee
10. 10. 2023 18.04
+3
Edino bojkot pride v postev ce lahko v nekaterih drzavah za samo jajce k so jih podrazili spravli k pameti pridelovalce a mi jih pa ne mormo ker jih nimamo???
Ivan Kostanjšek
10. 10. 2023 18.22
+3
Problem je v tem, da vam ni pretežno nič jasno, kar je razvidno iz komentarjev spodaj.
Ne boste verjeli
11. 10. 2023 15.48
+1
Daj, Hugox, razloži prosim. Ti bomo vse verjeli.
Beee beeee meeekkkeeee
10. 10. 2023 18.01
Zavarovanje zakaj že eni res živijo od zavarovalnic drugi so pa ovce za strizt teh je vecina zakon o zavarovalnistvu je potrebno prenovit iz temelje. Dobički neverjetni visajo premije na podlagi domnev rop pri belem dnevu in to vlada pusti. Super a pol ce se mi zmenimo da nas vlada domnevno natepkava a se lahko mi tud zavarujemo…
Bananistanec
10. 10. 2023 17.12
+4
Če bi se hotel življensko zavaravati in da se krije resnično vse, gre plača by by še preden pomežikneš .. in še takrat bi od kje prilezla ena klavzula
Zalchi
10. 10. 2023 17.12
+1
Preden podate prijavo na zavarovalnico, je obvezen posvet in pregled police pri neodvisnem strokovnjaku. V škodnem primeru se splača najeti odvetnika, ki vas bo zastopal v postopku proti zavarovalnici. Tudi če gre za manjše zlome ( npr prst ). Za zlom mezinca smo brez odvetnika dobili le dnevno odškodnino za čas, ko je bil v gipsu. Ko se je poškodba čez nekaj let ponovila, smo dobili poleg dnevne odškodnine za celotno trajanje rehabilitacije še konkreten znesek za nekaj procentov trajne invalidnosti prsta ( prst je bil za nekaj procentov manj gibljiv, kot pred poškodbo ). Končna zneska odškodnine ( brez : z odvetnikom ) sta se razlikovala za 1 : 8,7. Zavarovalnica je komercialno, ne socialno naravnana. Najprej bodo preverili, če je kakšna možnost, da vam nič ne dajo oz. čim manj. Če pa v štatu nastopite z odvetnikom, boste dali vedeti, da mislite resno.
periot22
10. 10. 2023 15.46
+10
Prepovedati drobni tisk in krajo denarja ljudem!!!!
oberkreiner
10. 10. 2023 15.14
+10
Vedno je vse zavarovano, razen... Očitno rebro ni kost? Takoj podpišem peticijo za ukinitev drobnega tiska!!!
Ivan Kostanjšek
10. 10. 2023 15.23
+1
…sem zapisal že nekajkrat, nobenega drobnega tiska ni. Ves tekst je enako velik. Ne rabiš peticije, ker zakon tega že sedaj ne dovoljuje.
Beee beeee meeekkkeeee
10. 10. 2023 18.02
So pa nerazumljive in neizdefinirane klavzule razlike med enim drugim pa ni.
Beee beeee meeekkkeeee
10. 10. 2023 18.03
V bistvu so si oni spisali svoje klavzule kot vlada zakone glede na to kdo jih pise ni cudno da je tako butale presss.
Ivan Kostanjšek
10. 10. 2023 18.25
Nerazumljive…hja. Kako pa naj zapišejo, da bo tebi razumljivo? Meni je vse razumljivo.
Da se mene pita..
10. 10. 2023 14.34
+15
Zavarovalnice obljubljajo brda in doline sam da podpišeš zavarovalno polico,ko je treba pa izplačat kakšno odškodnino najdejo tisoč in en razlog proti izplačilu.
Ne boste verjeli
11. 10. 2023 15.50
+1
kryptix
10. 10. 2023 14.25
+4
zanima me koliko ljudi je do sedaj preverilo kako so zavarovani ali prekinili ta izlet ki pelje ljudi žejne čez vodo.
simc167
10. 10. 2023 14.08
+5
Kaj je jansha, a boš branil zavarovalnice kot takrat, ko jim je vlada vzela zdravstveno zavarovanje, ki so ga čez noč podražili za 10 eurov? Banda kapitalistična
jgm
10. 10. 2023 13.57
+6
Moto zavarovalnic je, da nas peljejo žejne čez vodo. Kup lažnih obljub, da bi nam izpulili tisoče evrov. Ko bi bilo treba kaj vrniti pa na plano privlečejo morje fint. Rešitev? Denar namesto goljufivim zavarovalnicam na varčevalni račun. V nekaj letih se ga bo precej nabralo.
Petur
10. 10. 2023 13.42
+3
zavarovalnice so državna zadeva,kot banke...akterjem se dovoli podivjano bogatenje,samo da se v blagajno,ki je končno državna več od ljudstva..raje ,,izce di..kakor cerkev notri ja,ven prav nič!!
bohinj je zakon
10. 10. 2023 13.27
-1
Po padcu z motorjem sem bil huje poškodovan. In nekaj od zavarovalnice dobil. Toda ne vseh 100.000 iz zavarovanja. Na mojo zahtevo, da mi povedo za izplačila v podobnih primerih - so se delali neumne. Mi niso dali tega podatka. Tako, da ne vem.......mogoče bi lahko iztržil več? Pa ne padneš z motorjem vsak dan. In poškodbe niso zmeraj iste. Kako naj vem, kolk naj zahtevam?
Dartford
10. 10. 2023 14.44
+2
Vzemi odvetnika. Obstoja normativ za vsako poskodbo, koliko je vredna. Lipej v Medvofah je dober.
Dartford
10. 10. 2023 14.44
Ivan Kostanjšek
10. 10. 2023 15.16
+3
Domnevam, da je 100.000 EUR max izplačilo v primeru 100% invalidnosti in da nisi 100% invalid. Za poškodbe tako visoke zavarovalne vsote ne obstajajo. Bo treba kaj prebrat in ne pisat neumnosti.
Ajoj23
10. 10. 2023 13.10
+4
Ne vem če smo premalo zavarovani, mislim pa da za to kar se zavarujemo skoraj nikoli ne dobimo nazaj kar bi se nam zdelo pošteno
zasvobodo22
10. 10. 2023 12.50
+14
vzajemna mi za 3poceno petnico ponudila 100e sem takoj prekinil vse z njimi in jim senkal teh 100naj si jih nekam zatlacijo vzajemna je ena sama mafija super da je golob ukinil dodatno
okram123
10. 10. 2023 12.25
+4
A je bla Generali?
slim386
10. 10. 2023 12.21
+17
Zavarovalnice so legalna mafija. Treba jih bo zakonsko omejiti, to kar se tu počne ni normalno
happyrainbow
10. 10. 2023 12.15
+19
V video prispevku "Zlasti starejši so navajeni, da besede držijo" se agenti omenjajo kot STROKOVNJAKI Mislim, da bi bilo bolje uporabiti besedo "prevaranti"! Sicer bi bilo pa na pogodbah potrebno z zakonom prepovedati dobni tisk, ( kar pa ne velja samo na zavarovane police !
multisola3
10. 10. 2023 12.14
+12
Na sploh bi se moralo pri pogodbah zakonsko prepovedat drobni tisk in izbrano odvetniško nakladanje pri katerem sploh ne veš kaj piše. Vse se da jasno in glasno povedat na preprost način.