Dejstva

DEJSTVA: Kdo je navajal pravilne podatke in kdo zavajal?

Ljubljana, 22. 04. 2022 20.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Na POP TV ste lahko spremljali še zadnje predvolilno soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. V studiu so bili Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Alenka Bratušek (SAB), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) in Marjan Šarec (LMŠ). Robert Golob (Gibanje Svoboda) je zaradi okužbe s koronavirusom v soočenju sodeloval prek video povezave.

Janša napačno o nazadovanju stanja demokracije pri nas

Robert Golob (Gibanje Svoboda) je dejal: "Po stanju demokracije smo v zadnjem letu najbolj nazadovali od vseh v Evropi." Premier Janez Janša (SDS) mu je odgovoril: "Ni res."

Ameriška nevladna organizacija Freedom House, ki meri stopnjo svobode in demokracije po svetu, v najnovejšem letnem poročilu za Slovenijo ugotavlja, da je Slovenija izmed vseh evropskih držav glede indeksa političnih in državljanskih pravic nazadovala najbolj med evropskimi državami in se po tem kriteriju umešča na sedmo mesto na svetu.

V poročilu je Slovenija posebej izpostavljena med evropskimi državami, ki so najbolj izpostavljene neliberalnim pritiskom. Med drugim navaja primere financiranja STA ter "širše poskuse utišanja kritikov", navaja tudi, da je populistična vlada povzročila znatno znižanje političnih in državljanskih pravic in povečala nastrojenost proti civilni družbi in medijem ter napadala neodvisne institucije.

Dejstvometer ne drži

Podobno poročilo US Department of State (zunanje ministrstvo) navaja pritiske na civilno družbo, širjenje nestrpnosti na družbenih omrežjih, slabšanje svobode in neodvisnosti medijev ter problematiko njihovega transparentnega financiranja.  

Po globalnem kazalniku zaznave korupcije, ki ga meri Transparency International, je Slovenija za leto 2020 zbrala 60 točk in je bila s tem 35. na svetu, v 2021 pa je doživela padec – zbrala je 57 točk, tako da je 41. na svetu. Na podlagi teh podatkov torej izjava Janše ne drži.

Označevanje s prostitutkami

V debati o žaljivih tvitih je Janez Janša (SDS) zanikal, da bi katerokoli žensko ozmerjal s prostitutko, pač pa da je izbral izraz "presstitutka".

Izjava ne drži. Na svojem Twitter profilu je 21. marca 2016 objavil, da na neki FB strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C in Mojce PŠ. Ta tvit je še danes objavljen.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Dejstvometer ne drži

Glasovnice, ki prispejo po zakonskih rokih 

Predsednik NSi Matej Tonin je glede glasovanja v tujini dejal: "Za glasovanje v tujini obstajata dve možnosti. Lahko se v celoti še enkrat ponovi, lahko se podaljšajo roki. Če bo pošta z volilnim materialom prišla kasneje, se lahko sprejme posebna odločitev, da velja ta glas tudi, če ga oddajo po nedelji. Tukaj je samo stvar volje, ali smo pripravljeni ta problem rešiti ali pa smo ga pripravljeni zaradi nekih političnih razlogov dramatizirati."

Dejstvometer ne drži

Dr. Samo Bardutzky, Pravna fakulteta: "Zakon o volitvah v državni zbor (drugi odstavek 87. člena) določa glede glasovnic, ki pridejo po pošti iz tujine, rok, v katerem morajo glasovnice prispeti, da jih nato volilna komisija upošteva pri ugotavljanju izida, in sicer upošteva glasovnice, ki so prispele po pošti iz tujine do 12. ure osmega dne po dnevu glasovanja. Kot vsak državni organ zavezuje tudi državno volilno komisijo ustavno načelo zakonitosti, kar pomeni, da določbe zakona ne more nadomestiti politična volja, morebitni drugačen dogovor med strankami ali člani DVK itn. Nespoštovanje zakonskih rokov bi lahko predstavljalo podlago za uveljavljanje pravnih sredstev zoper delo pristojne volilne komisije." 

Tonin: Podgorška nismo vzeli v bran

Predsednik NSi Matej Tonin je na vprašanje voditeljice Petre Kerčmar, zakaj je ministra za kmetijstvo Jožeta Podgorška najprej vzel v bran, dan pozneje pa je moral odstopiti, dejal: "Nič ga nismo vzeli v bran. Pomembno je, da NSi to, kar govori, tudi naredi. To, kar je naredil minister, je napaka, je nesprejemljivo. Ko sem se z ministrom pogovoril, sem mu tudi predlagal, da odstopi."

Dejstvometer ne drži

Tonin je dan pred odstopom Podgorška dejal, da je bil Podgoršek žrtev izsiljevanja kmetijske družbe KŽK. "To podjetje in ta skupina okrog KŽK je neupravičeno želela gorenjskim kmetom zaračunati 100.000 evrov, minister Podgoršek se je temu uprl in danes lahko spremljamo to dramo in izsiljevanje. Ampak počakajmo, da bodo organi pregona opravili svoje in potem bomo lahko delali zaključke," je po poročanju STA v torek, 19. aprila, dejal Tonin in dodal, da Podgoršek še vedno uživa njegovo zaupanje. Dan pozneje, torej 20. aprila, je Podgoršek odstopil. 

Sporne nabave zaščitne opreme

Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) je glede domnevno spornih nabav zaščitne opreme dejal: "Pri meni je KPK izdal ugotovitev, da sem kršil integriteto, zato ker sem priganjal državne uradnike, da realizirajo pogodbe, ki so jih podpisali, oni pa so zmrznili."

Drugače so zapisali v pravnomočnem sklepu na KPK. Po opravljeni preiskavi je senat Komisije odločil, da so ugotovljene nepravilnosti, ki bremenijo tudi Zdravka Počivalška, takšne, da je šlo za kršitev integritete v skladu z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK).  

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Počivalšek je 18. 3. 2020, so med drugim zapisali pri KPK, v telefonskem pogovoru tedanjemu direktorju Zavoda RS za blagovne rezerve (ZRSBR) Antonu Zakrajšku dal navodila, da ZRSBR izvede plačilo 100-odstotnega avansa po pogodbi, sklenjeni med ZRSBR in družbo genEplanet za nakup ventilatorjev: "S tem je minister neutemeljeno posegel in vplival na delo ZRSBR, povzročil, da je bil določen ponudnik privilegiran (ostalim ponudnikom takšna obravnava ni bila omogočena) in je presegel svoje pristojnosti. Minister namreč ni imel pristojnosti, da bi direktorju ZRSBR dajal navodila glede konkretnih plačil pri izvedbi konkretnih poslov. Kot se je potrdilo v preiskavi, pa tedanji direktor ZRSBR brez izrecnega naročila ministra 100-odstotnega avansa ob zgolj 50-odstotni garanciji družbe genEplanet ne bi izplačal." 

Franc Kangler objavil pet izpolnjenih glasovnic. Je to dovoljeno?

Marjan Šarec (LMŠ) je Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo) vprašal: "Kako lahko gospod Kangler (Povežimo Slovenijo) objavi na Twitterju pet izpolnjenih glasovnic, ker vemo, da so volitve tajne in vsakemu pripada ena glasovnica?" Počivalšek mu je odgovoril: "To morate vprašati gospoda Kanglerja, kolikor sem slišal odgovor, je objavil fotografijo enega od volivcev, ki je naredil pač to, kar ne bi smel." Alenka Bratušek (SAB) je ob tem dodala: "Če nekdo razpolaga s petimi glasovnicami naenkrat, potem pa imamo resen problem. Če bi bil odgovor, da je šla družina na volitve in so pač združili to, okej, ampak enega s petimi …" Počivalšek: "Ne sprašujte mene, ampak gospoda Kanglerja."

Prof. dr. Samo Bardutzky, Pravna fakulteta: "Zgolj kot splošno pojasnilo glede varovanja temeljnih načel volilne pravice, saj dejanske okoliščine fotografije več glasovnic na volišču niso jasne: Eno temeljnih ustavnih načel, povezanih z volilno pravico, je tajnost volitev. Ta zagotavlja, da od volivca nihče ne more zahtevati, da pove, če in za koga je na volitvah oddal svoj glas, kar je določeno tudi v Zakonu o volitvah v državni zbor (10. člen ZVDZ). Zakon izrecno določa tudi, da mora biti prostor, kjer se glasuje, urejen tako, da je zagotovljeno tajno izpolnjevanje glasovnice in opremljen na način, ki preprečuje opazovanje volivca pri izpolnjevanju glasovnice. Tako je jasno, da je na državnih organih pomembna dolžnost, da zagotovijo izvedbo volitev na tak način, da se volivci ne morejo nadzorovati med sabo. Pravo pa sankcionira tudi ravnanja posameznikov, ki bi posegali v tajnost volilne pravice. Pravica volivca je, da sam in na lastno pobudo razkrije svoj glas, ne more pa druga oseba zahtevati tega od njega, saj bi s tem storila kaznivo dejanje kršitve svobodne opredelitve po 153. člena KZ-1, na splošno pa je kršitev tajnosti glasovanja kaznivo dejanje po 156. členu KZ-1. Seveda pa velja opozoriti tudi, da je kaznivo dejanje tudi, če nekdo na volitvah večkratno glasuje (kaznivo dejanje zlorabe volilne pravice po 152. členu Kazenskega zakonika)."

Franc Kangler je medtem objavo že izbrisal.

Je bil slovenski kmetijski načrt premalo ambiciozen?

Tanja Fajon (SD) je dejala: "Kmetijski akcijski načrt je bil v Bruslju označen za premalo ambicioznega."

Dejstvometer drži

Slovenija je decembra lani Evropski komisiji predložila strateški načrt skupne kmetijske politike za obdobje 2023-2027 in konec marca prejela odziv z nekaterimi pripombami. Med drugim je komisija resornemu ministrstvu sporočila, da je potrebna večja ambicioznost na področju okolja in podnebnih sprememb in tudi večji poudarek na socialno-ekonomskih potrebah podeželskih območij (npr. zagotavljanje širokopasovnega interneta), znanju, inovacijah in digitalizaciji v kmetijstvu.  

Kakšne so možnosti, da bodo volitve razveljavljene?

Tanja Fajon (SD) je izrazila skrb: "Ampak ustavna pritožba Vilija Kovačiča pa me malce skrbi – proti izvedbi volitev, ali to mogoče nakazuje, da ne bi priznali rezultata volitev. Ta skrb je zagotovo prisotna. Vili Kovačič je že enkrat poskušal dve stranki – SD in Levico – izbrisati iz političnega prostora."

prof. dr. Samo Bardutzky, Pravna fakulteta: "Tudi če se s pobudo za oceno ustavnosti pred ustavnim sodiščem izpodbija veljavnost zakona, na podlagi katerega bodo izvedene državnozborske volitve, je treba opozoriti, da tudi če bi ustavno sodišče pritrdilo argumentom v zvezi s protiustavnostjo tega zakona, lahko ustavno sodišče zakon le razveljavi, kar pomeni, da preneha veljati za naprej od točke razveljavitve. Četudi ga razveljavi v ponedeljek po volilni nedelji, so volitve izvedene v skladu z zakonom, ki je bil na volilno nedeljo veljaven. Tako ni mogoče zahtevati, da se ne upošteva rezultatov teh volitev zaradi morebitne protiustavne ureditve volilnih okrajev. Edina teoretična možnost bi bila, da bi ustavno sodišče še pred končno vsebinsko odločitvijo zadržalo izvajanje zakona, za kar ima podlago v zakonu. Po informacijah, objavljenih na spletni strani Ustavnega sodišča, ustavna pritožba V. Kovačiča ni bila uvrščena na četrtkovo sejo Ustavnega sodišča, tako da lahko relativno zanesljivo sklepamo, da Ustavno sodišče ne bo zadržalo izvajanja zakona pred volilno nedeljo."

 

Pasica dejstva volitve

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

22.07

Janša zanikal, da bi označeval s prostitutkami

V debati o žaljivih tvitih je Janez Janša (SDS) zanikal, da bi katerokoli žensko ozmerjal s prostitutko, pač pa da je izbral izraz presstitutka. Izjava ne drži. Na svojem Twitter profilu je 21. marca 2016 objavil, da na neki FB strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C im Mojce PŠ. Ta tvit je še danes objavljen.

21.49

Janša napačno o nazadovanju stanja demokracije pri nas

Robert Golob (Gibanje Svoboda): "Po stanju demokracije smo v zadnjem letu najbolj nazadovali od vseh v Evropi." Premier Janez Janša (SDS): "Ni res." Ameriška nevladna organizacija Freedom House, ki meri stopnjo svobode in demokracije po svetu, v najnovejšem letnem poročilu za Slovenijo ugotavlja, da je Slovenija izmed evropskih držav glede indeksa političnih in državljanskih pravic nazadovala najbolj med evropskimi državami in se po tem kriteriju umešča na 7. mesto na svetu. V poročilu je Slovenija posebej izpostavljena med evropskimi državami, ki so najbolj izpostavljene neliberalnim pritiskom. Med drugim navaja primere financiranja STA ter “širše poskuse utišanja kritikov”, navaja tudi, da je “populistična vlada” povzročila znatno znižanje političnih in državljanskih pravic in povečala nastrojenost proti civilni družbi in medijem, ter napadala neodvisne isntitucije. Podobno poročilo US Department of State (zunanje ministrstvo) navaja pritiske na civilno družbo, širjenje nestrpnosti na družbenih omrežjih, slabšanje svobode in neodvisnosti medijev ter problematiko njihovega transparentnega financiranja. Po globalnem kazalniku zaznave korupcije, ki ga meri Transparency International, je Slovenija za leto 2020 zbrala 60 točk in je bila s tem 35. na svetu, v 2021 pa je doživela padec - zbrala je 57 točk, tako da je 41. na svetu. Na podlagi teh podatkov torej izjava Janše ne drži.

21.25

Kakšne so možnosti, da bodo volitve razveljavljene?

Tanja Fajon (SD): "Ampak ustavna pritožba Vilija Kovačiča pa me skrbi malce - proti izvedbi volitev, ali to mogoče nakazuje, da ne bi priznali rezultata volitev. Ta skrb je zagotovo prisotna. Vili Kovačič je že enkrat poskušal dve stranki - SD in Levico - izbrisati iz političnega prostora." prof. dr. Samo Bardutzky, Pravna fakulteta: Tudi, če se s pobudo za oceno ustavnosti pred ustavnim sodiščem izpodbija veljavnost zakona, na podlagi katerega bodo izvedene državnozborske volitve, je treba opozoriti, da tudi, če bi ustavno sodišče pritrdilo argumentom v zvezi s protiustavnostjo tega zakona, lahko ustavno sodišče zakon le razveljavi, kar pomeni, da preneha veljati za naprej, od točke razveljavitve. Tudi, če ga razveljavi v ponedeljek po volilni nedelji, so volitve izvedene v skladu z zakonom, ki je bil na volilno nedeljo veljaven. Tako ni mogoče zahtevati, da se ne upošteva rezultatov teh volitev zaradi morebitne protiustavne ureditve volilnih okrajev. Edina teoretična možnost bi bila, da bi ustavno sodišče še pred končno vsebinsko odločitvijo zadržalo izvajanje zakona, za kar ima podlago v zakonu. Po informacijah, objavljenih na spletni strani Ustavnega sodišča, ustavna pritožba V. Kovačiča ni bila uvrščena na četrtkovo sejo Ustavnega sodišča, tako da lahko relativno zanesljivo sklepamo, da Ustavno sodišče ne bo zadržalo izvajanja zakona pred volilno nedeljo.

21.19

Slovenski kmetijski načrt premalo ambiciozen?

Tanja Fajon (SD): "Kmetijski akcijski načrt je bil v Bruslju označen za premalo ambicioznega." Slovenija je decembra lani Evropski komisiji predložila strateški načrt skupne kmetijske politike za obdobje 2023-2027 in konec marca prejela odziv z nekaterimi pripombami. Med drugim je komisija resornemu ministrstvu sporočila, da je potrebna večja ambicioznost na področju okolja in podnebnih sprememb ter tudi večji poudarek na socialno-ekonomskih potrebah podeželskih območij (npr. zagotavljanje širokopasovnega interneta), znanju, inovacijah in digitalizaciji v kmetijstvu.

21.09

Franc Kangler objavil 5 izpolnjenih glasovnic. Je to dovoljeno?

Marjan Šarec (LMŠ) je Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo) vprašal: "Kako lahko gospod Kangler (Povežimo Slovenijo) objavi na Twitterju pet izpolnjenih glasovnic, ker vemo, da so volitve tajne in vsakemu pripada ena glasovnica." Počivalšek: "To morate vprašati gospoda Kanglerja, kolikor sem slišal odgovor, je objavil fotografijo enega od volivcev, ki je naredil pač to, kar ne bi smel." Alenka Bratušek (SAB) je ob tem dodala: “Če nekdo razpolaga s petimi glasovnicami enkrat, potem pa imamo resen problem. Če bi bil odgovor, da šla družina na volitve in so pač združili to, okej, ampak enega s petimi …” Počivalšek: “Ne sprašujte mene, ampak gospoda Kanglerja.” prof. dr. Samo Bardutzky, Pravna fakulteta: Zgolj kot splošno pojasnilo glede varovanja temeljnih načel volilne pravice, saj dejanske okoliščine fotografije večih glasovnic na volišču niso jasne: Eno temeljnih ustavnih načel, povezanih z volilno pravico, je tajnost volitev. Ta zagotavlja, da od volivca nihče ne more zahtevati, da pove, če in za koga je na volitvah oddal svoj glas, kar je določeno tudi v Zakonu o volitvah v državni zbor (10. člen ZVDZ). Zakon izrecno določa tudi, da mora biti prostor, kjer se glasuje, urejen tako, da je zagotovljeno tajno izpolnjevanje glasovnice in opremljen na način, ki preprečuje opazovanje volivca pri izpolnjevanju glasovnice. Tako je jasno, da je na državnih organih pomembna dolžnost, da zagotovijo izvedbo volitev na tak način, da se volivci ne morejo nadzorovati med sabo. Pravo pa sankcionira tudi ravnanja posameznikov, ki bi posegali v tajnost volilne pravice. Pravica volivca je, da sam in na lastno pobudo razkrije svoj glas, ne more pa druga oseba zahtevati tega od njega, saj bi s tem storila kaznivo dejanje kršitve svobodne opredelitve po 153. člena KZ-1, na splošno pa je kršitev tajnosti glasovanja kaznivo dejanje po 156. členu KZ-1. Seveda pa velja opozoriti tudi, da je kaznivo dejanje tudi, če nekdo na volitvah večkratno glasuje (kaznivo dejanje zlorabe volilne pravice po 152. členu Kazenskega zakonika). Franc Kangler je medtem objavo že izbrisal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI