Obred se bo začel ob enih. Poročni obred bo v kapeli Svetega Jurija na kraljevem posestvu v Windsorju. Mladoporočenca se bosta nato odpeljala po vasi po natačno načrtovani poti, ob kateri pričakujejo več tisoč ljudi. Sprejem po poroki bo v dvorani Svetega Jurija, večerna zabava pa v kraljevi rezidenci Frogmore House, prav tako na posestvu Windsor. Protokol je pri takšnih dogodkih vedno najstrožje določen. Tole je predvidena pot, ki jo bosta na 19. maja opravila mladoporočenca.
Stroške poroke ocenjujejo na 35 milijonov evrov, velika večina naj bi šla za varovanje pomembnih gostov. Za primerjavo: poroka Williama in Kate leta 2011 naj bi stala 23 milijonov evrov.
Čeprav bodo poročne slovesnosti potekale zunaj Londona, kar stroške zniža, bo varnost okrepljena predvsem zaradi vrste terorističnih napadov v britanski prestolnici. V službi bo dodatnih 5.000 policistov, ostrostrelcev in policistov v civilu, za varnost bodo skrbeli tudi z najsodobnejšo vojaško tehnologijo, med drugim bodo z njo preprečevali vdor dronov v bližino dogajanja.
Kaj bo nosila nevesta, je vsakič znova skrivnost, med letošnje favorite pa vpisujejo Christopherja Baileyja iz Burberryja, londonskega oblikovalca Erdema Moraliogluja in avstralski duo Ralph & Russo. Ugibanja o ceni se vrstijo med dobrih sto tisoč in skoraj pol milijona evrov. Obleka Alexandra McQueena, ki jo je na poroki nosila Kate, naj bi stala slabih 300.000 evrov.
Harry naj bi nosil vojaško uniformo, za svate pa je predpisana svečana obleka s telovnikom in frakom (t. i. morning suit).
Kljub izjemno natančno določenemu protokolu niti kronane glave niso imune na povsem vsakdanje zaplete.
Kraljici Elizabeti II. se je recimo tik pred poročnim obredom leta 1947 med vstavljanjem v pričesko zlomila tiara, sicer last njene matere, od katere si jo je izposodila. Tiaro so s policijskim spremstvom odpeljali na popravilo tedanjemu kraljevemu draguljarju, House of Garrard, kjer so jo še isto jutro popravili, o incidentu pa so v draguljarni spregovorili šele lani.
Kraljevska poroka, ki jo bomo v živo prenašali tudi na našem portalu od 12. 30 dalje, bo, čeprav je princ Harry šele šesti v vrsti za prestol (za princi Charlesom, Williamom, Georgeem, princeso Charlotte in princem Louisom), zagotovo eden najbolj gledanih dogodkov na svetu. Poroko princa Williama in princese Kate naj bi si po trditvah nekdanjega ministra za kulturo Jeremyja Hunta v 180 državah ogledalo kar dve milijardi ljudi. Številko so pozneje označili za pretirano, so pa bolj natančni podatki za oglede prek spleta: z 72 milijoni prenosov se je ta poroka vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov in potokla gledanost pogrebne slovesnosti za Michaela Jacksona leta 2009.
Kraljevo poroko so prvič prenašali leta 1960: princesa Margaret, sestra Elizabete II., se je poročila s fotografom Antonyjem Armstrongom-Jonesom, BBC-jev prenos pa je pritegnil 300 milijonov gledalcev.
Poroka s "plebejcem" je bila med kronanimi glavami tako nezaslišana, da so se je od predstavnikov tujih dvorov udeležili le danska kraljica in švedski kraljevi par.
Danes je seveda vse drugače, ne princesa Kate ne Meghan Markle nista modre krvi. Mora pa po britanskih zakonih sklenitev zakonske zveze odobriti kraljica z lastnoročnim podpisom. Takole je videti ta dokument, s katerim kraljica dovoli "sklenitev zakona med našim najdražjim vnukom princem Henryjem Charlesom Albertom Davidom Valižanskim, viteškim poveljnikom kraljevega viktorijanskega reda, in Rachel Meghan Markle".
Meghan velja pri 36 letih že za nevesto v zrelih letih, vsaj po kraljevih merilih. Se je pa vojvodinja Camilla leta 2005 poročila s Harryjevim očetom pri 57, a je v ta zakon, tako kot princ Charles, vstopila kot ločenka.
Med britanskimi monarhi se je sicer največkrat, kar šestkrat, poročil Henry VIII., samski pa so v času na prestolu ostali kralji William II., Edvard V., Edvard VI. in Elizabeta I. Edvard VIII. je bil prav tako samski, a le, dokler je bil kralj – po abdikaciji se je poročil z Wallis Simpson leta 1936.
Zakon Elizabete II. in princa Filipa, ki sta se poročila 20. novembra 1947, traja skoraj 70 let in pol in je najdaljši zakon v zgodovini britanske monarhije. To številko, ki se bo zagotovo še povečala, bosta lahko princ William in princesa Kate dosegla oktobra 2081, ko bi bila stara 99 let. Princ Harry in Meghan bi jo dosegla novembra 2088.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.